Մոր եւ մանկան առողջության պահանման կենտրոնում 2 եռյակ կա. մեկը նոր է ծնվել, մյուսին դուրս են գրում (ֆոտո)
25 հունվարի, 2018  18:53
Այսօր՝ հունվարի 25-ին, Մոր եւ մանկան առողջության պահանման գիտահետազոտական կենտրոնում եռյակ է ծնվել՝ 2 աղջիկ եւ 1 տղա: Իսկ 2 ամիս առաջ կրկին այստեղ ծնված եռյակը՝ նույնպես 2 աղջիկ եւ 1 տղա, ծննդատնից արդեն դուրս է գրվում:
24-ամյա Արփինե Սամվելյանի եռյակը ծնվել է կեսարյան հատմամբ՝ մինչեւ հղիության 35-րդ շաբաթը. այս երեխաներին արդեն կարելի է գրեթե հասունացած համարել: Տղան կշռում է 2220 գրամ, աղջիկները՝ 2440 եւ 1930 գրամ: Բժիշկների գնահատմամբ՝ նրանց վիճակը բավարար է, սակայն դեռեւս ինտենսիվ խնամքի կարիք ունեն ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում:
31-ամյա Լուսինե Գրիգորյանի երեխաները, ի տարբերություն այս եռյակի, մի փոքր ավելի վաղ են ծնվել՝ հղիության 29-րդ շաբաթում: Դեկտեմբերի 2-ին ծնվելիս նրանք ունեցել են՝ 1090, 1100 եւ 1190 գրամ քաշ: Այսօր արդեն կշռում են՝ 1580, 1760 եւ 1690 գրամ:
Հետաքրքիր է, որ եռյակով հղիությունը անակնկալ է եղել թե՛ Արփինեի, թե՛  Լուսինեի համար. 2 հղիությունն էլ ինքնաբերական են եղել՝ նրանք վերարտադրողական ոչ մի օժանդակ տեխնոլոգիա չեն կիրառել: Արփինեի մոտ սա առաջին հղիությունն է, Լուսնեն արդեն որդի ունի. նա ամուսնու հետ վաղուց էր ցանկանում երկրորդ երեխա ունենալ, իսկ ստացան միանգամից երեքին:
NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում Լուսինեն պատմեց, որ ինքը միաժամանակ ուրախացավ եւ անհանգստացավ, երբ իմացավ, որ ունենալու է ոչ թե մեկ, այլ միանգամից երեք երեխա. նա շատ լավ գիտեր, որ եռյակի հղիությունն ամենեւին նման չէ միապտուղ հղիությանը, դրանից բացի՝ եռյակները սովորաբար անհաս են ծնվում, ինչի պատճառով կարող են մի շարք խնդիրներ ու բարդություններ ունենալ:
Լուսինեի խոսքով՝ երեխաների ծնվելուց հետո առաջին օրերը բավականին ծանր էին՝ թե՛ իր համար, թե՛ բուժանձնակազմի, քանի որ անհաս երեխաների խնամքը շատ դժվար գործ է: Սակայն երբ երեխաների վիճակը կայունացավ, Լուսինեն սկսեց մասնակցել նրանց խնամքին եւ օգտվել, այսպես ասած, Կենգուրուի մեթոդից: Օրական մի քանի ժամ նա երեխաներին կրում էր իր կրծքի վրա՝ ապահովելով մաշկը մաշկին շփումը եւ նրանց տաքացնելով. համարվում է, որ Կենգուրուի մեթոդը նկատելիորեն մեծացնում է անհաս երեխաների ողջ մնալու հավանականությունը:
«Երբ ծնվում է նորմալ հասունացած երեխա, դու նրան անմիջապես գիրկդ ես առնում: Իսկ եթե երեխաներն անհաս են, դու չես կարող նրանց գրկել, դու ամբողջ ժամանակ նրանց համար անհանգստանում ես, եւ սա մեծ սթրես է,- խոստովանեց Լուսինեն: - Իսկ հետո, հենց սկսվում է  «Կենգուրուն», ամեն ինչ կտրուկ փոխվում է: Վեջապես իրականանում է մաշկը մաշկին շփումը, եւ անմիջապես դրական զգացումներ են հայտնվում»:
Լուսինեի եռյակին անվանակոչել են՝ Աննա, Մարիա եւ Հակոբ: Անունների ընտրությանն օգնել է ավագ որդին, որը հիմա անհամբերությամբ իրենց տուն վերադառնալուն է սպասում: Ինչպես Լուսինեն պատմեց, նա ամբողջ ժամանակ իրեն զանգահարում եւ հետաքրքրվում է, թե երեխաներն իրենց ինչպես են զգում, եւ երբ վերջապես տանը կլինեն:
«Նա հերթով հարցնում է յուրաքանչյուր երեխայի մասին՝ ինչպե՞ս է Աննան, ինչպե՞ս է Հակոբը, ինչպե՞ս է Մարիան: Կերե՞լ են արդյոք: Ուրախանո՞ւմ են, երբ ինձ տեսնում են: Ես նրան հարցրեցի՝ ուրախանո՞ւմ է, երբ ինձ տեսնում է, ինչին պատասխանեց. «Ես վերջին ժամանակները քեզ գրեթե չեմ տեսնում, ոնց ուրախանամ»,- պատմեց Լուսինեն:
Սակայն արդեն վաղվանից տղան կկարողանա տեսնել ե՛ւ մորը, ե՛ւ եղբորն ու քույրերին:
Ինչպես NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում նշեց Կենտրոնի ղեկավար Գեորգի Օկոեւը, 2015-ից 2017 թվականները Կենտրոնում 14 եռյակ է ծնվել եւ 191 զույգ երկվորյակ: Հետաքրքիր է, որ այս տարիներին արտամարմնական բեղմնավորմանը բաժին է ընկել երկվորյակների միայն 35 տոկոսը, մյուս բոլորը բեղմնավորվել են բնական ճանապարհով: Ինչ վերաբերում է եռյակներին, եթե 2015 թվականին բոլոր 8 եռյակները բեղմնավորվել էին ԱՄԲ միջոցով, ապա 2017-ին եռյակով 3 հղիությունից 2-ը ինքնաբերական էին:
Ինչես իր հերթին նշեց ԳՀԿ նորածինների բաժանմունքի ղեկավար, ՀՀ ԱՆ գլխավոր նեոնատոլոգ Պավել Մազմանյանը, 2017-ին Կենտրոնում լույս աշխարհ եկած 57 զույգ երկվորյակներից 27-ը հասուն են ծնվել: Մնացյալ 30 զույգ անհաս երկվորյակները եւ 3 անհաս եռյակները նորածինների վերակենդանացման բաժանմունքում համալիր թերապիա են ստացել. նրանք բոլորը ողջ են մնացել, քաշ հավաքել եւ հիվանդանոցից դուրս գրվել:

В Центре охраны здоровья матери и ребенка две тройни: одна только родилась, а другую выписывают
Сегодня, 25 января, в НИЦ Охраны здоровья матери и ребенка родилась тройня – две девочки и один мальчик. А появившиеся на свет здесь же еще 2 месяца назад тройняшки – тоже две девочки и один мальчик – уже выписываются из роддома.
Тройняшки 24-летней Арпине Самвелян родились с помощью кесарева сечения на 35 неделе беременности. Как отметили врачи медцентра, беременность тройней редко удается продлить до 35 недели – эти дети могут считаться уже почти доношенными. Мальчик весит 2220 граммов, девочки – 2440 и 1930 граммов. По оценкам врачей, их состояние удовлетворительное, однако пока что они нуждаются в интенсивном уходе в отделении интенсивной терапии.
Дети 31-летней Лусине Григорян, в отличие от этих тройняшек, родились намного раньше – на 29 неделе беременности. При рождении – 2 декабря – они весили 1090, 1100 и 1190 граммов. Сегодня они весят уже 1580, 1760 и 1690 граммов.
Интересно, что беременность тройней была сюрпризом и для Арпине, и для Лусине: обе беременности были спонтанными – никаких вспомогательных репродуктивных технологий они не применяли. У Арпине это была первая беременность, у Лусине же есть 8-летний сын: они с мужем давно уже хотели второго ребенка, а получили сразу троих.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine Лусине рассказала, что она одновременно обрадовалась и забеспокоилась, когда узнала, что у нее будет не один ребенок, а сразу трое: она хорошо знала, что беременность тройней – совсем не то же самое, что беременность одним плодом, кроме того, тройни обычно рождаются недоношенными, из-за чего они могут столкнуться с целым рядом проблем и осложнений.
По словам Лусине, первые дни после рождения детей были довольно сложными – и для нее, и для медперсонала, ведь уход за недоношенными детьми – очень тяжелое дело. Когда, однако, состояние детей стабилизировалось, Лусине начала участвовать в уходе за ними и практиковать так называемый метод Кенгуру. В течение нескольких часов в день она носила детей на своей груди, обеспечивая контакт кожа к коже и согревая их: считается, что метод Кенгуру заметно повышает выживаемость недоношенных детей.
«Когда рождается нормальный доношенный ребенок, ты его сразу же берешь на руки. А если дети недоношенные, ты не можешь брать их на руки, ты все время беспокоишься за них – и это серьезный стресс, – призналась Лусине. – А потом, как только начинается “Кенгуру”, все резко меняется! Появляется, наконец, контакт кожа-к-коже, и сразу появляются положительные эмоции!»
Тройняшек Лусине назвали Анной, Марией и Акопом. Выбрать имена помогал ее старший сын, который теперь с нетерпением ждет их возвращения домой. Как рассказала Лусине, он все время звонит ей и интересуется у нее, как дети себя чувствуют и когда они, наконец, будут дома.
«Он по очереди спрашивает о каждом ребенке: как Анна, как Акоп, как Мария? Поели ли они? Радуются ли, когда видят меня? Я его спросила, радуется ли он, когда меня видит, на что он ответил: “Я в последнее время тебя почти не вижу, как мне радоваться?”» – рассказала Лусине.
Уже с завтрашнего дня, однако, мальчик сможет ежедневно видеть и мать, и брата с сестрами.
Как в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine отметил руководитель Центра Георгий Окоев, с 2015 по 2017 годы в Центре родились 14 тройняшек и 191 пара двойняшек. Интересно, что на долю ЭКО в эти годы пришлось лишь около 35% близнецов – все остальные были зачаты естественным путем. Что касается тройняшек, если в 2015 году все 8 тройняшек были зачаты с помощью ЭКО, то в 2017 году 2 из 3 беременностей тройнями были спонтанные.
Как в свою очередь отметил руководитель отделения новорожденных НИЦ, главный неонатолог Минздрава Армении Павел Мазманян, 27 из 57 пар близнецов, появившихся на свет в Центре в 2017 году, родились доношенными. Остальные 30 пар недоношенных близнецов и 3 недоношенные тройни получили комплексную терапию в отделении реанимации новорожденных: все они выжили, набрали вес и были выписаны из больницы.