Ամերիկացի 65-ամյա Դեւիդ Դուելը ծխել է ավելի քան 10 տարի։ Որպեսզի ծխելը թարգի, նրան մոտ 7 շաբաթ է անհրաժեշտ եղել, բայց այդ ժամանակից արդեն մի քանի տասնյակ տարի է անցել, եւ նա այլեւս ոչ մի հատիկ ծխախոտ չի ծխել։
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում Դեւիդը պատմեց, թե ինչպես է ինքը թողել ծխելը, եւ ինչպես կարող են մյուսները հետեւել իր օրինակին։
Ծխել Դեւիդը սկսել է 18 տարեկանում, երբ գնաց բանակ ծառայելու։ Շատերն էին այն ժամանակ ծխում, եւ նա, ցանկանալով վայելել նրանց հարգանքը եւ ընդունվել շրջապատի կողմից, նույնպես սկսել է ծխել։ Շատ շուտով ծխախոտները դարձել են սովորություն, իսկ հետո՝ կախվածություն։
«Ես միշտ իմացել եմ, որ ծխելը վնասակար է, սակայն շարունակել եմ դա անել։ Ես օրական մեկ տուփ ծխախոտ էի ծխում, դա ինձ վրա շատ թանկ էր նստում, բացի այդ, ֆիզիկապես ես ինձ վատ էի զգում՝ արագ հոգնում էի, դժվարությամբ էի շնչում, էներգիաս չէր բավարարում», - պատմում է Դեւիդը։
Թեեւ նա հասկանում էր, որ ծխելուց ավելի լավ է հրաժարվել, դրա համար լուրջ դրդապատճառ չուներ։ Դրդապատճառ չէր անգամ շատ ծխող խորթ հոր մահը թոքերի քաղցկեղից։
Որոշումն ընդունվեց անսպասելի՝ մի անգամ ընդմիջման ժամին Դեւիդը զրուցում էր աշխատակցի հետ, եւ նրանք որոշեցին միասին թողնել ծխելը։ 1982 թվականն էր, Դեւիդը 28 տարեկան էր։
Գործընկերոջ հետ նրանք գրվեցին վարքագծի փոփոխության կուրսերի։ Այնտեղ նրանց հետաքրքիր խնդիր տվեցին՝ ամեն ծխած ծխախոտից հետո հատուկ օրագրում գրել, թե ինչու այն ծխեցիր եւ որքան ուժեղ էր այդ ցանկությունը։
«Մի երկու շաբաթ մենք ուղղակի գրում էինք, թե ինչու ենք ծխում՝ շատ եմ ուզում ծխել կամ ձանձրանում եմ եւ պետք է մի բանով զբաղվել կամ էլի ինչ-որ բան», - պատմում է Դեւիդը։
Հաջորդ առաջադրանքը եղել է դադարեցնել ծխել այն ծխախոտները, որոնք այնքան էլ չես ուզում եւ որոնք ծխում ես ձանձրույթից կամ ընկերակցելու համար։ Ըստ Դեւիդի՝ այդ ծխախոտներից հրաժարվելը դժվար չէր, չէ որ օրագրի վարման շնորհիվ նա սկսել էր հստակ հասկանալ, թե երբ է ծխելը ֆիզիկական պահանջ, իսկ երբ՝ ուղղակի զվարճանք։
Հաջորդ քայլն այն էր, որ ծխախոտին հասնելը պետք է դժվար լիներ՝ տուփը չէր կարելի պահել գրպանում, այն պետք է լիներ այնպիսի տեղում, որպեսզի հասնելու համար ջանքեր պահանջեր։ Դեւիդը շատ էր ավտոմեքենա վարում, այդ պատճառով որոշեց ծխախոտի տուփը բեռնախցիկում պահել։ Ամեն անգամ ծխելու համար նրան անհրաժեշտ էր կանգնեցնել ավտոմեքենան, իջնել եւ գնալ դեպի բեռնախցիկը բացել․․․ Հաճախ նա ծուլանում էր դա անել, ինչի շնորհիվ սկսեց ահագին քիչ ծխել։
Դեւիդը լավ է հիշում այն օրը, երբ ծխած ծխախոտների թիվը հասավ զրոյի՝ 1982թ․ հոկտեմբերի 21-ն էր։
Ամբողջ գործընթացը, Դեւիդի խոսքերով, մոտ 7 շաբաթ է տեւել եւ նրան հեշտությամբ է տրվել՝ նա չի տառապել, անհարմարություն չի զգացել, չի նյարդայնացել։ Ըստ Դեւիդի, բոլոր մարդիկ, ովքեր ցանկանում են թողնել ծխելն առանց նյարդայնանալու, կարող են հետեւել իր օրինակին եւ անել այն ամենը, ինչ անում էին շատ տարիներ առաջ։ Պետք է սկսել օրագրից, որտեղ գրառումներ կատարել յուրաքանչյուր ծխած ծխախոտի մասին ՝ գիտակցելով, թե ինչու եք դուք այն ծխում։
«Ես գիտեմ շատ մարդկանց, ովքեր մի գիշերվա ընթացքում թողել են ծխելը, սակայն հետո նորից սկսել։ Իսկ ես ու ընկերս երկար էինք թողնում, սակայն այն ժամանակվանից այլեւս չենք ծխել»,- պատմեց Դեւիդը, ապա հավելեց․ «Այժմ ես ինձ լավ եմ զգում, թեթեւ եմ շնչում, էներգիաս նույնիսկ ավելի շատ է, քան 20 տարեկանում։ Կարծում եմ՝ բոլորը պետք է հրաժարվեն»։

Курил 10 лет, бросил за 7 недель – навсегда: Американец рассказал, как легко бросить курить
65-летний Дэвид Дуэлл из США курил чуть больше 10 лет. Чтобы бросить курить, ему потребовалось около 7 недель, зато с тех пор – а прошло уже несколько десятков лет – он не выкурил больше ни одной сигареты.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine Дэвид рассказал о том, как сам бросил курить и как другие могут последовать его примеру.
Курить Дэвид начал в 18 лет, когда пошел служить в армию. Многие ребята тогда курили, и он, желая заслужить их расположение и быть принятым в компании, тоже начал. Очень скоро сигареты стали привычкой, а потом – зависимостью.
«Я всегда знал, что курить вредно, но я продолжал это делать. Я выкуривал по 1 пачке в день, сигареты обходились мне достаточно дорого, кроме того, физически я плохо себя чувствовал: я быстро уставал, мне было трудно дышать, энергии было недостаточно», - рассказал Дэвид.
Хотя Дэвид и понимал, что от курения лучше бы отказаться, серьезной мотивации сделать это у него не было. Мотивацией не стала даже смерть отчима-курильщика от рака легких.
Решение было принятно внезапно: однажды во время обеденного перерыва Дэвид беседовал с коллегой по работе, и они решили вместе бросить курить. Шел 1982 год, Дэвиду было около 28.
Вместе с коллегой они записались на курсы по изменению поведения. Там им дали интересное задание: после каждой выкуренной сигареты записывать в специальном дневнике, почему она была выкурена и насколько сильно ее хотелось.
«Пару недель мы просто записывали, почему курим – очень хочется сигарет или скучно и надо себя чем-то занять или еще что...» - рассказал Дэвид.
Следующим заданием было перестать выкуривать те сигареты, которых меньше всего хочется и которые выкурываются из-за скуки или за компанию. По словам Дэвида, исключить из жизни эти сигареты было не сложно, ведь благодаря ведению дневника он начал четко понимать, когда курение было физической потребностью, а когда – просто развлечением.
Следующим шагом было сделать так, чтобы добраться до сигарет стало сложнее: пачку нельзя было держать в кармане, она должна была быть в таком месте, чтобы нужно было приложить усилия, чтобы ее достать. Дэвид много ездил на машине, а потому пачку решил ставить в багажник: каждый раз, чтобы закурить, ему нужно было остановить машину, встать, пойти к багажнику... Часто ему было лень это делать, благодаря чему он начал курить намного меньше.
День, когда число выкуриваемых в день сигарет достигло нуля, Дэвид хорошо помнит: 21 октября 1982 года.
Весь процесс, по словам Дэвида, занял около 7 недель и дался ему с легкостью: он не страдал, не испытывал дискомфорта, не нервничал. По словам Дэвида, все люди, желающие бросить курить без лишней нервотрепки, могут последовать его примеру и сделать все то, что сделал много лет назад он. Начать нужно с ведения дневника, в котором надо делать записи о каждой выкуренной сигарете, осознавая, зачем вы ее выкуриваете.
«Я знаю многих людей, которые бросили курить за одну ночь, но потом снова начали. А мы с другом бросали долго, зато с тех ни разу больше не закурили», - рассказал Дэвид. – «Сейчас я хорошо себя чувствую, легко дышу, энергии у меня даже больше, чем было в 20 лет. Я думаю, каждый должен бросить».