Արյան որ խումբ ունեցող մարդիկ են հազվադեպ հիվանդանում քաղցկեղով
Արյան երկրորդ խումբ ունեցող մարդիկ մյուսներից ավելի հազվադեպ են հիվանդանում ուռուցքային հիվանդություններով։ Այսպիսի եզրակացության են եկել Կորոլինայի համալսարանի գիտնականները՝ վելուծելով մի քանի հազար պացիենտների բժշկական տվյալները, որոնք հավաքվել են 25 տարվա ընթացքում։
Մասնագետների կարծիքով՝ ռիսկի խմբի մեջ են արյան առաջին խումբ ունեցող մարդիկ՝ նրանց խորհուրդ է տրվում ավելի մանրամասն ախտորոշում անցնել եւ պարբերաբար հետազոտվել։
Փորձագետները հիշեցրել են, որ քաղցկեղի զարգացման գլխավոր գործոն են մնում ալկոհոլի եւ ծխախոտի չարաշահումը, այդ պատճառով բոլոր մարդկանց, անկախ արյան խմբից, խորհուրդ է տրվում հրաժարվել այդ սովորություններից։

Люди с какой группой крови реже болеют раком?
Обладатели второй группы крови меньше других людей рискуют заболеть онкологическим заболеванием. К такому выводу пришли ученые из Каролинского университета, проанализировав медицинские данные нескольких тысяч пациентов, собранные на протяжении 25 лет.
В группе риска, по словам специалистов, находятся люди с первой группой крови: им рекомендуются более тщательная диагностика и регулярные обследования.
Эксперты напомнили, что главными факторами развития рака остаются злоупотребление алкоголем и курение, поэтому всем людям, независимо от группы крови, рекомендуется отказаться от этих привычек.