Կորոնավիրուս. արհեստական մշակում, թե՞ բնական էվոլյուցիայի արդյունք
Չինաստանի Ուհան քաղաքում 2019-ի վերջին հայտնված նոր կորոնավիրուսը, որը պանդեմիայի պատճառ է դարձել ամբողջ աշխարհում, իրականում առաջացել է բնական էվոլյուցիայի արդյունքում: Նման եզրակացության են հանգել Սկրիպսի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտնականները:
MedicalXpress կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ գիտնականները վերլուծել են վիրուսի գենոմը` դրա իրական ծագումը բացահայտելու համար: Նրանք հատուկ ուշադրություն են դարձրել սպիտակուցները կոդավորող գեներին, որոնք միակցումներ են ձեւավորում, որոնք, իրենց հերթին, վիրուսին թույլ են տալիս միանալ բջիջին եւ ներթափանցել դրա մեջ: Գիտնականները կենտրոնացել են 2 կարեւոր առանձնահատկության վրա` RBD դոմենը կապող ընկալիչի եւ ճեղքվածքի տեղի, որը թույլ է տալիս վիրուսին ներխուժել բջիջի մեջ:
Կորոնավիրուսի հայտնի շտամների գենոմների հաջորդականության տվյալների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ COVID-19 հիվանդությունն առաջացնող SARS-CoV-2 վիրուսը առաջացել է բնական գործընթացների արդյունքում:
Ինչպես պարզվել է, RBD-ն էվոլյուցիայի է ենթարկվել` ACE2 բջջային ընկալիչի հետ արդյունավետ փոխազդելու համար: Ըստ գիտնականների` այս դոմենն այնքան արդյունավետ է մարդկային բջիջներին կապվելու համար, որ այսօր պարզապես հնարավոր չէ նման բան ստեղծել արհեստական եղանակով:
Բացի այդ, գիտնականները նշել են, որ եթե նոր կորոնավիրուսն արհեստական եղանակով ստեղծված լիներ, ապա կօգտագործվեր այն վիրուսը, որն արդեն հայտնի է նրանով, որ հիվանդություն է առաջացնում: Սակայն նոր կորոնավիրուսի հիմքը զգալիորեն տարբերվում է արդեն իսկ հայտնի մարդկանց վարակող կորոնավիրուսներից:

Коронавирус: Искусственная разработка или результат естественной эволюции?
Новый коронавирус, появившийся в китайском городе Ухань в конце 2019 года и вызвавший пандемию COVID-19 во всем мире, на самом деле возник в результате естественной эволюции. К такому выводу пришли ученые из Научно-исследовательского института Скриппса.
Как сообщается в пресс-релизе на MedicalXpress, вышеназванные ученые проанализировали геном вируса, чтобы раскрыть его настоящую природу. Они обратили особое внимание на гены, кодирующие белки, что формируют спайки — выступы, позволяющие вирусу присоединяться к клетке и проникать внутрь нее. Ученые сфокусировались на 2 важных особенностях: рецептор-связывающий домен (RBD) и сайт расщепления, который позволяет вирусу внедряться в клетку.
Анализ данных о последовательности геномов известных штаммов коронавируса показал, что вирус SARS-CoV-2, вызывающий заболевание COVID-19, возник в результате естественных процессов.
Как оказалось, RBD эволюционировал, чтобы эффективно взаимодействовать с клеточным рецептором ACE2. По словам ученых, этот домен настолько эффективен для связывания с человеческими клетками, что создать подобное искусственным путем на сегодняшний день просто невозможно.
Кроме того, ученые отметили, что если бы новый коронавирус был создан искусственно, то был бы использован вирус, который уже известен тем, что вызывает болезнь. Однако основа нового коронавируса существенно отличается от уже известных коронавирусов, заражающих людей.