Գիտնականները նշել են վաղաժամ տկարամտության անսպասելի նշանի մասին
Միջին տարիքում բարձր  զարկերակային ճնշումը կարող է կապված լինել ուղեղի եւ ավելի հասուն տարիքում կոգնիտիվ գործառույթների վիճակի վատթարացման հետ, պարզել են Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի գիտնականները:
The Independent-ը գրում է, որ նոր հետազոտությանը մասնակցել է 502 մարդ: Պարզվել է, որ մարդիկ, որոնց զարկերակային ճնշումը բարձրացել է 43-53 տարեկանում, մեծ հավանականությամբ 70 տարեկանում գլխուղեղի վնասված անոթներ են ունեցել, ինչի հետեւանքով ավելի խոցելի են դարձել դեմենցիայի եւ շատ այլ հիվանդությունների նկատմամբ: Իսկ նրանք, ովքեր 36-43 տարեկանում բարձր արյան ճնշում են ունեցել, տարիքի հետ ուղեղի չափը նվազել է:
Մյուս կողմից այս հետազոտության արդյունքները կապ չեն հայտանբերել հիպերտենզիայի եւ ամիլոիդային սպիտակուցի կուտակման միջեւ (այն Ալցհեյմեր հիվանդության նշան է), ինչպես նաեւ հիշողության կորստի: Սակայն վաղ տարիքում բարձր ճնշումը կարող է վկայել սպիտակ նյութի եւ ուղեղի արյունատար անոթների ախտահարման մասին, որոնք, իրենց հերթին,  կարող են տկարամտություն առաջացնել:
Ըստ գիտնականների՝ զարկերակային ճնշման մոնիթորինգը եւ վերահսկողությունը կարող են օգնել պաշտպանել կենտրոնական նյարդային համակարգը տարիքային փոփոխություններից, այդ թվում տկարամտության զարգացումից:
Նշենք, որ այլ հետազոտթյան համաձայն, խոլեստերինի բարձր մակարդակը կրկնապատկում է 60 տարեկանից բարձր մարդկանց մոտ դեմենցիայի զարգացման վտանգը:

August 23, 2019  15:20
High blood pressure in middle age may be associated with a deterioration in the state of the brain and cognitive functions in adulthood, as scientists from University College London found out.
A total 502 people took part in the new study, The Independent reported.
It turned out that people whose blood pressure rose rapidly at the age of 43-53 years, were more likely to have damaged brain vessels by the age of 70, which made them more vulnerable to dementia and many other diseases. And those who also had high blood pressure between the ages of 36-43, their brain size decreased with age.
On the other hand, the results of this study did not show a link between hypertension and amyloid protein accumulation (it is a sign of Alzheimer's disease), as well as memory loss. However, high blood pressure at an early age can indicate lesions of white matter and small cerebral blood vessels, which, in turn, can cause dementia.
According to scientists, monitoring and controlling blood pressure can help protect the central nervous system from age-related changes, including the development of dementia.
According to another study, high cholesterol doubles the risk of developing dementia in people over 60 years of age.