Բարձրակրունկները կարող են քաղցկեղի պատճառ դառնալ
Քաղցկեղի առաջացման վտանգը մեծացնում է ոչ միայն ծխելը, ճարպակալումը եւ ալկոհոլի չարաշահումը, այլեւ բարձրակրունկ կոշիկ հագնելը: Հարավային Քալիֆորնիայի համալսարանի գիտնականների խոսքով՝ այդպիսի կոշիկ հագնելը ոչ միայն ոտքերը եւ հոդերն է վնասում, այլեւ օրգանիզմում բորբոքային  պրոցեսների պատճառ է դառնում, որոնց հետեւանքով կարող են առաջանալ քաղցկեղ եւ շատ այլ հիվանդություններ:
Անհարմար կոշիկի երկարատեւ կրումը հանգեցնում է ցավային զգացողությունների, իսկ ցավը նպաստում է ամբողջ մարմնում բորբոքային պրոցեսների առաջացման: Երկարատեւ բորբոքումը օրգանիզմի վրա կործանարար ներգործություն է ունենում:
Գիտնականները նշել են, որ բորբոքումների որոշակի տարատեսակները կապված են շատ ավելի ծանր դեգեներատիվ հիվանդությունների՝ ներառյալ սրտային հիվանդություններ, Ալցհայմերի հիվանդության, շաքարախտի, աուտոիմունային հիվանդությունների եւ նույնիսկ քաղցկեղի հետ: Եվ չնայած չարորակ ուռուցքները  կարող են հարուցվել մեր ԴՆԹ-ում  գեները փոփոխությունների ենթարկած վնասվածքների կողմից, այն ամենը, ինչ վնասում է ԴՆԹ-ն, խոչընդոտում է նաեւ ԴՆԹ-ի վերականգնման բնական պրոցեսներին՝ մեծացնելով քաղցկեղի առաջացման վտանգը: Այլ խոսքով՝ քրոնիկական բորբոքումը կարող է կանգնեցնել ԴՆԹ-ի վերականգնման բնական պրոցեսը, որն անհրաժեշտ է այդ բորբոքման դեմ պայքարելու համար: Իսկ դա ձեզ անպաշտպան կդարձնի քաղցկեղի եւ այլ հիվանդությունների առջեւ
Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի ֆիզիոլոգների պնդմամբ՝ բարձրակրունկների կարճաժամկետ կրումն, ի դեպ, կարող է  ամրացնել կոճի մկանները, մինչդեռ երկարաժամկետ կրումը նույն մկանները թուլացնում է: Նախկին հետազոտություններով ենթադրություն է կատարվել, որ բարձրակրունկները հանգեցնում են մի շարք խնդիրների՝ ներառյալ ոտքերի մատների ձեւախեղման, մկանների հոգնածության եւ օստեոարթրիտի:

Туфли на высоком каблуке могут стать причиной рака
Риск развития рака повышают не только курение, ожирение и злоупотребление алкоголем, но и, как оказалось, ношение обуви на высоком каблуке. Такие туфли, по словам ученых из Университета Южной Калифорнии, не только вредят ногам и суставам, но и становятся причиной воспалительных процессов в организме, из-за которых могут развиться рак и многие другие заболевания.
Длительное ношение некомфортной обуви приводит к болевым ощущениям, а боль способствует воспалительным процессам во всем теле. Длительное воспаление имеет деструктивное влияние на организм.
Ученые отмечают, что определенные разновидности воспалений связаны с наиболее тяжелыми дегенеративными заболеваниями, включая болезни сердца, болезнь Альцгеймера, диабет, аутоиммунные болезни и даже рак. И хотя злокачественные опухоли могут вызываться повреждениям мутировавших генов в нашем ДНК, все что повреждает ДНК, препятствует и натуральным процессам восстановления, увеличивая риск развития рака. Другими словами, хроническое воспаление может приглушить натуральный процесс восстановления ДНК, который необходим для борьбы с этим воспалением. А это сделает нас беззащитными перед раком и другими болезнями.
Кстати, кратновременное ношение туфель на каблуке может укрепить мышцы лодыжек, однако при длительном ношении такой обуви те же мышцы ослабевают, утверждают физиологи из Университета Северной Каролины. Предыдущие исследования предположили, что обувь на высоком каблуке приводит к ряду проблем, включая деформацию пальцев ног, мышечную усталость и остеоартрит.