Հիդրօքսիքլորոքինն իսկապես արդյունավե՞տ է կորոնավիրուսի դեմ
Հիդրօքսիքլորոքինն այսօր կորոնավիրուսի բուժման համար կիրառվում է աշխարհի շատ երկրներում, օրինակ՝ Ֆրանսիայում: Հիդրօքսիքլորոքինը  արդեն մի քանի օր է՝ կիրառվում է Հայաստանում: Այս մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Սակայն իսկապես այն արդյունավե՞տ է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում
Քլորոքինը եւ հիդրօքսիքլորոքինը դեղամիջոցներ են, որոնք կիրառվում են մալարիայի կանխարգելման եւ բուժման համար: Որոշ մասնագետներ ենթադրել են, որ այդ միջոցները կարող են արդյունավետ լինել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Այդ դեղամիջոցների արդյունավետության մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից հետո շատ մարդիկ սկսեցին գնել այդ դեղամիջոցները՝ հայտնում են արեւմտյան ԶԼՄ-ները:
Սակայն հետազոտությունը, որը անցկացվել է Չինաստանում եւ հրապարակվել Journal of Zhejiang University-ում, չի հաստատել հիդրօքսիքլորոքինի արդյունավետությունը:
Հետազոտությանը մասնակցել են կորոնավիրուսով վարակված 30 պացիենտներ: Պացիենտների կեսը այդ դեղամիջոցով բուժում է ստացել 5 օր, երկրորդ կեսը ստանդարտ բուժում է ստացել: Բժիշկները պացիենտների քթըմպանից քսուք են վերցրել: Համարվում է, որ երբ վիրուսը դադարում է արտադրվել, հիվանդության ակտիվ փուլն ավարտվում է:
Պացիենտների մեծ մասի մոտ հիվանդության 7-րդ օրը վիրուսն արդեն չի հայտնաբերվում՝ անկախ նրանից, թե հիդրօքսիքլորոքին օգտագործել են, թե՝ ոչ: Երկու խմբի մոտ ախտանիշները պահպանվել են գրեթե նույն ժամանակահատվածով: Այդպիսով, մասնագետներին չի հաջողվել այդ դեղամիջոցի էական առավելություններ գտնել:
Մեկ այլ հետազոտությունը, որն անցկացվել է Դիդյե Ռաուլի ղեկավարությամբ ֆրանսիացի գիտնականների կողմից, անդրադարձել է «Պլակվենիլ» (հիդրօքսիքլորոքին) դեղամիջոցին՝ ազիտրոմիցին հակաբիոտիկի հետ համադրությամբ: Այն ցույց է տվել, որ պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա-բացասական մեթոդով բուժման 6-րդ օրը վիրուսը չի հայտնաբերվել: Պացիենտների 70%-ից (20 մարդ) 6 պացիենտ ստացել է նաեւ ազիտրոմիցին: 14 պացիենտ, որոնք միայն հիդրօքսիքլորոքին են ստացել, պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա-բացասական մեթոդով բուժում է ստացել 6-րդ օրը:
Սակայն այդ դեպքում եւս խոսքը պացիենտների ոչ մեծ թվի մասին է, քանի որ հետազոտության արդյունքները չի կարելի ճշգրիտ համարել:
ԱՀԿ-ն սկսել է այդ հարցի շուրջ միջազգային խոշոր հետազոտությունը, որում ստուգվել են մի քանի դեղամիջոցներ: Քլորոքինը եւ հիդրօքսիքլորոքինը եւս այդ դեղամիջոցների ցուցակում են, որոնք եւս կուսումնասիրվեն:

Действительно ли гидроксихлорохин эффективен против коронавируса?
Гидроксихлорохин сегодня применяется для лечения коронавирусной инфекции во многих странах мира, в том числе, например, во Франции. Гидроксихлорохин применяется уже несколько дней и в Армении, как отметил министр здравоохранения Арсен Торосян.
Но действительно ли это вещество эффективно против коронавируса?
Хлорохин и гидроксихлорохин – это препараты, которые применяют для лечения и профилактики малярии. Некоторые специалисты предположили, что эти средства могут быть эффективны в борьбе с новым коронавирусом. После заявления президента США Дональда Трампа о том, что на эти препараты возлагается большая надежда, вокруг них начался серьезный ажиотаж, и многие люди начали закупать большое количество этого препарата, как сообщается в западных СМИ.
Однако небольшое исследование, проведенное в Китае и опубликованное в Journal of Zhejiang University, не подтвердило эффективность гидроксихлорохина при COVID-19.
В исследовании приняли участие 30 госпитализированных пациентов с диагнозом COVID-19. Половина пациентов получала лечение гидроксихлорохином в течение 5 дней, вторая половина – стандартное лечение. Врачи регулярно проводили тесты на определение РНК вируса в мазках из носоглотки пациентов. Считается, что, когда вирус перестает выделяться, активный период заболевания заканчивается.
У большинства пациентов к 7 дню заболевания вирус уже не выявлялся, независимо от того, принимали они гидроксихлорохин или нет. Симптомы у людей из обеих групп сохранялись примерно одинаковое время. Таким образом, специалистам не удалось обнаружить существенных преимуществ у приема этого препарата.
Поскольку это исследование включало небольшое число пациентов, его результаты не ставят точки в вопросе изучения противомалярийных препаратов при COVID-19.
Другое исследование, которое провела команда французских ученых под руководством Дидье Рауля, касалось препарата “Плаквенил” (гидроксихлорохин) в сочетании с антибиотиком азитромицином. Оно показало, что на 6 день лечения ПЦР-негативными (то есть вирус не был обнаружен) были 70% пациентов, получавшие гидроксихлорохин и 12,5% – из контрольной группы, получавшие стандартное лечение. Из 70% (20 человек) 6 пациентов получали еще и азитромицин – все они (100%) были ПЦР-негативными на 6-й день. 14 пациентов, которые получали только гидроксихлорохин, пцр-негативными были 57,1% на 6 день лечения.
Однако и в этом случае речь идет о небольшом количестве пациентов, поэтому результаты исследования нельзя считать достоверными.
Чтобы лучше разобраться в этом вопросе, ВОЗ начала крупное международное исследование, в котором будут проверены несколько препаратов и их комбинаций в борьбе с COVID-19. Хлорохин и гидроксихлорохин также входят в список лекарств, которые планируется изучить.