Էլեկտրոնային ծխախոտները նույնքան վնասակար են, որքան սովորականները․ մասնագետ
Կարծիքը, թե իբր էլեկտրոնային ծխախոտները «պակաս վնասակար են», քան սովորականները, ընդամենը մոլորություն է, ինչպես վկայում է Հիվանդությունների վերահսկման եւ պրոֆիլակտիկայի կենտրոնի փոխտնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը։ Ըստ նրա, երբ խոսքը առողջության համար վնասակարության մասին է, չի կարելի ասել, թե ինչ-որ բան «պակաս վնասակար» է, քան մեկ այլ բան։
«Ինչպե՞ս ենք մենք չափում վնասակարության աստիճանը։ Եթե մարդը, որ ծխում է սովորական ծխախոտներ, մահանում է 13 տարի շուտ, ապա մարդը, որ ծխում է էլեկտրոնային, օրինակ, մահանում է 7 տարի շուտ։ Կարո՞ղ ենք արդյոք մենք ասել, որ կարելի է էլեկտրոնային ծխախոտ ծխել։ Երկու դեպքում էլ մարդու առողջությանը լուրջ վնաս է հասցվում, եւ խոսել այն մասին, թե ինչ-որ բան պակաս վնասակար է, տեղին չէ»,- ասաց մասնագետը։
Նրա խոսքերով, գիտությանն անհրաժեշտ է եղել մոտ 60 տարի, որպեսզի հասկանանք, որ ծխելը վտանգավոր է առողջության համար եւ առաջացնում է մի շարք հիվանդություններ, այդ թվում՝ ուռուցքային եւ սրտանոթային։ Էլեկտրոնային ծխախոտների վտանգները ժամանակակից գիտության պայմաններում ակնհայտ են դարձել շատ ավելի վաղ, դրա համար տասնամյակներ պետք չեն եղել։ Ու թեեւ գիտությանը դեռեւս հայտնի չեն այդ նոր արտադրանքի հետ կապված բոլոր վտանգները, մասնագետները կարող են վստահորեն հաստատել, որ այն կանցեռոգեն է եւ վտանգավոր, բոլորովին ինչպես սովորական ծխախոտը։
Նշենք, որ վերջերս կատարված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ էլեկտրոնային ծխախոտները նույնպես թոքերի քաղցկեղ են առաջացնում։ Ավելին, նույնիսկ մեկանգամյա օգտագործումից հետո դրանք ազդում են արյունատար անոթների վրա։
Քանի որ էլեկտրոնային ծխախոտների հետ կապված վտանգների մասին տվյալները օրեցօր ավելի են շատանում, շատ երկրներում ակտիվ պայքար են սկսում այդ արտադրանքի դեմ՝ Միացյալ Նահանգների իշխանությունները ուզում են զգալիորեն սահմանափակել երկրում էլեկտրոնային ծխախոտների վաճառքը, իսկ Հարավային Կորեայում առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության նախարարությունը հասարակությանը խորհուրդ է տվել խուսափել վեյպերի օգտագործումից։

E-cigarettes are just as harmful as regular ones, specialist say
The opinion that e-cigarettes are “less harmful” than regular cigarettes is a fake one, according to David Petrosyan, deputy director of the Center for Disease Control and Prevention.
According to him, when it comes to harm to health, one cannot say that something is “less harmful” than anything else.
“How do we measure the degree of harmfulness? If a person who smokes regular cigarettes dies 13 years earlier, and a person who smokes e-cigarettes, for example, dies seven years earlier, can we say that you one smoke electronic cigarettes? In both cases, serious harm is done to human health, and to say that something is “less harmful” is incorrect,” he said.
According to the expert, science took about 60 years to understand that smoking is dangerous for health and causes a number of serious diseases, including oncological and cardiovascular diseases. The risks of e-cigarettes in modern science became obvious much earlier - decades were not needed for this. And although science does not yet know all the risks associated with this new product, experts can confidently say that it is carcinogenic and dangerous, just like ordinary cigarettes.
Recent studies have shown that e-cigarettes also cause lung cancer, moreover, even after a single use, they affect the blood vessels.
As data on the risks associated with e-cigarettes is growing every day, many countries are beginning to actively fight against these products: the US authorities want to significantly limit the sale of flavoring electronic cigarettes in the country, the Indian government has banned electronic cigarettes, and in South Korea, the Ministry of Health and Welfare has advised the public to refrain from using vapes.