Երեւանում հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերի ստացիոնարի ֆինանսավորման կրճատումը վաղ թե ուշ հանգեցնելու է ամբողջ դիսպանսերի փակմանը, քանի որ արտահիվանդանոցային բաժանմունքից ստացվող ֆինանսավորումը բավարար չէ կենտրոնի աշխատանքի համար։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դիսպանսերի տնօրեն Մկրտիչ Մկրտչյանը։
Դիսպանսերի աշխատակիցներն այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, գործադուլ են սկսել՝ բողոքելով Հայաստանի առողջապահության նախարարության՝ Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերի ստացիոնար բաժանմունքի պետական ֆինանսավորումը դադարեցնելու որոշման դեմ։
Տնօրենի խոսքով՝ դիսպանսերի ֆինանսավորումն այսօրվա դրությամբ կազմում է 143 մլն դրամ, որից 97 մլն-ը ստանում է ստացիոնարը, իսկ մնացած 46 մլն-ը՝ արտահիվանդանոցային բաժանմունքը։ Զրկվելով ֆինանսավորման մեծ մասից՝ դիսպանսերը չի կարողանա շարունակել աշխատանքը, համոզված է տնօրենը։ Նրա խոսքով՝ այսօրվա ֆինանսավորման մոտ 70 տոկոսը տրվում է աշխատակիցների աշխատավարձերի վճարմանը, որոնք ավելի ցածր են, քան պոլիկլինիկաների բժիշկներինը։ Եվս մոտ 15 մլն ծախսվում է կոմունալ սպասարկումների վրա։ 46 մլն-ը բավական չի լինի կենտրոնի գոյության համար, անգամ եթե դիսպանսերի հաստիքը ստացիոնարի փակմամբ կրճատվի 24 մարդով։
Ինչպես նշեց տնօրենը, թեեւ տուբերկուլյոզ ունեցող մարդկանց թիվը երկրում կրճատվում է (եթե նախկինում ամեն տարի ախտորոշվում էր մոտ 550-650 դեպք, ապա այժմ գրանցվում է մոտ 250 դեպք տարեկան), դիսպանսերը կարեւոր դեր է խաղում քաղաքում։ Նախ՝ հենց այստեղ են ամենից հաճախ վերջնական ախտորոշում կայացնում. 2018 թվականին Երեւանում գրանցվել է տուբերկուլյոզի 213 նոր (եւ 64 կրկնվող) դեպք, որոնց 68 տոկոսն ախտորոշվել է հենց այս դիսպանսերում, իսկ մյուսների մեծամասնությունը՝ մեծ հիվանդանոցներում կամ Աբովյանի դիսպանսերում։ Պոլիկլինիկաների հնարավորություններն այս դեպքում սահմանափակ են. մեծամասնությունը չունի ոչ սարքավորումներ, ոչ պայմաններ տուբերկուլյոզի լիարժեք ախտորոշման համար։
Տնօրենի խոսքով՝ ամեն տարի դիսպանսերում կատարվում են ավելի քան 2500 խորհրդատվություններ, խորխի 2500 հետազոտություններ, 1100 ռենտգենաբանական հետազոտություններ, 2500 ֆլյուրոգրաֆիաներ, ինչպես նաեւ մի շարք այլ հետազոտություններ, որոնք երեւանյան պոլիկլինիկաներում պարզապես անհասանելի են։
Այս պահին Երեւանի դիսպանսերի ստացիոնարում, տնօրենի խոսքով, բուժում է ստանում 9 պացիենտ: Տարվա ընթացքում այստեղ է լինում մոտ 177-180 պացիենտ: Դա, իհարկե, այդքան էլ շատ չէ, սակայն եթե ստացիոնարը փակվի, ախտորոշման կամ ստացիոնար բուժման կարիք ունեցող պացիենտները ստիպված կլինեն գնալ Աբովյան քաղաք: Քանի որ տուբերկուլյոզով կամ տուբերկուլյոզի կասկածով պացիենտների մեծ մասը բնակչության անապահով շերտերից է, նրանց համար հեշտ չի լինի գնալ հարեւան քաղաք, առավել եւս, որ վերջնական ախտորոշում ստանալու համար պահանջվում է ոչ թե մեկ, այլ 3-4 այց:
Բացի այդ, չպետք է մոռանալ նաեւ վարակի տարածման խնդրի մասին: Եթե տուբերկուլյուզով հիվանդ մարդը մի քանի անգամ հարեւան քաղաքում տրանսպորտ նստի, ապա կա ռիսկ, որ մինչ վերջնական ախտորոշումը նա կարող է վարակել մյուս մարդկանց:
Տնօրենի խոսքով՝ դիսպանսերի անձնակազմը ամենեւին չի պահանջում պահպանել ստացիոնարի ֆինանսավորումն ու ստացիոնարը:
«Եթե ստացիոնարը փակվի, ապա վերադարձրեք պոլիկլինիկաներում մեր ԱՏ-կաբինետները, եւ մենք այնտեղ կստեղծենք բոլոր պայմանները պացիենտների նորմալ բուժման համար, տուն այցերով, առանձին մուտքով եւ անհրաժեշտ ամեն ինչով: Կամ գոնե ապահովեք նորմալ ֆինանսավորում արտահիվանդանոցային բաժանմունքի համար, որպեսզի մենք կարողանանք նորմալ աշխատել»,- ասաց տնօրենը:
Տնօրենի խոսքով՝ վերջին տարիներին քաղաքապետարանը լուրջ ներդրումներ է կատարել այդ կենտրոնում, կազմակերպել է տեղական ջեռուցման համակարգի տեղադրումը, փոխել է տանիքն ու բոլոր պատուհանները, իսկ հաջորդ տարի խոստացել է վերազինել կլինիկական եւ բակտերիոլոգիական լաբորատորիաները: Դիսպանսերը, տնօրենի խոսքով, կարող է ոչ հեռավոր ապագայում հեռանկարային եւ կարեւոր կենտրոն դառնալ ոչ միայն տուբերկուլյոզի, այլ նաեւ բոլոր թոքային հիվանդությունների բուժման համար:

Employees on strike as anti-tuberculosis dispensary in Yerevan on verge of closure
Reducing the funding of the hospital of the Anti-Tuberculosis Dispensary in Yerevan will sooner or later lead to the closure of the entire dispensary, since the funding received by the community-based department is not enough for the center to operate, the director Mkrtich Mkrtchyan told NEWS.am.
Employees of the dispensary went on strike, protesting against the decision of the Armenian Health Ministry to stop state financing of the inpatient department of the Tuberculosis Dispensary.
According to the director, the dispensary’s financing currently amounts to AMD 143 million, of which 97 million are received by the hospital, and the remaining 46 million are received by the out-patient department. Having lost most of the funding, the dispensary will not be able to continue working, the director is sure. According to him, about 70% of today's financing goes to the salaries of employees, which are lower than the salaries of doctors in clinics. Another 15 million is spent on utility bills and 46 million will not be enough for the center to exist, even if the staff of the dispensary with the closure of the hospital is reduced by 24 people.
As the director noted, although the number of people with tuberculosis in the country is declining, the dispensary plays an important role in the city. Firstly, it is here that the final diagnosis is most often made: in 2018, 213 new cases of tuberculosis were registered in Yerevan (and another 64 repeated), 68% of which were diagnosed in this dispensary, and most of the others - in large hospitals or in the Abovyan dispensary . The possibilities of clinics in this case are limited - most do not have the equipment or the conditions for a full diagnosis of tuberculosis.
According to the director, over 2,500 consultations, 2,500 sputum tests, 1,100 x-ray studies, 2,500 x-ray examinations, as well as a number of other studies that are simply not available in Yerevan clinics are held annually in the dispensary.
According to the director, nine patients are receiving treatment in the hospital of the Yerevan dispensary. During the year, there are about 177-180 patients. This, of course, is not so much, but if the hospital closes, patients in need of diagnosis or hospital treatment will have to travel to the city of Abovyan. Since most patients with tuberculosis or with suspicion of tuberculosis from disadvantaged segments of the population, it will not be easy for them to travel to a neighboring city, especially since it may take 3-4 trips to get a final diagnosis.
In addition, do not forget about the problem of the spread of infection: if a person with tuberculosis travels several times by public transport to a neighboring city, there is a risk that, before receiving a final diagnosis, he can infect a lot of other people.
According to the director, the striking staff of the dispensary does not at all require preserving the financing of the hospital and the hospital itself.
The city hall, as he noted, has made serious investments in this center in recent years, organized a local heating system, changed the roof and all windows, and promised to re-equip the clinical and bacteriological laboratories next year. The dispensary, according to the director, may in the near future become a promising and important center for the treatment of not only tuberculosis, but also all pulmonary pathologies.