Որոշ մարդիկ, որոնք շփվել են կորոնավիրուսով վարակվածների հետ, թաքնվել են բժիշկներից․ «շտապօգնության» տնօրեն
23 մարտի, 2020  20:54
Որոշ մարդիկ, որոնք շփվել են կորոնավիրուսով վարակվածների հետ, թաքնվել են բժիշկներից։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Շտապ բժշկական օգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը։
«Անհասկանալի է, թե ինչու են այդպիսի մարդիկ թաքնվում։ Նրանք պետք է գտնվեն մասնագետների հսկողության տակ եւ հասկանան, որ կարող են վտանգ ներկայացնել շրջապատի համար։ Պետք է նրանք իրենց ավելի գիտակից պահեն, միայն այդպես կարելի է դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից։ Ինչպե՞ս կարելի է թաքնվել»,- հարցրեց Ստեփանյանը։
Մյուս ծայրահեղությունը, երբ մարդիկ, մտածելով, որ վարակված են կորոնավիրուսով, շտապօգնություն են կանչում՝ կարծելով, որ բրիգադն իրենց կտանի ինֆեկցիոն հիվանդանոց, կթեսթավորի եւ տուն կվերադարձնի։ Իրականում վարակի կասկածի դեպքում պետք է դիմել ընտանեկան բժշկին եւ հայտնել նրան այն մասին, թե որտեղ եք դուք եղել վերջին օրերին եւ շփվել եք արդյոք վարակված որեւէ մեկի կամ հարազատների հետ։ Անհրաժեշտության դեպքում ընտանեկան բժիշկը պացիենտին կուղարկի «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց, որտեղ նրան ախտորոշում կտան։
Թագուհի Ստեփանյանը հիշեցրեց, որ կորոնավիրուսի թեսթերը քմահաճույքով չեն արվում՝ դրանց անցկացման համար կան ցուցումներ, այդ թվում՝ ախտանիշներ, անամնեզ եւ այլն։
Նա հավելեց, որ եթե շտապօգնության բժիշկներին զինեն կորոնավիրուսի ռապիդ-թեսթերով, դա նկատելիորեն կնվազեցնի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի բուժանձնակազմի ծանրաբեռնվածությունը։

Некоторые люди, контактировавшие с зараженными коронавирусом, скрывались от врачей – директор «скорой помощи»
23 марта, 2020  20:54
Некоторые люди, контактировавшие с зараженными коронавирусом, скрывались от врачей. Об этом в беседе с журналистами отметила директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» Тагуи Степанян.
«Непонятно, почему такие люди скрываются. Они должны находиться под наблюдением специалистов и понимать, что могут представлять опасность для окружающих. Нужно вести себя более сознательно, только так можно выйти из сложившейся ситуации. Как можно прятаться?» - спросила Тагуи Степанян.
Другая крайность, когда люди, думая, что заражены коронавирусом, вызывают скорую помощь, думая, что бригада отвезет их в инфекционную больницу, протестирует и вернет домой. На самом же деле при подозрении на инфекцию нужно обращаться к семейному врачу и сообщить ему о том, где вы были в последние дни и контактировали ли с кем-нибудь зараженным или с его родственниками. При необходимости семейный врач отправит пациента в инфекционную больницу «Норк», где ему уже могут поставить диагноз.
Тагуи Степанян напомнила, что тесты на коронавирус не делаются из прихоти – для их проведения есть показания, в том числе симптомы, анамнез и так далее.
Она добавила, что если врачей скорой помощи вооружат рапид-тестами на коронавирус, это может заметно снизить нагрузку с персонала инфекционной больницы.