Հայրենիք վերադարձած ռազմագերիները ստանում են անվճար հոգեբանական օգնություն
Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվելուց հետո հայրենիք վերադարձած մեր մի քանի համաքաղաքացիներն արդեն ստանում են անվճար հոգեբանական եւ հոգեբուժական օգնություն: «Դեպի կյանք» նախաձեռնության շրջանակում հայ մասնագետներն այդպիսի օգնություն են առաջարկում վերադարձած բոլոր ռազմագերիներին, ինչպես նաեւ մյուս զինծառայողներին եւ քաղաքացիական անձանց, որոնք տուժել են ռազմական գործողությունների հետեւանքով:
Հոգեբան եւ հոգեբույժ Արամ Հովսեփյանը NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ Հայաստան վերադարձած ռազմագերիների հետ արդեն երեկ անցկացվել են առաջին սեանսները: Նրանց հոգեկան առողջության մասնագետների մոտ են ուղարկել բժիշկները, որոնք նրանց հետազոտել են վերադառնալուց հետո:
Մասնագետի խոսքով՝ գերության մեջ եղած մարդկանց մեծամասնությունը բախվում է տարբեր հոգեբանական խնդիրների, ուստի վերադարձածներին խորհուրդ է տրվում գոնե մեկ անգամ լինել հոգեբանի մոտ, նույնիսկ եթե նրանց թվում է, թե իրենց մոտ ամեն ինչ կարգին է: Որպես կանոն, առաջացած խնդիրները մեծապես կախված են այն հանգամանքից, թե մարդը որքան երկար է մնացել գերության մեջ, ինչպիսի պայմաններում են նրան պահել, ինչպես են նրան վերաբերվել, ինչպիսի հանգամանքներում են նրան հայրենիք վերադարձրել, եւ շատ այլ գործոններից:
Մասնագետի խոսքով՝ ռազմագերիներից շատերը բախվում են քնի խանգարումների, դեպրեսիվ վիճակների, տարբեր վախերի: Շատերի համար դժվար է վերապրածից հետո վերադառնալ բնականոն կյանքին եւ հարմարվել: Շատ տարածված են նաեւ հետվնասվածքային սթրեսային խանգարումները:
«Գերության մեջ երկար ժամանակ անցկացնելը, երբ ցանկացած պահի քո կյանքին կարող է վտանգ սպառնալ, երբ քեզ շրջապատում է տոտալ անորոշությունը, տեղեկատվության պակասը՝ այս ամենը հանգեցնում է երկարատեւ սթրեսի կուտակման, եւ սա միանգամայն բնական է ու սպասելի: Ոմանք ավելի լավ են հարմարվում համանման իրավիճակներում, մյուսներն՝ ավելի վատ: Երկու դեպքում էլ խորհուրդ է տրվում թեկուզ մեկ անգամ այցելել մասնագետի: Մենք նրանց մեր ծառայությունները մատուցում ենք բացարձակապես անվճար եւ հնարավոր ամեն ինչ անում ենք, որ այդ մարդիկ ազատվեն տագնապ հարուցող խնդիրներից եւ կարողանան հնարավորինս արագ վերադառնալ բնականոն կյանքին»,- ասաց Արամ Հովսեփյանը:
Մասնագետի խոսքով՝ բնականոն կյանքին ռազմագերիների վերադարձի գործում իր ավանդը կարող է ունենալ նաեւ հանրությունը. դրա համար անհրաժեշտ է... նրանց չպահել ուշադրության կենտրոնում՝ հիմա նրանք այդպիսի ուշադրության կարիք ամենեւին չունեն:

Вернувшиеся на родину военнопленные получают бесплатную психологическую помощь
Несколько наших сограждан, вернувшихся на родину после нахождения в плену в Азербайджане, уже получают бесплатную психологическую и психотерапевтическую помощь. В рамках инициативы «Навстречу жизни» такую помощь армянские специалисты предлагают всем вернувшимся военнопленным, а также другим военнослужащим и гражданским лицам, пострадавшим в результате военных действий.
Психолог и психотерапевт Арам Овсепян рассказал в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine, что уже вчера прошли первые сессии с вернувшимися в Армению военнопленными. К специалистам в области психического здоровья их направили врачи, осмотревшие их после возвращения.
По словам специалиста, большинство людей, побывавших в плену, сталкиваются с различными психологическими проблемами, поэтому вернувшимся рекомендуется хотя бы раз побывать у психолога, даже если им кажется, что у них все в порядке. Возникающие проблемы, как правило, во многом зависят от того, как долго человек оставался в плену, в каких условиях его держали, как к нему относились, при каких обстоятельствах его вернули на родину и от многих других факторов.
Многие военнопленные, по словам специалиста, сталкиваются с нарушениями сна, депрессивными состояниями, различными страхами. Многим сложно после пережитого вернуться к нормальной жизни и приспособиться к ней. Очень распространены также посттравматические стрессовые расстройства.
«Длительное нахождение в плену, когда в любой момент твоей жизни может угрожать опасность, когда тебя окружает тотальная неопределенность, нехватка информации – все это приводит к накоплению длительного стресса, и это совершенно естественно и ожидаемо. Некоторые лучше приспосабливаются к подобным ситуациям, другие – хуже. В обоих случаях хотя бы один раз рекомендуется посетить специалиста. Мы предоставляем им свои услуги совершенно бесплатно, и мы делаем все возможное, чтобы эти люди избавились от тревожащих их проблем и могли как можно скорее вернуться к нормальной жизни», - сказал Арам Овсепян.
Свой вклад в возвращение военнопленных к нормальной жизни, по словам специалиста, может внести и общественность: для этого требуется… не держать их в центре внимания – им такое внимание сейчас совсем не нужно.
«Не нужно держать этих людей в центре внимания. Уважайте личное пространство этих людей, им сейчас не нужно лишнее внимание. Не стоит все время повторять их имена, распространять их фотографии», - посоветовал специалист.
Напомним, что инициатива «Навстречу жизни» была создана для оказания бесплатной психологической помощи жертвам войны. Ее деятельность координирует Армянская психиатрическая ассоциация, работы осуществляют несколько ведущих организаций в области психического здоровья.