Նոր կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 170-ի. վիրուսը  տարածվել է Չինաստանի բոլոր շրջաններում
2019-nCoV  նոր կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 170-ի, հաստատված դեպքերի թիվը՝ 7711-ի։ Ինչպես տեղեկացնում է BBC-ն, վիրուսը տարածվել է Չինաստանի բոլոր շրջաններում, վիրուսի հաստատված դեպք է գրանցվել անգամ Տիբեթում։
Վարակը տարածվել է նաեւ 16 այլ երկրներում, որոնց թվում են Ճապոնիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, ԱՄՆ-ը եւ այլն։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախատեսում է արտահերթ նիստ գումարել հունվարի 30-ին եւ երկրորդ անգամ քննարկել, թե արդյոք հարկավոր է միջազգային նշանակության արտակարգ դրություն հայտարարել 2019-nCoV կորոնավիրուսի բռնկման հետ կապված։ Այս մասին Թվիթերում հայտարարել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեիսուսը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 22-23-ին ԱՀԿ-ն արդեն քննարկել էր միջազգային նշանակության արտակարգ դրություն մտցնելու հարցը չինական վիրուսի պատճառով, բայց որոշել էր դա չանել Չինաստանի սահմաններից դուրս հիվանդության փոքրաթիվ դեպքերի հետ կապված։
Մի փոքր ավելի ուշ կազմակերպությունը հայտարարել էր, որ վիրուսն ավելի վտանգավոր է, քան կարծում էին. եթե սկզբում մասնագետները կորոնավիրուսի հետ կապված ռիսկերը համարում էին «չափավոր», ապա այժմ, համաձայն նոր հաշվետվության, վիրուսի վտանգը «բարձր» է ողջ աշխարհում եւ «շատ բարձր» Չինաստանում։

January 30, 2020  10:49
The number of deaths from the new coronavirus 2019-nCoV has reached 170, and confirmed cases of 7711. According to the BBC, the virus has spread to all the China's provinces: a confirmed case of the virus has already been registered even in Tibet.
The infection also spread to 16 other countries, including Japan, France, Germany, the US and others.
The World Health Organization (WHO) plans to hold an extraordinary meeting on January 30 and discuss for the second time whether an emergency of international concern should be declared in connection with the outbreak of coronavirus 2019-nCoV, WHO Director-General Tedros Adan Gebreisus tweeted.
On January 22-23, WHO already discussed the possibility of introducing an emergency of international importance amid the Chinese virus, but decided not to do this due to the small number of cases outside of China.
A little later, the organization announced that the virus was more dangerous than previously thought: if at first experts called the risks posed by the new coronavirus 'moderate', now, according to a new report, the danger of the virus is 'high' globally and “very high” in China.