Աշնանը Ֆրեզնոյից բժիշկները առաքելությամբ Հայաստան կժամանեն չորրորդ անգամ
Հայկական բժշկական առաքելության (Armenian Medical Mission) շրջանակում Հայաստան ժամանող բժիշկների մեծ մասը ամերիկացիներ են: Ֆրեզնոյում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանի խոսքով, ում ջանքերով է այս առաքելությունը ստեղծվել, միանգամայն տրամաբանական ու հասկանալի է, երբ բարեգործական առաքելությունների շրջանակում հայկական ծագմամբ բժիշկներն են հայրենիք գալիս եւ կարիք ունեցողներին անվճար օգնություն ցույց տալիս: Բայց երբ Հայաստանի հետ ոչ մի ընդհանրություն չունեցող ամերիկացիներն են նույն բանն անում, դա ուրախություն, հիացմունք ու հպարտություն է հարուցում:
2018 թվականի հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 14-ը Հայկական բժշկական առաքելությունը Հայաստան կժամանի չորրորդ անգամ. բժիշկներն առաջին շաբաթը կանցկացնեն Հայաստանի մարզերում, երկրորդը՝ Լեռնային Ղարաբաղում: Պերճ Աբգարյանը նշեց, որ այս ժամկետի ընտրությունը պատահաբար չի կատարվել՝ առաքելության բժիշկները շատ են ցանկանում մասնակցել Երեւանի 2800-ամյակի տոնակատարությանը:
Այս տարի կժամանի մոտ 35 բժիշկ, եւ ուշագրավն այն է, որ նրանց մեծ մասը մասնակցել է նաեւ նախորդ առաքելություններին:
«Հայաստանը մեր հայրենիքն է, սակայն նրանց համար օտար երկիր է: Չնայած դրան, նրանք տարեցտարի Հայաստան են ժամանում՝ ցենտ անգամ չստանալով, այստեղ մարդկանց են վիրահատում ու բուժում, եւ այդ ամենը նրանց ներքին բավարարվածության զգացում է պատճառում, քանի որ նրանք գիտակցում են, որ մարդկանց կյանքում դրական փոփոխություն են առաջացնում», - նշեց Պերճ Աբգարյանը:
Պատվավոր հյուպատոսի խոսքով՝ այս առաքելությունները կազմակերպում են Ֆրեզնոյի հայ համայնքի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, որը ոչ միայն հոգում է ճանապարհածախսը եւ Հայաստանում ամերիկացի բժիշկների կեցության ծախսերը, այլեւ սարքավորումներ է գնում մարզային հիվանդանոցների համար: Հնարավորության դեպքում դրանք գնում են այստեղ՝ Հայաստանում, տեղական գործարարներին օգնելու համար: Բացի այդ՝ ԱՄՆ-ից բուժսարքավորումներ բերելու համար շատ ժամանակ եւ ավելի մեծ գումար է անհրաժեշտ:
Անցյալ տարի առաքելությունը նաեւ հոգացել է Ախուրյանի մոր եւ մանկան բժշկական կենտրոնի վիրահատարանի վերանորոգման եւ վերազինման ծախսերը. նոր վիրահատական սեղան, վիրահատական գործիքներ եւ դրանց մանրէազերծման սարք է ձեռք բերել:
«Առանց Ֆրեզնոյի հայ համայնքի աջակցության՝ այս ամենն անհնար կլիներ: Մենք մեծ զգուշավորությամբ ենք ծախսում համայնքի հավաքագրած գումարները, որպեսզի պահպանենք մեր գործի հանդեպ մարդկանց վստահությունը: Մեզ համար կարեւոր է, որ մարդիկ վստահ լինեն, որ իրենց նվիրաբերած յուրաքանչյուր լուման ըստ նշանակության է օգտագործվում, ոչ մի ավելորդ ծախս չենք անում», - նշեց պատվավոր հյուպատոսը:
Նրա խոսքով՝ այս այցի ընթացքում ծրագրում է հանդիպել մարզային մի շարք հիվանդանոցների ղեկավարների հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչ օգնության եւ ինչպիսի սարքավորումների կարիք ունեն: Նա նաեւ հանդիպել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների հետ՝ ցանկանալով պարզել, թե Ֆրեզնոյից ժամանող բժիշկներն ինչով կարող են օգտակար լինել հայ զինվորներին: Ռազմական բժշկության վարչության պետ Գայանե Հովհաննիսյանի հետ պատվավոր հյուպատոսը քննարկել է վիրավոր զինվորների կարիքները եւ խոստացել իր հետ բերել ինչպես անհրաժեշտ սարքավորումներ, այնպես էլ մասնագետների, ովքեր կկարողանան նրանց օգտակար լինել, առաջին հերթին՝ վիրաբույժների, նեյրովիրաբույժների եւ ֆիզիոթերապեւտների:
Հայկական բժշկական առաքելությունը, ըստ Պերճ Աբգարյանի, օգնում է ոչ միայն բուժման կարիք ունեցող հիվանդներին, այլեւ Հայաստանի բժիշկներին. այցերի ընթացքում ամերիկացի բժիշկները դասախոսություն են կարդում հայ գործընկերների համար, փորձի փոխանակում կատարում, իրենց գիտելիքներն են փոխանցում: Բացի այդ՝ ամերիկյան բժիշկներին հաճախ ուղեկցում են Հերացու անվան բժշկական համալսարանի ուսանողներն ու շրջանավարտերը. նրանք, որպես կանոն, տիրապետում են անգլերենին եւ բժիշկներին ու հիվանդներին օգնում են հաղորդակցվել: Արդյունքում իրենք էլ սովորում են փորձառու բժիշկներից, իսկ հետագայում, սեփական պրակտիկան սկսելով, հնարավորություն են ունենում խորհրդակցել ամերիկացի մասնագետների հետ:
Պերճ Աբգարյանը պնդում է, որ ձեռք բերածով սահմանափակվել չի կարելի, հարկավոր է Հայաստանին աջակցելու նոր ուղիներ փնտրել: Մոտ ապագայում նա հույս ունի նոր ծրագիր կազմակերպել, որի շրջանակում Հայաստանի երիտասարդ բժիշկներն ու շրջանավարտները հնարավորություն կունենան 4-6 շաբաթ աշխատել ԱՄՆ-ի կլինիկաներում, շփվել ամերիկացի գործընկերների հետ եւ փորձ ձեռք բերել, ինչն օգտակար կլինի նրանց հետագա պրակտիկայում:

Врачи из Фрезно осенью прибудут с миссией в Армению в четвертый раз
Большинство врачей, приезжающих в Армению в рамках Армянской медицинской миссии (Armenian Medical Mission), - американцы. По словам почетного консула Армении во Фрезно Перча Абгаряна, чьими стараниями организована эта миссия, вполне логично и понятно, когда врачи армянского происхождения приезжают на свою родину в рамках благотворительной миссии и оказывают бесплатную помощь нуждающимся. Но когда американцы, не имеющие с Арменией ничего общего, делают то же самое, - это вызывает радость, восхищение и гордость.
С 28 октября по 14 ноября 2018 года Армянская медицинская миссия в четвертый раз посетит Армению: первую неделю врачи проведут в регионах Армении, вторую – в Нагорном Карабахе. Даты эти, по словам Перча Абгаряна, выбраны не случайно: врачи миссии очень хотят присутствовать на праздновании 2800-летия Еревана.
В этом году врачей будет около 35, и интересно, что большая их часть участвовала и в предыдущих миссиях.
«Для нас Армения – наша родина, но для них это чужая страна. Несмотря на это, из года в год они приезжают в Армению, не получая за это ни гроша, оперируют и лечат здесь людей – все это дает им ощущение внутреннего удовлетворения, так как они понимают, что меняют жизни людей к лучшему», - отметил Перч Абгарян.
Миссии эти, по словам почетного консула, организуют благодаря финансовой поддержке армянской общины Фрезно, которая не только оплачивает дорожные расходы и пребывание американских врачей в Армении, но и приобретает оборудование для областных клиник. При наличии такой возможности оборудование покупают здесь же, в Армении, чтобы помочь местным предпринимателям, - кроме того, транспортировка медицинского оборудования из США занимает много времени и стоит недешево.
В прошлом году миссия также оплатила ремонт и переоснащение операционной в медицинском центре Ахуряна, приобрела новый операционный стол, хирургические инструменты и аппарат для их стерилизации.
«Без поддержки армянской общины Фрезно все это было бы невозможно. Мы с большой осторожностью тратим деньги, собранные общиной, чтобы сохранить доверие людей к нашей работе. Для нас важно, чтобы люди были уверены, что каждая копейка, которую они жертвуют, тратится по назначению, никаких лишних трат мы не делаем», - отметил почетный консул.
По его словам, в ходе нынешнего визита он планирует встретиться с руководителями ряда областных больниц, чтобы выяснить, какая помощь и какое оборудование им нужно. Также он встретился с представителями министерства обороны Армении, желая выяснить, чем врачи из Фрезно могут быть полезны армянским солдатам. С начальником управления военной медицины Гаяне Ованнисян почетный консул обсудил нужды раненых солдат и пообещал привезти с собой как аппаратуру, необходимую для них, так и специалистов, которые смогут быть им полезны – в первую очередь – хирургов, нейрохирургов и физиотерапевтов.
Армянская медицинская миссия, как подчеркнул Перч Абгарян, помогает не только нуждающимся в лечении пациентам, но и врачам Армении: во время визитов американские врачи читают лекции для армянских коллег, делятся опытом, учат тому, что знают сами. Кроме того, американских врачей в поездках часто сопровождают студенты и выпускники медицинского университета имени Мхитара Гераци; они, как правило, хорошо владеют английским и помогают врачам и пациентам понимать друг друга. Да и сами они учатся у опытных врачей, а в дальнейшем, приступив к собственной практике, получают возможность консультироваться с американскими специалистами.
Перч Абгарян утверждает, что на достигнутом останавливаться нельзя, и нужно искать новые пути оказания помощи и поддержки Армении. Так, в недалеком будущем он надеется организовать новую программу, в рамках которой выпускники и молодые врачи Армении смогут в течение 4-6 недель работать в клиниках США и перенимать опыт американских коллег, что очень поможет им в дальнейшей практике.