Նարգիլե ծխելը առողջության համար վտանգավոր է
Նարգիլե ծխելու հետեւանքով առողջությանը հասցվող վնասը համադրելի է սովորական ծխախոտ ծխելու հետ, պարզել են ԱՄՆ Քալիֆորնիական համալսարանի գիտնականները: Նրանց հետազոտությունը հրապարակվել է համալսարանի կայքում:
Գիտնականներն իրենց փորձն անցկացրել են 48 կամավորների խմբի վրա, որոնց առաջարկել են նարգիլե ծխել 30 րոպե տեւողությամբ: Մասնագետները նաեւ չափել են սրտի ռիթմը, արյան ճնշումը, արյան մեջ նիկոտինի մակարդակը նարգիլե ծխելուց առաջ եւ հետո:
Արդյունքում գիտնականները պարզել են, որ նարգիլե ծխելու մեկ սեանսը սրտի կծկումները մեծացրել է վայրկյանում 16 զարկով, ինչպես նաեւ բարձրացրել է արյան ճնշումը: Դրանից բացի, նարգիլե ծխելը զգալիորեն մեծացրել է անոթների կարծրությունը, որը սիրտ-անոթային հիվանդությունների զարգացման վտանգի գործոն է:
Գիտնականների խոսքով՝ այս տվյալները համադրելի են այն տվյալների հետ, որոնք դիտվում են սովորական ծխախոտ ծխողների մոտ: Հետեւաբար՝ տարածված կարծիքը, թե նարգիլեն շատ ավելի քիչ վնաս է հասցնում, քան ծխախոտը, արդարացված չէ:
Բացի այդ, ինչպես գիտնականներն են հայտարարում, նարգիլեներում օգտագործվող թութունի մեջ պարունակվում են արհեստական քիմիական նյութեր, որոնք օրենսդրորեն արգելված է օգտագործել սովորական ծխախոտի արտադրության մեջ: Այդպիսի նյութերը կարող են մարդու առողջությանը է՛լ ավելի մեծ վնաս հասցնել:

Курение кальяна опасно для здоровья
Вред для здоровья от курения кальяна сопоставим с курением обычных сигарет, выяснили ученые из Калифорнийского университета в США. Их исследование опубликовано на сайте университета.
Ученые провели свой эксперимент на группе из 48 добровольцев, которым предложили покурить кальян на протяжении 30 минут. Специалисты также замеряли сердечный ритм, артериальное давление, уровень никотина в крови до и после курения кальяна.
В результате ученые выяснили, что один сеанс курения кальяна увеличивал частоту сердечных сокращений на 16 ударов в минуту, а также повышал артериальное давление. Кроме того, курение кальяна заметно повысило показатель артериальной жесткости — ключевой фактор риска развития сердечно-сосудистых заболеваний.
Такие данные, по словам ученых, сопоставимы с теми, что наблюдаются у курильщиков обычных сигарет. Следовательно, распространенное мнение, что кальяны наносят гораздо меньший вред, чем сигареты, не оправдано.
Кроме того, как заявляют ученые, в табаке, используемом в кальянах, содержатся искусственные химические вещества, которые законодательно запрещено использовать при производстве обычных сигарет. Такие вещества могут нанести еще больший вред здоровью человека.