Ծխախոտ եւ վեյփ ծխող կորոնավիրուսով հիվանդների մոտ բարձր է ինսուլտի ռիսկը․ հետազոտություն
Ծխախոտը եւ վեյփը մարդկանց ավելի խոցելի են դարձնում մի շարք հիվանդությունների, այդ թվում՝ ինսուլտի նկատմամբ, հատկապես, եթե նրանք վարակվել են կորոնավիրուսով: Այս մասին հայտնում են Տեխասի Տեխնիկական համալսարանի առողջության գիտությունների կենտրոնի (TTUHSC) գիտնականները, ովքեր տարիներ շարունակ ուսումնասիրել են ծխելու եւ վեյփինգի հետեւանքները ուղեղի եւ նյարդաբանական համակարգերի վրա:
Նրանց հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ծխախոտ եւ վայփ ծխողներն ավելի խոցելի են վիրուսային եւ բակտերիալ վարակների նկատմամբ, քան չծխողները, եւ դրա պատճառը արյան մակարդման գործոնների մեջ:
Վերջերս գիտնականներն ավելի ու ավելի հաճախ են կապեր գտնում կորոնավիրուսի եւ նյարդաբանական խնդիրների միջեւ: 214 հիվանդի մասնակցությամբ հետազոտությունը պարզել է, որ COVID-ով հիվանդների 36․45 տոկոսը նյարդաբանական ախտանիշներ ունի, ինչը նույնպես ցույց է տալիս, որ վիրուսը կարող է ազդել գլխուղեղի անոթային համակարգի վրա: Բայց ինչպե՞ս է դա տեղի ունենում:
Մարդու օրգանիզմում արյան մակարդման 13 գործոն կա: Սովորաբար, մակարդումն ավելանում է հիպոքսիայի պատճառով (վիճակ, երբ օրգանիզմը զրկված է բավարար քանակությամբ թթվածնից հյուսվածքների մակարդակում, ինչպես դա տեղի ունենում ծխելու դեպքում): COVID-19-ը, ըստ ամենայնի, նաեւ բարձրացնում է պրոկոագուլյանտի մակարդակն արյան մեջ, հատկապես՝ ֆոն Վելեբրանդի՝ արյան մակարդման գործոնի: Այն պարունակում է մակարդկամ VIII գործոնը եւ նպաստում է վերքերի տեղում թրոմբոցիտների ադգեզիային։
Քանի որ COVID-19-ը, ծխելը եւ վեյփինգը մեծացնում են արյան մակարդման գործոնները, որոնք, ի վերջո, կարող են ազդել ուղեղային անոթային համակարգի վրա, ինսուլտի վտանգը կարող է լինել նույնիսկ ավելի մեծ լինել COVID-19-ով հիվանդների համար, ովքեր ծխում են, ընդ որում՝ եւ՛ ծխախոտ, եւ՛ վեյփ։

Курящие сигареты и вейпы пациенты с коронавирусом имеют высокий риск инсульта – исследование
Сигареты и вейпы делают людей уязвимее перед целым рядом заболеваний, в том числе – перед инсультом, особенно если они заразились коронавирусом. Об этом сообщают ученые из Центра медицинских наук Техасского технического университета (TTUHSC), которые в течение многих лет изучали влияние курения и вейпинга на цереброваскулярную и неврологическую системы.
Их исследования показали, что курильщики сигарет и вейпов более уязвимы перед вирусными и бактериальными инфекциями, чем некурящие, и причина этого скрывается в факторах свертываемости крови.
В последнее время ученые все чаще находят связи между коронавирусом и неврологическими проблемами. Исследование, включающее 214 пациентов, показало, что у 36,45% пациентов с COVID были неврологические симптомы, что также указывает на то, что вирус может влиять на сосудистую систему головного мозга. Но как это происходит?
В организме человека есть 13 факторов свертывания крови. Обычно свертываемость повышается из-за гипоксии (состояние, когда организм лишается достаточного количества кислорода на уровне тканей, как это происходит при курении). COVID-19, по-видимому, также повышает уровень прокоагулянта в крови, особенно фактора фон Веллебранда, белка свертывания крови. Он содержит фактор VIII свертывания и способствует адгезии тромбоцитов в месте ран.
Поскольку COVID-19, курение и вейпинг увеличивает факторы свертывания крови, которые могут в конечном счете затронуть мозговую сосудистую систему, риск инсульта может быть еще выше для пациентов с COVID-19, которые курят – причем как сигареты, так и вейпы.