Կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված արտակարգ իրավիճակը կտեւի առնվազն մինչեւ 2020 թվականի վերջ: DPA-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Համաշխարհային բժշկական ասոցիացիայի (WMA) նախագահ Ֆրենկ Ուլրիխ Մոնթգոմերին:
«Այս խնդիրը մեզ հաստատ կուղեկցի մինչեւ տարեվերջ»,- ասել է մասնագետը` հավելելով, որ քանի դեռ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ չի մշակվել, մարդիկ ստիպված կլինեն վերակառուցել իրենց սոցիալական կյանքը եւ աշխատանքային գործունեությունը:
WMA-ի նախագահը նաեւ դրական գնահատական է տվել գերմանական իշխանությունների` սոցիալական շփումները սահմանափակելու մասին որոշմանը:
Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային բժշկական ասոցիացիան միջազգային կազմակերպություն է, որը բժիշկների ավելի քան 100 ազգային միավորում է ներառում: Ասոցիացիան հիմնադրվել է 1947 թվականին եւ զբաղվում է բժշկական գործունեության մեջ բոլոր երկրների բժիշկների համար պարտադիր էթիկական ստանդարտների մշակումով:
Հիշեցնենք նաեւ, որ աշխարհում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 382 057 դեպք, առողջացել է 102 501 մարդ, գրանցվել է մահվան 16 568 դեպք:

Сколько продлится коронавирусный кризис? Председатель Всемирной медицинской ассоциации поделился мнением
24 марта, 2020  16:40
Чрезвычайная ситуация, связанная с распространением коронавируса, продлится как минимум до конца 2020 года. Такое мнение выразил председатель Всемирной медицинской ассоциации (WMA) Франк Ульрих Монтгомери в интервью агентству DPA.
«Эта проблематика совершенно точно будет нас сопровождать до конца года», - сказал специалист, добавив, что пока не будет разработана вакцина против коронавируса, людям придется перестроить всю свою социальную жизнь и трудовую деятельность.
Также председатель WMA положительно отозвался о решении немецких властей об ограничении социальных контактов.
Напомним, что Всемирная медицинская ассоциация – это международная организация, в которую входят более 100 национальных объединений врачей. Ассоциация была создана в 1947 году и занимается разработкой этических норм в медицинской деятельности, обязательных для исполнения врачами всех стран.
Напомним также, что в мире зарегистрировано 382 057 случаев заражения новым коронавирусом, 102 501 выздоровевших, 16 568 смертей.