Էլեկտրոնային ծխախոտները նույնքան վնասակար են, որքան սովորականները․ մասնագետ
Կարծիքը, թե իբր էլեկտրոնային ծխախոտները «պակաս վնասակար են», քան սովորականները, ընդամենը մոլորություն է, ինչպես վկայում է Հիվանդությունների վերահսկման եւ պրոֆիլակտիկայի կենտրոնի փոխտնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը։ Ըստ նրա, երբ խոսքը առողջության համար վնասակարության մասին է, չի կարելի ասել, թե ինչ-որ բան «պակաս վնասակար» է, քան մեկ այլ բան։
«Ինչպե՞ս ենք մենք չափում վնասակարության աստիճանը։ Եթե մարդը, որ ծխում է սովորական ծխախոտներ, մահանում է 13 տարի շուտ, ապա մարդը, որ ծխում է էլեկտրոնային, օրինակ, մահանում է 7 տարի շուտ։ Կարո՞ղ ենք արդյոք մենք ասել, որ կարելի է էլեկտրոնային ծխախոտ ծխել։ Երկու դեպքում էլ մարդու առողջությանը լուրջ վնաս է հասցվում, եւ խոսել այն մասին, թե ինչ-որ բան պակաս վնասակար է, տեղին չէ»,- ասաց մասնագետը։
Նրա խոսքերով, գիտությանն անհրաժեշտ է եղել մոտ 60 տարի, որպեսզի հասկանանք, որ ծխելը վտանգավոր է առողջության համար եւ առաջացնում է մի շարք հիվանդություններ, այդ թվում՝ ուռուցքային եւ սրտանոթային։ Էլեկտրոնային ծխախոտների վտանգները ժամանակակից գիտության պայմաններում ակնհայտ են դարձել շատ ավելի վաղ, դրա համար տասնամյակներ պետք չեն եղել։ Ու թեեւ գիտությանը դեռեւս հայտնի չեն այդ նոր արտադրանքի հետ կապված բոլոր վտանգները, մասնագետները կարող են վստահորեն հաստատել, որ այն կանցեռոգեն է եւ վտանգավոր, բոլորովին ինչպես սովորական ծխախոտը։
Նշենք, որ վերջերս կատարված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ էլեկտրոնային ծխախոտները նույնպես թոքերի քաղցկեղ են առաջացնում։ Ավելին, նույնիսկ մեկանգամյա օգտագործումից հետո դրանք ազդում են արյունատար անոթների վրա։
Քանի որ էլեկտրոնային ծխախոտների հետ կապված վտանգների մասին տվյալները օրեցօր ավելի են շատանում, շատ երկրներում ակտիվ պայքար են սկսում այդ արտադրանքի դեմ՝ Միացյալ Նահանգների իշխանությունները ուզում են զգալիորեն սահմանափակել երկրում էլեկտրոնային ծխախոտների վաճառքը, իսկ Հարավային Կորեայում առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության նախարարությունը հասարակությանը խորհուրդ է տվել խուսափել վեյպերի օգտագործումից։

Электронные сигареты так же вредны, как и обычные – специалист
Мнение, будто электронные сигареты «менее вредны», чем обычные, - всего лишь заблуждение, как утверждает замдиректора Центра по контролю и профилактике заболеваний Давид Петросян.
По его словам, когда речь идет о вреде для здоровья, нельзя говорить, что что-то «менее вредно», чем что-либо другое.
«Как мы измеряем степень вредности? Если человек, курящий обычные сигареты, умирает на 13 лет раньше, а человек, курящий электронные, например, умирает на 7 лет раньше, можем ли мы говорить, что можно курить электронные сигареты? В обоих случаях здоровью человека наносится серьезный вред, и говорить о том, что что-то «менее вредно», некорректно», - сказал специалист.
По словам специалиста, науке понадобилось около 60 лет, что понять, что курение опасно для здоровья и вызывает целый ряд серьезных заболеваний, в том числе онкологических и сердечно-сосудистых. Риски электронных сигарет в условиях современной науки стали очевидны намного раньше – десятилетий для этого не понадобилось. И хотя науке пока неизвестны все риски, связанные с этой новой продукцией, специалисты могут с уверенностью утверждать, что она канцерогенна и опасна, совсем как и обычные сигареты.
Отметим, что недавние исследования показали, что электронные сигареты тоже вызывают рак легких, более того, даже после единичного использования они воздействуют на кровеносные сосуды.
Поскольку данных о рисках, связанных с электронными сигаретами, с каждым днем становится все больше, во многих странах начинают активную борьбу против этой продукции: власти Соединенных Штатов хотят в значительной степени ограничить в стране продажу электронных сигарет с ароматическими добавками, правительство Индии ввело запрет на электронные сигареты, а в Южной Корее Министерство здравоохранения и социального обеспечения посоветовало общественности воздерживаться от использования вейпов.