2017 թվականին Հայաստանում գրանցվել է տուբերկուլյոզի 691 նոր դեպք
2017 թվականին Հայաստանում գրանցվել է  տուբերկուլյոզի 691 նոր դեպք՝ 14 տոկոսով ավելի քիչ, քան 2016-ին: 2017-ի տվյալներով՝ երկրում տուբերկուլյոզով հիվանդացությունը կազմել է 100 հազար բնակչին 23.1 դեպք, մինչդեռ 2016-ին այս ցուցանիշը մի փոքր բարձր էր՝ 100 հազար բնակչին 27.4 դեպք: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ԱՆ գլխավոր ֆթիզիատր Լյուբով Նիկոլայանը:
Նրա խոսքով՝ անցյալ տարի 84 հիվանդի մոտ տուբերկուլյոզից բացի,  ախտորոշվել է ՄԻԱՎ ինֆեկցիա: Հետաքրքիր է, որ ՄԻԱՎ-ն այս հիվանդների մոտ ավելի հաճախ ախտորոշվում է նրանց մոտ տուբերկուլյոզը հայտնաբերելուց հետո, եւ հաճախ՝ շատ ուշացած, արդեն ՁԻԱՀ-ի փուլում: Ամբողջ հարցն այն է, որ ՄԻԱՎ ինֆեկցիան կարող է իրեն չզգացնել մի քանի տարի շարունակ՝ այս ամբողջ ընթացքում թուլացնելով այն կրողի օրգանիզմը եւ նրան խոցելի դարձնելով այլ ինֆեկցիաների նկատմամբ: Իսկ երբ հիվանդի մոտ հայտնաբերում են երկու ինֆեկցիաներն էլ, պարզվում է, որ նա նվազագույնը 7-8 տարի ՄԻԱՎ-ով վարակված է:
Ինչպես նշեց ֆթիզիատրը, տարբեր տեղեկությունների համաձայն՝ ՄԻԱՎ-տուբերկուլյոզ համակցված հիվանդների 40-ից մինչեւ 70 տոկոսը վաղ թե ուշ մահանում է տուբերկուլյոզի հետեւանքով:
Լյուբով ՆԻկոլայանը նաեւ նշեց, որ Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնի վիճակագրության համաձայն՝ վերջին տարիներին կենտրոնական նյարդային համակարգի տուբերկուլյոզի հետեւանքով մահացած 25 մեծահասակ հիվանդները նաեւ վարակված էին ՄԻԱՎ ինֆեկցիայով: Այս նույն ժամանակահատվածում կենտրոնական նյարդային համակարգի տուբերկուլյոզի հետեւանքով մահացել է 12 երեխա եւ դեռահաս, սակայն նրանցից ոչ մեկը ՄԻԱՎ ինֆեկցիայով վարակված չէր:
2017 թվականին տուբերկուլյոզի հետեւանքով ընդհանուր մահացել է 55 մարդ, եւ նրանցից գրեթե կեսը վարակված էր նաեւ ՄԻԱՎ ինֆեկցիայով:

В 2017 году в Армении зарегистрировали 691 новый случай туберкулеза
В 2017 году в Армении зарегистрировали 691 новый случай туберкулеза – на 14% меньше, чем в 2016 году. Заболеваемость туберкулезом в стране, по данным на 2017 год, составила 23.1 на 100 000 населения, в то время как в 2016-ом показатель был немного выше – 27.4 на 100 000. Об этом журналистам сообщила главный фтизиатр Минздрава Любовь Николаян.
По ее словам, в прошлом году у 84 пациентов диагностировали наряду с туберкулезом ВИЧ-инфекцию. Интересно, что чаще всего ВИЧ у таких пациентов диагностируют уже после обнаружения у них туберкулеза, и нередко – очень поздно, уже на стадии СПИДа. Все дело в том, что ВИЧ-инфекция может не давать о себе знать в течение нескольких лет, все эти годы ослабляя организм носителя и делая его уязвимым перед другими инфекциями. Когда же у пациента обнаруживают обе инфекции, оказывается, что он как минимум лет 7-8 уже живет с ВИЧ.
Как отметила фтизиатр, по различным данным, от 40 до 70% пациентов с сочетанной инфекцией ВИЧ-туберкулез рано или поздно умирают от туберкулеза.
Любовь Николаян также отметила, что, согласно статистике Национального центра по борьбе с туберкулезом, все 25 взрослых пациентов, скончавшихся в течение последних лет из-за туберкулеза центральной нервной системы, были также заражены ВИЧ-инфекцией. За тот же промежуток туберкулез центральной нервной системы убил 12 детей и подростков, но ни о одного из них ВИЧ-инфекции не было.
Всего в 2017 году из-за туберкулеза скончались 55 человек, и почти у половины была также ВИЧ-инфекция.