Տվյալների գիտական անալիզը ապացույցներ չի գտել, որ որոշ պատվաստված պացիենտների մոտ երակային թրոմբոէմբոլիայի դեպքերը առաջացել են AstraZeneca-ի պատվաստանյութի ազդեցությամբ: Այս մասին հայտարարել է Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը՝ հավելելով, որ հնարավոր է համարում այս դեղամիջոցով զանգվածային պատվաստման շարունակումը:
Կարգավորողի հայտարարության մեջ նշված է, որ թրոմբոզի դեպքերի հաճախությունը կազմում է Մեծ Բրիտանիայում պատվաստված մեկ միլիոնին մեկից քիչ մարդ՝ ոչ ավելի, քան չպատվաստված պոպուլյացիայի շրջանում, հայտնում է Medportal.ru-ն: Փորձագետների կարծիքով՝ այս պացիենտների մոտ թրոմբոզը կարող է առաջացած լինել այլ պատճառներով:
«Մենք չափազանց փոքր թվով տեղեկություններ ենք ստացել գլխուղեղի երակներում թրոմբների չափազանց հազվագյուտ տեսակի մասին(սինուսային երակների թրոմբոզ), որ առաջանում են պատվաստվելուց հետո կարճ ժամանակ անց թրոմբոցիտների մակարդակի նվազման հետ միասին: Թրոմբի այս տեսակը կարող է բնականորեն առաջանալ այն մարդկանց մոտ, որոնք չեն պատվաստվել, ինչպես նաեւ COVID-19-ով պացիենտների մոտ»,- հայտնել է գործակալության գործադիր տնօրեն Ջուն Ռեյնը:
Բուժկարգավորողը մարդկանց խորհուրդ է տվել պատվաստումից չհրաժարվել, քանի որ պատվաստման առավելությունները գերազանցում են պոտենցիալ կողմնակի էֆեկտների ռիսկերը:
Նշենք, որ նորվեգացի գիտնականների խումբը հաստատել է վտանգավոր կողմնակի էֆեկտի ի հայտ գալու վտանգը, որն առաջանում է կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca-ի մշակած պատվաստանյութի հետեւանքով:
Հիշեցնենք, որ Եվրամիության մի քանի երկրներ ժամանակավորապես կասեցրել են բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերության դեղամիջոցով պատվաստումը պատվաստվածների մոտ հնարավոր թրոմբոէմբոլիայի բարդությունների մասին մի շարք տեղեկությունների պատճառով:

Научный анализ данных не выявил доказательств того, что случаи венозной тромбоэмболии у некоторых привитых пациентов вызваны воздействием вакцины AstraZeneca. Об этом объявило Европейское агентство по лекарственным средствам (ЕМА), добавив, что считает возможным продолжение массовой вакцинации этим препаратом.
Как сообщает Medportal.ru, в заявлении регулятора отмечено, что частота случаев тромбоза составляет менее одного человека на миллион привившихся в Великобритании — не больше, чем в непривитой популяции. По мнению экспертов, тромбоз у этих пациентов мог быть вызван другими причинами.
«Мы получили очень небольшое количество сообщений о чрезвычайно редкой форме тромбов в венах головного мозга (тромбоз синусных вен), возникающих вместе с пониженным уровнем тромбоцитов вскоре после вакцинации. Этот тип тромба может возникнуть естественным образом у людей, которые не были привиты, а также у пациентов с COVID-19», — сообщила исполнительный директор MHRA Джун Рейн.
Медрегулятор рекомендовал людям не отказываться от вакцинации, поскольку преимущества от получения прививки перевешивают риски потенциальных побочных эффектов.
Отметим, что группа норвежских ученых подтвердила риск появления опасного побочного эффекта, вызываемого вакциной от коронавируса, разработанной AstraZeneca.
Напомним, что несколько стран Евросоюза временно приостановили вакцинацию препаратом британо-шведской компании AstraZeneca из-за серии сообщений о возможных тромбоэмболических осложнениях у привитых.