Պասիվ ծխելը կարող է հանգեցնել էմֆիզեմայի առաջացմանը․ հետազոտություն
Պասիվ ծխելը հանգեցնում է բազմաթիվ հիվանդությունների առաջացմանը եւ տարեկան ավելի քան միլիոն մարդ է սպանում։ Կոլորադոյի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ ծխախոտի ծուխը շնչելը կարող է հանգեցնել թոքերի էնֆիզեմայի առաջացմանը։
Թոքերի էնֆիզեման հիվանդություն է, որի ժամանակ քայքայվում են ալվեոլների բջիջները, եւ թոքերում սկսում է ավելորդ քանակի օդ կուտակվել։
Հետազոտության ընթացքում գիտնականները 5 օր, օրական մի քանի ժամ, առնետներին ենթարկել են ծխախոտի ծխի ազդեցությանը։ Արդյունքում պարզվել է, որ ծխախոտի ծուխը կարող է թոքերում բորբոքային ռեակցիա առաջացնել՝ խախտելով այդ օրգանի ֆունկցիան։
«Չորս ամիս պասիվ ծխելը բավական է, որպեսզի թոքերի հյուսվածքներում զգալի փոփոխություններ սկսվեն»,- նշել են հետազոտության հեղինակները։
Պասիվ ծխելու 4 ամսվա ընթացքում թոքերում դանդաղում է այն անոթների պատերի ներքին բջիջների աճի գործընթացը, որոնք պատնեշ են հանդիսանում արյունատար անոթների ներքին տարածության եւ շրջակա հյուսվածքների միջեւ։ Մասնագետների խոսքերով, նման գործընթաց դիտարկվում է մարդկանց թոքերում՝ նրանց մոտ ՔՕՀ-ի՝ թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդության առաջացումից որոշ ժամանակ առաջ։

September 14, 2019  11:14
Secondhand smoke leads to the development of many diseases and kills more than a million people a year. Scientists from the University of Colorado in Denver, US, have found that inhaling tobacco smoke can lead to the development of emphysema.
Pulmonary emphysema is a disease in which the structures of the alveoli are destroyed, and excess air begins to accumulate in the lungs.
During the study, scientists exposed the rats to tobacco smoke for five days, several hours a day. As a result, it was found that tobacco smoke is capable of causing an inflammatory reaction in the lungs that violates the functions of this organ.
Four months of secondhand smoke is enough to make significant changes in the lung tissue, the study authors noted.
For four months of second-hand smoke in the lungs, the growth of cells of the inner walls of blood vessels slows down, serving as a barrier between the inner space of blood vessels and surrounding tissues. According to experts, a similar process is observed in the lungs of people some time before they develop COPD, chronic obstructive pulmonary disease.