Ինչո՞ւ են վերանում կորոնավիրուսի նկատմամբ հակամարմինները
Արդեն մի քանի հետազոտություն ցույց է տվել, որ կորոնավիրուսի նկատմամբ հակամարմինները անհետանում են մի քանի ամսից: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ կորոնավիրուսի նկատմամբ իմունիտետը անհնար է: Ինչո՞ւ են վերանում հակամարմինները: Եվ ի՞նչ անել, եթե արդեն վարակվել եւ լավացել եք:
Ինչպես հայտնում է Medportal-ը, հրապարակվել են մասշտաբային հետազոտության արդյունքները, որոնց շրջանակում Իսպանիայի ավելի քան 61 000 բնակիչ հակամարմինների թեստավորում է անցել: Պարզվել է, որ մասնակիցների 14 տոկոսի մոտ դրանք վերացել են 2 ամիս անց: Հիմնական դրանք մարդիկ են եղել, որոնք արդեն վարակվել եւ լավացել են:
Հակամարմինը սպիտակուց է, որը սինթեզվում է B-լիմֆոցիտի կողմից եւ հայտնվում արյան մեջ, այն ենթարկվում է պրոտեոլիտիկ ֆերմենտների ազդեցությանը, որոնք այն մասնատում են: Առանձին վերցրած իմունոգլոբուլինի կյանքի տեւողությունը տեւում է 7-21 օր:  Այդ պատճառով տարօրինակ չէ, որ հակամարմինների կոնցենտրացիան սկսում է նվազել 1 ամսից: Մասնագետների խոսքով՝ գլխավոր հարցն այն է, թե արդյոք նոր կորոնավիրուսով իմունացման ժամանակ B-բջիջների իմունոլոգիական հիշողություն է ստեղծվում, որոնք ունակ են նոր հակամարմիններ ստեղծել՝ անհետացածների փոխարեն:
New York Times-ի փորձագետների խոսքով՝ խնդիրը կարող է լինել նաեւ հակամարմինների թեստերի ցածր որակը: Ավելին, որոշ թեստեր նախատեսված են հակամարմինների հայտնաբերման համար, որոնք իմունային պատասխան չեն առաջացնում: Բացի այդ, մինչ օրս հայտնի չէ, թե հակամարմինների որ մակարդակն է անհրաժեշտ կայուն իմունիտետի ձեւավորման համար:
Հետաքրքիր է, որ որոշ մարդկանց մոտ ընդհանրապես կորոնավիրուսի նկատմամբ հակամարմիններ չեն առաջանում: Սակայն նույնիսկ այդ դեպքում իմունային պատասխան է ձեւավորվում  այսպես կոչված T-բջիջների օգնությամբ:
Հետազոտողները մտադիր են շարունակել կորոնավիրուսի նկատմամբ հակամարմինների տեւողության եւ կայունության ուսումնասիրությունը: Փորձագետները խորհուրդ են տալիս այնպես պահել, կարծես դուք իմունիտետ չունեք. կրել դիմակ, պահպանել սոցիալան հեռավարությունը, զգոն լինել ցանկացած դեպքում:

Почему исчезают антитела к коронавирусу?
Уже несколько исследований показали, что антитела к коронавирусу – даже если появляются – исчезают уже через несколько месяцев. Значит ли это, что иммунитет к коронавирусной инфекции невозможен? Почему антитела исчезают? И что делать тем, кто уже переболел COVID-19?
Как сообщает Medportal, а начале июля ученые из Carlos III Health Institute опубликовали результаты масштабного исследования, в рамках которой более 61 000 жителей Испании прошли тестирование на антитела и дополнительные обследования. Выяснилось, что у 14% участников антитела в крови исчезли при повторном тестировании спустя 2 месяца. В основном это были люди, которые перенесли COVID-19 в легкой или бессимптомной форме.
Как сообщил MedPortal главный специалист по клиническим исследованиям в международной Контрактно-исследовательской организации (КИО) Кирилл Скрипкин, падение концентрации антител в крови — это обычный процесс.
«Антитело — это белок. Будучи синтезированным B-лимфоцитом и попав в кровь, он подвергается воздействию протеолитических ферментов, которые разваливают его на куски. Время жизни отдельно взятого иммуноглобулина колеблется от 7 до 21 дня. Поэтому в том, что концентрация антител начинает падать через месяц, ничего странного нет. Главный вопрос: создаются ли при иммунизации новым коронавируом B-клетки иммунологической памяти, которые будут способны наработать новые антитела взамен исчезнувшим», - сказал специалист.
По словам экспертов New York Times, проблема может быть также в низком качестве тестов на антитела, которые дают много ложноположительных результатов и вводят в заблуждение как врачей, так и пациентов. Более того, некоторые тесты предназначены для выявления антител, которые не вызывают иммунный ответ и могут ослабевать даже быстрее, чем те, которые защищают организм от вируса. Кроме того, до сих пор неизвестно, какой уровень антител необходим для формирования устойчивого иммунитета.
Интересно, что у некоторых людей могут вообще не вырабатываться антитела к коронавирусу. Но даже в этом случае может выработаться иммунный ответ с помощью так называемых Т-клеток (Т-лимфоцитов), которые хранят информацию о ранее действовавших антигенах и способствуют формированию иммунитета к перенесенным инфекционным заболеваниям.
Исследователи будут дальше изучать устойчивость и продолжительность иммунитета к коронавирусу, но что же делать переболевшим пациентам, у которых больше не выявляются антитела? Эксперты рекомендуют вести себя так, будто у вас нет иммунитета: носить маски, соблюдать социальную дистанцию и беречь себя. Пока достоверно неизвестно, можно ли повторно заразиться коронавирусом, но осторожность рекомендуется соблюдать в любом случае.