Աշխարհի վեց երկրերում անցկացված միջազգային հետազոտությունների հիման վրա գիտնականները առանձնացրել են լուրջ հոգեկան խանգարումների զարգացման բարձր ռիսկայնության խմբի մարդկանց։
Պարզվել է, որ երիտասարդ տղամարդիկ (մինչեւ 24 տարեկան), էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, նաեւ մարդիկ, որոնք ապրում են սոցիալական ու տնտեսական անբարենպաստ շրջաններում, ավելի մեծ հավանականությամբ են բախվում մեկ կամ մի քանի ծանր հոգեկան խանգարումների դրսեւորումների, այդ թվում՝ շիզոֆրենիայի, երկբեւեռ աֆեկտային խանգարման ու հոգեկան ախտանշաններով դեպրեսիայի, ինչպիսիք են հալյուցինացիաները, ցնորքն ու կոգնիտիվ ապակազմակերպվածությունը։ Նման եզրակացության են հանգել այն հետազոտությունները, որոնք անցկացրել էր միջազգային կոնսորցիումը, որը գնահատել է առաջին հոգեկան դրվագի հաճախությունը հինգ եվրոպական երկրներում՝ Անգլիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Նիդերլանդներում ու Իսպանիայում, նաեւ Բրազիլիայում։
Նախ նրանք հայտնաբերել են 2774 մարդու, որոնց մոտ փսիխոզի առաջին դրվագի կասկած կար։ Նրանք դիմել էին հոգեբույժի օգնությանը այն շրջաններում, որտեղ անցկացվում էր հետազոտությունը։ Նրանցից 1578-ը տղամարդիկ էին, իսկ 1196-ը՝ կանայք։ Նրանց միջին տարիքը կազմում էր 30 տարեկան։ Տվյալների վերլուծությունը հետազոտված շրջաններում ցույց է տվել ութապատիկ տարբերություն փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախության ցուցանիշներում։ Եվ այսպես՝ Իսպանիայի Սանտյագոյում 100 000 բնակչին բաժին էր ընկնում տարեկան 6 նոր դեպքի բացահայտում, Փարիզում՝ 46 դեպք, իսկ Բրազիլիայի Ռիբեյրան-Պրետուում՝ 21 դեպք։
«Հետազոտությունը հաստատել է, որ փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախությունը տատանվում է ըստ խոշոր քաղաքների ու գյուղական տեղանքների, նաեւ ցույց է տվել, որ շրջակա միջավայրի գործոնները, ըստ երեւույթին, վճռորոշ դեր են կատարում այդ տարբերություններում։ Մինչեւ քսաներորդ դարի վերջը հոգեկան խանգարումների էթիոլոգիան համարվում էր հիմնականում գենետիկ, բայց մեր հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ միջավայրի գործոնները նույնպես չափազանց կարեւոր են»,- պատմել է Սան Պաուլուի համալսարանի կանխարգելիչ բժշկության ամբիոնի պրոֆեսոր Պաուլո Ռոսսի Մենեզեսը։
Հետազոտությունը նաեւ ցույց է տվել, որ փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախությունը ավելի բարձր էր 18-24 տարեկան տղամարդկանց շրջանում, քան նույն տարիքային խմբի կանանց շրջանում։ Այս հայտնագործությունը հաստատում է ավելի վաղ հրապարակված տվյալները։ Բայց մինչեւ 35 տարեկան տղամարդկանց ու կանանց ցուցանիշներն աստիճանաբար հավասարվում են։ Ընդ որում՝ 45-54 տարեկան կանանց շրջանում փսիխոզի առաջին դրվագի դրսեւորման հավանականությունը մի փոքր ավելի բարձր է, քան այդ նույն տարիքային խմբի տղամարդկանց մոտ։
«Մենք հաստատ չգիտենք, թե որն է սեռերի ու տարիքային խմբերի միջեւ այս տարբերությունների պատճառը, բայց դրանք կարող են կապակցված լինել գլխուղեղի հասունացման պրոցեսի հետ՝ ուղեղը հասունանում է 20-25 տարեկանում, ու այդ տարիքում տղամարդիկ, ըստ երեւույթին, ավելի խոցելի են հոգեկան խանգարումների հանդեպ, քան կանայք»,- նշել է Պաուլո Մենեզեսը։
Հետազոտողները նաեւ հայտնաբերել են, որ փսիխոզի առաջին դրվագի հաճախությունը բարձր է էթնիկ փոքրամասնությունների, նաեւ ոչ բարեկեցիկ շրջանների բնակիչների շրջանում։ Ընդ որում՝ տրավմատիկ մանկական ապրումները կամ դեռահասության տարիքում ծխելը, պարզվում է, նույնպես հոգեկան խանգարումների ռիսկը բարձրացնող գործոններ են։
«Սա վկայում է այն մասին, որ սոցիալ-տնտեսական պայմանները ու շրջակա միջավայրը, որում ապրում են մարդիկ, կարեւոր դեր են կատարում հոգեկան խանգարումների էթիոլոգիայում։ Հիմա մենք պետք է ավելի լավ հասկանանք այն մեխանիզմները, որոնք պայմանավորում են տարբերությունները բնակչության խմբերի միջեւ։ Եթե մենք կարողանանք բացահայտել այդ հոգեկան խանգարումների զարգացման ռիսկի գործոնները ավելի խոցելի խմբերում, ապա կկարողանանք միջամտել, որպեսզի նվազեցնենք հիվանդացությունը»,- ամփոփել է Մենեզեսը։
Հետազոտությունը իրականացվել է վեց երկրների 17 քաղաքային ու գյուղական շրջաններում ՝ 2010-2015 թվականներին։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են JAMA Psychiatry ամսագրում։

У кого выше вероятность сойти с ума?
На основе многонационального исследования, проведеного в шести странах мира, ученые выделили группы людей с повышенным риском развития серьезных психических расстройств.
Оказалось, что молодые мужчины (до 24 лет), этнические меньшинства, а также люди, живущие в социально и экономически неблагополучных районах, с большей вероятностью столкнутся с проявлениями одного или нескольких тяжелых психических расстройств, включая шизофрению, биполярное аффективное расстройство и депрессию с психотическими симптомами, такими как галлюцинации, бред и когнитивная дезорганизация. Таков вывод исследования, проведенного международным консорциумом, который оценил частоту первого психотического эпизода в пяти европейских странах – Англии, Франции, Италии, Нидерландах и Испании, а также в Бразилии.
Для начала они выявили 2774 человек с подозрением на первый эпизод психоза, которые обращались за психиатрической помощью в тех районах, в которых проходило исследование. Из них 1 578 человек были мужчинами, а 1 196 - женщинами. Их средний возраст составил 30 лет. Анализ данных показал восьмикратные расхождения в частоте первого эпизода психоза по обследованным районам. Так, в Сантьяго, Испания, было выявлено 6 новых случаев на 100 000 жителей в год, в Париже, Франция – 46 на 100 000, а в Рибейран-Прету, Бразилия – 21 случай.
«Исследование подтвердило, что частота первого эпизода психоза значительно варьируется между крупными городами и сельскими районами, а также показало, что факторы окружающей среды, вероятно, играют решающую роль в этих расхождениях. До конца двадцатого века этиология психотических расстройств считалась в основном генетической, но результаты нашего исследования показывают, что факторы среды также чрезвычайно важны», - рассказал профессор кафедры профилактической медицины Университета Сан-Паулу (UniversityofSãoPauloMedicalSchool), Пауло Росси Менезе.
Исследование также показало, что частота первого эпизода психоза была выше среди мужчин в возрасте от 18 до 24 лет, чем среди женщин в той же возрастной группе. Это открытие подтверждает ранее опубликованные данные. Но по мере приближения к 35-летнему возрасту, данные для мужчин и женщин постепенно выравниваются. При этом у женщин в возрасте 45-54 лет вероятность первого эпизода психоза несколько выше, чем среди мужчин в той же возрастной группе.
«Мы не знаем точно, почему существуют эти различия между полами и возрастными группами, но они могут быть связаны с процессом созревания головного мозга: мозг созревает в возрасте от 20 до 25 лет, и в этот период мужчины, по-видимому, более уязвимы для психических расстройств, чем женщины», - отметил Пауло Менезес.
Исследователи также обнаружили, что частота первого эпизода психоза высока среди этнических меньшинств, а также среди жителей неблагополучных районов. При этом, травматические детские переживания или курение в подростковом возрасте оказались факторами, повышающими риск психических расстройств.
«Это говорит о том, что социально-экономические условия и окружающая среда, в которых живут люди, играют важную роль в этиологии психических расстройств. Теперь нам нужно лучше понять механизмы, обуславливающие различия между группами населения. Если мы сможем выявить факторы риска развития этих психических расстройств в более уязвимых группах, мы сможем вмешаться, чтобы уменьшить заболеваемость», -  заключил Менезес.
Исследование было проведено в 17 городских и сельских районах в шести странах в период с 2010 по 2015 год. Результаты исследования опубликованы в журнале JAMA Psychiatry.