Ի՞նչ է սոցիալական ցուցումով աբորտը եւ ո՞ր դեպքերում է այն թույլատրված
Շատերը կարծում են, որ սոցիալական ցուցումով աբորտը ինչ-որ կերպ կապված է ծայրահեղ աղքատության հետ: Սակայն, ինչպես լրագրողներին պատմեց ՀՀ առողջապահության նախարարության Մոր եւ մանկան առողջության վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը, դա այդպես չէ:
Իսկ ի՞նչ է այդ դեպքում սոցիալական ցուցումով աբորտը եւ ո՞ր դեպքերում է այն թույլատրված:
Ինչպես նշեց Կարինե Սարիբեկյանը, սոցիալական ցուցումներով աբորտը հնարավոր է մինչեւ հղիության 22-րդ շաբաթը, եւ այդ ցուցումները մի քանիսն են.
- Բռնաբարության արդյունքում հղիություն: Եթե կինը հղիացել է բռնաբարության արդյունքում, նա, ըստ գործող օրենքի, կարող է աբորտ անել մինչեւ հղիության 22-րդ շաբաթը:
- Ամուսնու կամ կնոջ ազատազրկման վայրում գտնվելը:
- Ամուսնու մահը հղիության ընթացքում:
- Կնոջ՝ ծնողական իրավունքից զրկվելը: Եթե կնոջը զրկել են ծնողականիրավունքից նախորդ երեխայի հետ կապված խնդիրների պատճառով, դա նույնպես կարող է լինել ցուցում՝  հղիությունը ընդհատելու համար, նշեց Կարինե Սարիբեկյանը:
«Երբեմն հնչում է, որ ծայրահեղ աղքատությունը կարող է լինել ցուցում: Ոչ, նման բան չկա», - ասաց նա:
Բացի այդ, Հայաստանի Վերարտադրողական առողջության մասին օրենքը, որը ընդունվել է 2002 թվականին, թույլ է տալիս աբորտ անել ըստ կնոջ ցանկության՝ մինչեւ հղիության 12-րդ շաբաթը: Կարինե Սարիբեկյանի խոսքով՝ այդ ժամկետում կինը կարող է չպարզաբանել աբորտի պատճառը; ամուսնու համաձայնությունը կամ գրավոր դիմում նույնպես պետք չեն:
Մինչեւ հղիության 22-րդ շաբաթը հղիությունը հնարավոր է նաեւ ընդհատել բժշկական ցուցումներով, երբ հղիության զարգացումը անհնար է եւ համատեղելի չէ մոր կամ պտղի կյանքի հետ:
Բոլոր մյուս դեպքերում աբորտը Հայաստանում թույլատրված չէ, բայց չնայած դրան, սեռով պայմանավորված աբորտների թիվը բավական մեծ է, ինչը լուրջ խնդիր է երկրի համար, քանի որ տարեկան մոտ 1500 երեխա չի ծնվում միայն աղջիկ լինելու պատճառով:
Հիշեցնենք, որ այժմ օրենքի մի նոր նախագիծ է քննարկվում, որը ենթադրում է մինչեւ հղիության 30-րդ շաբաթը արգելել ծնողներին երեխայի սեռը հայտնելը եւ այդպիսով նվազեցնել սեռով պայմանավորված աբորտների թիվը:

Что такое аборт по социальным показаниям, и в каких случаях он разрешен?
Многие полагают, что аборт по социальным показаниям как-то связан с крайней бедностью. Однако, как рассказала журналистам начальник управления охраны здоровья матери и ребенка министерства здравоохранения Армении Карине Сарибекян, это не так.
Что же в таком случае аборт по социальным показаниям, и в каких случаях он разрешен?
Как отметила К. Сарибекян, такой аборт разрешен до 22-ой недели беременности, а показаний несколько:
-Беременность в результате изнасилования. Если женщина забеременела в результате аборта, то согласно армянскому законодательству, она имеет право прервать беременность до 22-ой недели.
- Если муж или жена отбывают срок в тюрьме
- Смерть мужа во время беременности
-Лишение женщины родительских прав. Если женщину лишили родительских прав из-за проблем с предыдущим ребенком, это также может стать показанием для прерывания беременности, отметила К. Сарибекян.
«Иногда можно услышать, что крайняя бедность тоже может быть показанием к аборту. Ничего подобного нет», - сказала она.
Помимо этого, Закон о репродуктивном здоровье, принятый в 2002 году, позволяет делать аборт по желанию женщины до 12-ой недели беременности. По словам К. Сарибекян, в этих сроках женщина может не объяснять причину аборта. Согласие мужа или письменное заявление также не требуется.
До 22-ой недели беременности делать аборт разрешается также по медицинским показаниям, когда дальнейшее развитие беременности невозможно и несовместимо с жизнью матери или ребенка.
Во всех остальных случая аборт в Армении запрещен, но, несмотря на это, аборты по половому признаку достигают в стране угрожающих размеров, что стало серьезной проблемой для страны, поскольку в год не рождается 1500 девочек.
Напомним, что сейчас рассматривается предложенный Минздравом законопроект, которым предлагается запретить сообщать родителям пол ребенка до 30-ой недели беременности.