Օրական նույնիսկ մեկ ալկոհոլային ըմպելիքը մեծացնում է բերանի խոռոչի քաղցկեղի զարգացման վտանգը, պարզել են ԱՄՆ-ից հետազոտողները: Այս մասին նրանք հայտնել են Microbiome ամսագրում:
Հետազոտությանը մասնակցել է 55-87 տարեկան 1044 կամավոր: Նրանցից 270-ը ընդհանրապես ալկոհոլ չի օգտագործել, 614-ը չափավոր է խմել, իսկ 160-ը ալկոհոլը չարաշահել է: Նրանց բերանի խոռոչի միկրոֆլորայի հետազոտությունը ցույց է տվել, որ մասնակիցները որքան շատ են խմել, այնքան նրանց բերանում հիվանդածին բակտերիաներն ավելի մեծաթիվ են եղել, որոնք առաջացրել են լնդերի հիվանդություններ եւ ոչնչացրել են օգտակար բակտերիաները:
Ալկոհոլի օգտագործումը նվազեցրել է նաեւ լնդերի առողջության համար օգտակար լակտոբացիլների քանակությունը: Միկրոբիոմում համանման փոփոխությունները վերջնարդյունքում կարող են բերել բերանի խոռոչի եւ մարսողության օրգանների քաղցկեղի, կարծում են հետազոտության հեղինակները:
Հետազոտողներն այս փաստը բացատրում են այն երեւույթով, որ ալկոհոլային խմիչքներում պարունակվող թթուները բերանի խոռոչը թշնամական են դարձնում որոշակի բակտերիաների զարգացման համար: Ալկոհոլը նաեւ նպաստում է ալկոհոլի տարրալուծման վնասակար կողմնակի արտադրանքի կուտակմանը, այդ թվում՝ քիմիական նյութերի, որոնք կոչվում են ացետալդեհիդներ եւ բերանում ծխախոտի ծխի վնասակար տոքսինների հետ արտադրվում են որոշ բակտերիաների կողմից:
«Մեր հետազոտությունը հստակ ապացուցում է, որ ալկոհոլի օգտագործումը վատ է անդրադառնում բերանի մեջ մանրէների առողջ հավասարակշռության պահպանման վրա եւ կարող է օգնել բացատրել, թե ինչու է ալկոհոլի օգտագործումը, ինչպես եւ ծխելը, բերում բակտերիալ փոփոխությունների, որոնք կարող են քաղցկեղ եւ քրոնիկական հիվանդություններ առաջացնել»,- ասել է Նյու Յորքի համալսարանից ավագ հետազոտող, համաճարակաբան Ջյուինգ Անը:
Այնուհետեւ գիտնականները պատրաստվում են պարզել, թե ինչի հաշվին է ալկոհոլը բերանի միկրոֆլորայում փոփոխություններ առաջացնում՝ ոչնչացնո՞ւմ է արդյոք օգտակար բակտերիաները, թե՞ վատերի համար բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում: Առայժմ նաեւ հայտնի չէ՝ ալկոհոլից հրաժարվելն արդյոք օգնո՞ւմ է միկրոֆլորայի վերականգնմանը:

Всего одна порция алкоголя в день повышает риск развития рака
Даже один алкогольный напиток в день повышает риск развития рака полости рта, выяснили исследователи из США. Об этом они рассказали в журнале Microbiome.
В исследовании приняли участие 1044 добровольца 55-87 лет. Из них 270 не употребляли алкоголь вообще, 614 пили умеренно и 160 злоупотребляли алкоголем. Исследование микрофлоры их рта показало, что чем больше участники выпивали, тем больше в их ртах было болезнетворных бактерий, вызывающих заболевания десен и уничтожающих полезные бактерии.
Также употребление алкоголя снижало количество полезных для здоровья десен лактобацилл. Подобные изменения в микробиоме могут в конечном итоге привести к раку полости рта и органов пищеварения, считают авторы работы.
Исследователи объяснили этот факт тем, что кислоты в алкогольных напитках делают полость рта враждебной для развития определенных бактерий. Также алкоголь способствует накоплению вредных побочных продуктов распада алкоголя, в том числе химических веществ, называемых ацетальдегидами, которые наряду с вредными токсинами во рту от табачного дыма, производятся некоторыми бактериями.
«Наше исследование дает четкие доказательства того, что употребление алкоголя плохо сказывается на поддержании здорового баланса микробов во рту и может помочь объяснить, почему употребление алкоголя, как и курение, приводит к бактериальным изменениям, которые могут провоцировать рак и хронические заболеваниями»,  — сказал старший исследователь , эпидемиолог Джиюнг Ан из Университета Нью-Йорка.
Далее ученые собираются выяснить, за счет чего алкоголь вызывает изменения в микрофлоре рта — уничтожает ли он полезные бактерии или создает благоприятные условия для плохих. Также пока неизвестно, помогает ли отказ от алкоголя восстановить микрофлору.