Սահմանվել են կորոնավիրուսի թույլ կողմերը
Մեծ Բրիտանիայի Մանչեսթերի համալսարանի գիտնականները սահմանել են կորոնավիրուսի թույլ կողմերը: Գիտնականների հոդվածը հրապարակվել է Annals of the Rheumatic Diseases ամսագրում:
Հետազոտությանը մասնակցել են դերմատոմիոզիտով (մաշկամկանաբորբ) տառապող 20 պացիենտներ: Մասնագետները վերլուծել են՝ որ հակամարմիններն են եզակի կամ հանդիպում են մեծ քանակությամբ հենց նրանց մոտ, ում մոտ դերմատոմիոզիտ է ախտորոշվել:
Գիտնականներն ուշադրություն են դարձրել հակամարմաինների վրա, որոնք թիրախավորում են կորոնավիրուսների ընտանիքին պատկանող վիրուսները: Պարզվել է, որ դերմատոմիոզիտով տառապող պացիենտների մոտ մեծ քանակությամբ հակամարմիններ են հանդիպում, որոնք թիրախավորում են 10 էպիտոպներ չղջիկների 3 տեսակի կորոնավիրուսների մոտ: Մասնագետները համեմատել են էպիտոպներում ամինաթթուների հաջորդականությունը SARS-CoV-2-ի մոտ հաջորդականության հետ եւ հայտնաբերել 3 նման էպիտոպներ:
Այդ էպիտոպները կարող են թիրախ հանդիսանալ SARS-CoV-2-ի դեմ արդյունավետ պատվաստանյութ ստեղծելու համար: Բացի այդ, գիտնականները ենթադրել են, որ կորոնավիրուսներով վարակումը կարող է աուտոիմուն հիվանդությունների զարգացում սադրել:

Ученые Манчестерского университета в Великобритании определили слабые места у вируса SARS-CoV-2, которые выступают в качестве мишеней для антител и способны активировать иммунный ответ. Статья ученых опубликована в журнале Annals of the Rheumatic Diseases.
В исследовании приняли участие 20 пациентов с дерматомиозитом — тяжелым аутоиммунным заболеванием, поражающим соединительную и мышечную ткани. Известно, что на риск болезни, в которой также вовлечена иммунная система, влияют генетические факторы и факторы окружающей среды, в том числе вирусные и бактериальные инфекции. Специалисты проанализировали, какие антитела уникальны или встречаются в большом количестве именно у тех, кому диагностировали дерматомиозит.
Ученые сосредоточились на тех антителах, что нацелены на вирусы, относящиеся к семейству коронавирусов. Оказалось, что у пациентов с дерматомиозитом встречается большое количество антител, нацеленных на десять эпитопов (специфичных участков белков) у трех видов коронавирусов летучих мышей. Специалисты сравнили последовательности аминокислот в эпитопах с последовательностями у SARS-CoV-2 и выявили три идентичных эпитопа, включая последовательность в РНК-зависимой РНК-полимеразе, отвечающей за размножение вируса.
Эти эпитопы могут выступать мишенями для эффективной вакцины против SARS-CoV-2. Кроме того, ученые предположили, что заражение коронавирусами может спровоцировать развитие аутоиммунного заболевания.