Ողջ ճշմարտությունը` տղամարդու անպտղության մասին
Թե տղամարդու, եւ թե կնոջ անպտղության շուրջ բազմաթիվ մոլորություններ ու առասպելներ կան: Հայտնի է, որ անպտղությունը տղամարդու մոտ սերմնահեղուկի թերարտադրությամբ կամ սերմնաբջիջների չափի ու ձեւի խախտման տեսքով է արտահայտվում: Չնայած` հորմոնալ խնդիրներն էլ կարող են իրենց դերը ունենալ:
Ի հավելումն գենետիկայի եւ կենսաբանության, կենսակերպն ու շրջակա միջավայրը եւս կարող են մեծ դերակատարում ունենալ պտղաբերության հարցում: Տղամարդու տարիքը, ալկոհոլի եւ ծխախոտի օգտագործման մակարդակը, ձեռք բերած սեռավարակները, կշիռը եւ նույնիսկ շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանը կարող են անպտղության գործոն դառնալ: «Տղամարդիկ իրենց ներքին վախերի պատճառով չեն ուզում մտածել պտղաբերության մասին եւ խուսափում են թեմայի ուսումնասիրությունից», - գտնում է Իլինիոյսի պտղաբերության կենտրոնի բժիշկ Քրիստոֆեր Սայպը, տեղեկացնում է Medical Daily-ն։ Ստորեւ անպտղության մի քանի` ամենակարեւոր գործոնները ներկայացնենք.
Տարիք
Որոշ աղբյուրներ նշում են, որ տղամարդկանց պտղաբերության անկումը 37 տարեկանից է սկսվում: Որոշներն էլ ասում են, որ վերարտադրողական ֆունկցիան մինչեւ 41 եւ նույնիսկ 45 տարեկան անխափան է գործում: Ինչեւիցէ, բոլորն էլ ընդունում են, որ տարիքի հետ վերարտադրողականությունն ավելի դժվար է իրականացվում: Թեկուզեւ եղել են դեպքեր, երբ տղամարդիկ 60 կամ 70 տարեկանում հայր են դարձել: Վերջին տասնամյակներին նման արտառոց երեւույթների թիվը գնալով նվազում է: Ընդհանուր առմամբ, սեռական ակտի հաճախականությունն ուղիղ համեմատական է հղիության ցուցանիշին: Նվազ սեռական ակտիվությունը նույնքան նվազ հղիության է բերում:
Թմրամիջոցներ, ծխախոտ, ալկոհոլ
Անպատեհ կենսակերպը եւս կարող է աղդեցություն ունենալ տղամարդու պտղաբերության վրա: Վերջերս «Human Reproduction» ամսագրում հրապարակված հոդվածը առաջին եւ ամենամեծ ուսումնասիրությանն էր ներկայացնում առ այն, թե ինչպես կարող է մարդու կենսակերպը սերմնաբջիջների մորֆոլոգիայի, ձեւի եւ չափերի վրա անդրադառնալ: Շեֆիլդի եւ Մանչեսթերի համալսարանականները պարզել են, որ կանաբիսը բացասական ազդեցություն է ունենում սպերմայի վրա: Տարօրինակ է, որ ալկոհոլի ու ծխախոտի ազդեցության ուսումնասիրությունը որեւէ նշանակալի կապ չի հայտնաբերել:
Գրանցվել են նաեւ այլ հետազոտություններ, որոնց արդյունքները բոլորովին այլ պատկեր են ստեղծել: Նախ, որ ծխախոտն ու ալկոհոլը դրականորեն են ազդում պտղաբերության մակարդակի վրա` մինչեւ 30 տոկոս բարձրացնելով հղիության հավանականությունը: Այդուհանդերձ, վերարտադրողական բժշկության ամերիկյան կենտրոնը գտնում է, թե անպտղության դեպքերի 13 տոկոսի պատճառը ծխախոտն է, քանի որ այն անմիջական ազդեցություն ունի սերմնահեղուկի արտադրության մակարդակի վրա: Մասնավորապես, ծխախոտը կարող է ցածր քանակի, որակի եւ շարժունակության սերմնաբջջի հանգեցնել:
Շրջակա միջավայր
Որքան էլ որ աբսուրդ է թվում, որոշ հետազոտություններ ցույց են տվել, որ բջջային հեռախոսների եւ այլ փոքր սարքերի կողմից արտանետվող էլեկտրամագնիսական ռադիացիայի ռադիոհաճախականությունները կարող են անդառնալի վնաս պատճառել տղամադրու պտղաբերությանը: Հատկապես երբ խոսքն այն տղամարդկանց է վերաբերում, որոնք արդեն իսկ պտղաբերության նվազման տարիքային շեմին են գտնվում:
Շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանը եւս կարող է անպտղության հանգեցնել: Ուստի խորհուրդ է տրվում, մասնավորապես, ցնցուղ կամ լոգանք ընդունելիս, խուսափել չափազանց տաք ջրի կիրառությունից:
Գիրություն
Հավելյալ քաշը եւս իր ազդեցությունն ունի տղամարդու պտղաբերության վրա: Գիրությամբ պայմանավորված, օրգանիզմում էստրոգենի բարձր եւ տեստոստերոնի ցածր մակարդակը կարող է ոչ միայն սերմնաբջջի անցանկալի որակական փոփոխության բերել, այլ նաեւ դրա ֆիզիկական եւ մոլեկուլյար կառույցի խախտման հանգեցնել:

June 16, 2014  17:59
There are plenty of rumors and myths surrounding infertility: both for females and males. Male infertility is caused by a number of factors, such as abnormal sperm production, or disruptions in the size and shape of sperm. Hormonal problems are also often to blame for infertility.
But in addition to genetics and biology, lifestyle and environment play quite a major role too: a man’s age, levels of alcohol and tobacco consumption, possible STD infections, weight, and even exposure to heat can all have an effect on male fertility. “Many men don’t think about their fertility, and avoid learning more due to a fear of the unknown,” Dr. Christopher Sipe of Fertility Centers of Illinois said in a statement. In light of Men’s Health Below are several misconceptions about male fertility.
Age
Some sources claim that a man’s fertility begins to decrease after age 37, but others say that men can safely reproduce up until age 41 or even 45. Either way, it’s widely accepted that the older you get, the less likely you’ll be able to reproduce successfully. Some men have fathered children well into their 60’s or 70’s, though it becomes rarer in those later decades.
Coital frequency affects pregnancy rates. Decreased sexual activity can decrease the chances of conception.
Drugs, Smoking, Alcohol
It’s true that taking part in certain vices will have an impact on male fertility. A recent study published in Human Reproduction was the first and largest study to examine how lifestyle affects sperm morphology, or the size and shape of sperm. Researchers from the Universities of Sheffield and Manchester found that cannabis actually negatively affected sperm, ultimately leading the authors to conclude that marijuana might have adverse effects on fertility. Strangely enough, alcohol and tobacco didn’t show to have any negative effects in that particular study.
But other research has shown the opposite: that tobacco and alcohol does have an impact on male fertility, with some claiming that smoking tobacco might increase chances for infertility in men by 30 percent. The American Society for Reproductive Medicine, meanwhile, estimates that nearly 13 percent of infertility is caused by smoking, due to tobacco’s association with issues like erectile dysfunction or pregnancy complications. Male smokers in particular may suffer decreased quality and motility of sperm as well as lower sperm amounts.
Exposure To Environmental Factors
Though it may sound a little absurd, some studies have also shown that exposure to Radio-frequency electromagnetic radiation (RF-EMR) from cell phones and other small devices could inadvertently damage male fertility. This could be particularly important for men already on the borderline of infertility.
Then there's heat exposure, something that has also been proven to negatively impact sperm morphology and male fertility. Exposure to hot baths, tubs, or other high-heat sources has been shown in various studies to impair sperm production.
Obesity
Keeping on extra pounds will indeed have an effect on male fertility as well, due to increased levels of estrogen and lower testosterone caused by obesity. There is now emerging evidence that male obesity impacts negatively on male reproductive potential not only reducing sperm quality, but in particular altering the physical and molecular structure of germ cells in the testes and ultimately mature sperm.