Աշխարհի վեց երկրերում անցկացված միջազգային հետազոտությունների հիման վրա գիտնականները առանձնացրել են լուրջ հոգեկան խանգարումների զարգացման բարձր ռիսկայնության խմբի մարդկանց։
Պարզվել է, որ երիտասարդ տղամարդիկ (մինչեւ 24 տարեկան), էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, նաեւ մարդիկ, որոնք ապրում են սոցիալական ու տնտեսական անբարենպաստ շրջաններում, ավելի մեծ հավանականությամբ են բախվում մեկ կամ մի քանի ծանր հոգեկան խանգարումների դրսեւորումների, այդ թվում՝ շիզոֆրենիայի, երկբեւեռ աֆեկտային խանգարման ու հոգեկան ախտանշաններով դեպրեսիայի, ինչպիսիք են հալյուցինացիաները, ցնորքն ու կոգնիտիվ ապակազմակերպվածությունը։ Նման եզրակացության են հանգել այն հետազոտությունները, որոնք անցկացրել էր միջազգային կոնսորցիումը, որը գնահատել է առաջին հոգեկան դրվագի հաճախությունը հինգ եվրոպական երկրներում՝ Անգլիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Նիդերլանդներում ու Իսպանիայում, նաեւ Բրազիլիայում։
Նախ նրանք հայտնաբերել են 2774 մարդու, որոնց մոտ փսիխոզի առաջին դրվագի կասկած կար։ Նրանք դիմել էին հոգեբույժի օգնությանը այն շրջաններում, որտեղ անցկացվում էր հետազոտությունը։ Նրանցից 1578-ը տղամարդիկ էին, իսկ 1196-ը՝ կանայք։ Նրանց միջին տարիքը կազմում էր 30 տարեկան։ Տվյալների վերլուծությունը հետազոտված շրջաններում ցույց է տվել ութապատիկ տարբերություն փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախության ցուցանիշներում։ Եվ այսպես՝ Իսպանիայի Սանտյագոյում 100 000 բնակչին բաժին էր ընկնում տարեկան 6 նոր դեպքի բացահայտում, Փարիզում՝ 46 դեպք, իսկ Բրազիլիայի Ռիբեյրան-Պրետուում՝ 21 դեպք։
«Հետազոտությունը հաստատել է, որ փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախությունը տատանվում է ըստ խոշոր քաղաքների ու գյուղական տեղանքների, նաեւ ցույց է տվել, որ շրջակա միջավայրի գործոնները, ըստ երեւույթին, վճռորոշ դեր են կատարում այդ տարբերություններում։ Մինչեւ քսաներորդ դարի վերջը հոգեկան խանգարումների էթիոլոգիան համարվում էր հիմնականում գենետիկ, բայց մեր հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ միջավայրի գործոնները նույնպես չափազանց կարեւոր են»,- պատմել է Սան Պաուլուի համալսարանի կանխարգելիչ բժշկության ամբիոնի պրոֆեսոր Պաուլո Ռոսսի Մենեզեսը։
Հետազոտությունը նաեւ ցույց է տվել, որ փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախությունը ավելի բարձր էր 18-24 տարեկան տղամարդկանց շրջանում, քան նույն տարիքային խմբի կանանց շրջանում։ Այս հայտնագործությունը հաստատում է ավելի վաղ հրապարակված տվյալները։ Բայց մինչեւ 35 տարեկան տղամարդկանց ու կանանց ցուցանիշներն աստիճանաբար հավասարվում են։ Ընդ որում՝ 45-54 տարեկան կանանց շրջանում փսիխոզի առաջին դրվագի դրսեւորման հավանականությունը մի փոքր ավելի բարձր է, քան այդ նույն տարիքային խմբի տղամարդկանց մոտ։
«Մենք հաստատ չգիտենք, թե որն է սեռերի ու տարիքային խմբերի միջեւ այս տարբերությունների պատճառը, բայց դրանք կարող են կապակցված լինել գլխուղեղի հասունացման պրոցեսի հետ՝ ուղեղը հասունանում է 20-25 տարեկանում, ու այդ տարիքում տղամարդիկ, ըստ երեւույթին, ավելի խոցելի են հոգեկան խանգարումների հանդեպ, քան կանայք»,- նշել է Պաուլո Մենեզեսը։
Հետազոտողները նաեւ հայտնաբերել են, որ փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախությունը բարձր է էթնիկ փոքրամասնությունների, նաեւ ոչ բարեկեցիկ շրջանների բնակիչների շրջանում։ Ընդ որում՝ տրավմատիկ մանկական ապրումները կամ դեռահասության տարիքում ծխելը, պարզվում է, նույնպես հոգեկան խանգարումների ռիսկը բարձրացնող գործոններ են։
«Սա վկայում է այն մասին, որ սոցիալ-տնտեսական պայմանները ու շրջակա միջավայրը, որում ապրում են մարդիկ, կարեւոր դեր են կատարում հոգեկան խանգարումների էթիոլոգիայում։ Հիմա մենք պետք է ավելի լավ հասկանանք այն մեխանիզմները, որոնք պայմանավորում են տարբերությունները բնակչության խմբերի միջեւ։ Եթե մենք կարողանանք բացահայտել այդ հոգեկան խանգարումների զարգացման ռիսկի գործոնները ավելի խոցելի խմբերում, ապա կկարողանանք միջամտել, որպեսզի նվազեցնենք հիվանդացությունը»,- ամփոփել է Մենեզեսը։
Հետազոտությունը իրականացվել է վեց երկրների 17 քաղաքային ու գյուղական շրջաններում ՝ 2010-2015 թվականներին։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են JAMA Psychiatry ամսագրում։

Study in six countries identifies groups that are vulnerable to severe mental illness
Young males, ethnic minorities and people living in socioeconomically disadvantaged areas are more likely to experience first-episode psychosis, defined as the first manifestation of one or more severe mental disorders including schizophrenia, bipolar affective disorder, and depression with psychotic symptoms such as hallucinations, delusions and cognitive disorganization.
This is the main finding of a study conducted by an international consortium that estimated the incidence of first-episode psychosis in five European countries - England, France, Italy, the Netherlands and Spain - as well as Brazil. The results were published in JAMA Psychiatry.
In recent years, research has shown that the incidence of first-episode psychosis varies among regions and populations. In European countries, these disorders have been found to be more frequent in large cities than smaller towns or rural areas and also to be relatively frequent among ethnic minorities such as black immigrants from the Caribbean and Africa.
The researchers in the consortium set out to confirm or refute these observations by means of an investigation conducted in 17 urban and rural areas in the six participating countries between 2010 and 2015.
In Brazil, with the support from the São Paulo Research Foundation - FAPESP, the study conducted a survey which covered 26 municipalities in the Ribeirão Preto administrative area in São Paulo State. Studies were coordinated by Paulo Rossi Menezes, a professor in the Preventive Medicine Department of the University of São Paulo's Medical School (FM-USP), and Cristina Marta Del Ben, a professor in the Neuroscience & Behavioral Science Department of the same university's Ribeirão Preto Medical School (FMRP-USP).
They began by identifying 2,774 individuals who contacted mental health services in the areas concerned with suspected first-episode psychosis. Of these, 1,578 were male, and 1,196 were female. Their median age was 30.
Analysis of the data showed an eightfold variation in the incidence of first-episode psychosis across the areas surveyed. In Santiago, Spain, it was 6 new cases per 100,000 inhabitants per year, compared with 46 in Paris, France. In Ribeirão Preto, Brazil, it was 21.
"The study confirmed that the incidence of first-episode psychosis varies considerably between major cities and rural areas. It also showed that environmental factors probably play a crucial role in this significant variation," Menezes said.
"Until the end of the twentieth century, the etiology of psychotic disorders was believed to be mainly genetic, but the results of this study show that environmental factors are extremely important."
The study also showed that the incidence of first-episode psychosis was higher among men aged 18 to 24 than among women in the same age group. Menezes said this finding confirms fairly consistent data in the literature.
He noted that the incidence of first-episode psychosis among young adult males is higher than among young adult females according to previous research, which also shows that as men approach 35, it tends to converge with the incidence among women. In women aged 45-54, it is slightly higher than among men in the same age group.
"We don't know exactly why there are these differences in incidence between sexes and age groups, but they may be linked to the process of cerebral maturation: the brain matures between the ages of 20 and 25, and during this period, men seem to be more vulnerable to mental disorders than women," Menezes said.
The researchers also found that the incidence of first-episode psychosis is high among ethnic minorities and in areas with less owner-occupied housing.
"This suggests that socioeconomic conditions and the environment in which people live play important roles in the etiology of psychotic disorders. We need a better understanding of the mechanisms involved in order to explain variations in incidence between population groups," Menezes said.
The researchers plan to analyze data on the patients' life histories and socioeconomic conditions, comparing them with controls from the general population (people who have no history of psychosis) in order to identify risk factors for the development of first-episode psychosis.
Traumatic childhood experiences or smoking pot when a teenager or young adult, for example, are factors that increase the risk of mental disorders, according to Menezes. "If we can identify the risk factors for the development of these mental disorders in more vulnerable groups, we'll be able to intervene to reduce their incidence," he said.
Psychosis accounts for a significant proportion of the global disease burden, given the incapacity it causes. Furthermore, the evolution of psychotic disorders varies considerably, with some cases leading to a high degree of incapacity. "A large proportion of patients require specialized care in psychiatric and mental health centers," Menezes said.