Կանաչ թեյի մեջ հայտնաբերվել է նյութ, որն արդյունավետ է կորոնավիրուսի դեմ
Կանաչ թեյի մեջ պարունակվում է նյութ, որը, հնարավոր է, կարող է օգտակար լինել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, պարզել են Սոունսիի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա) գիտնականները։
Ինչպես տեղեկացնում է MedicalXpress-ը, գիտնականներն ուսումնասիրել են տարբեր ֆիտոքիմիական նյութերի կառուցվածքը՝ հայտնաբերելու համար այն նյութերը, որոնք կարող են ճնշել SARS-CoV-2 կորոնավիրուսով վարակումը՝ ազդելով վիրուսի որոշակի բաղադրիչների վրա։ Նրանք վերցրել են 132 նյութ, որոնք ստուգել են կորոնավիրուսի հիմնական պրոտեազայի (Mpro) հետ փոխգործակցությունը պարզելու համար։ Պարզվել է, որ դրանցից երկուսը՝ ցինամտանին-В-ն եւ գալոկատեխին գալատը, ֆիտոմիացություններ են, որոնք ամենաարդյունավետ ձեւով են արգելափակում Mpro-ն։
Հինգի կանոնի համաձայն (անվանվում է նաեւ Լիպինսկու կանոն)՝ միացությունը պետք է ունենա մի շարք մոլեկուլյար հատկություններ, որոնք այն դարձնում են հարմար պերորալ ընդունելու համար, օրինակ՝ ունենա 5-ից ոչ ավելի դոնորային ջրածնային կապեր կամ 10-ից ոչ ավելի ակցեպտոր ջրածնային կապեր։ Քանի որ գալոկատեխին գալատը համապատասխանում է հինգի կանոնին, հենց միացությունն ու նրա անալոգներն են վերցրել հետագա հետազոտության համար։
Գալոկատեխինի (2R, 3R)-2-(3,4-դիհիդրօքսիֆենիլ) անալոգը՝ խրոման-3-ը կամ 3, 4, 5 տրիհիդրօքսիբենզոնատը, հաջողությամբ զսպել է SARS-CoV-2-ի մի քանի թիրախների, այդ թվում՝ ՌՆԹ կախյալ ՌՆԹ պոլիմերազային։
Գիտնականների խոսքով՝ անհրաժեշտ են հետագա ուսումնասիրություններ՝ պարզելու համար, թե որքանով է գալոկատեխինը արդյունավետ եւ անվտանգ կորոնավիրուսով վարակվելը կանխարգելելու կամ COVID-19-ը բուժելու համար։

Green tea contains a substance that could potentially be useful in the fight against COVID-19, according to UK scientists, RSC Advances reported.
Scientists analyzed the structure of various phytochemicals in order to identify those that can suppress infection with coronavirus by acting on certain components of the virus. They selected 132 substances that were tested for interaction with the main protease (Mpro) of the coronavirus. It turned out that two of them - cinnamtannin-B and gallocatechin gallate - turned out to be the phytocompounds that most effectively block Mpro.
According to the rule of five, a compound must have a number of molecular properties that make it suitable for oral ingestion, such as no more than 5 donor hydrogen bonds or no more than 10 acceptor hydrogen bonds. Since gallocatechin gallate meets the rule of five, the compound itself and its analogs were taken for further analysis.
Gallocatechin analog (2R, 3R) -2- (3,4-dihydroxyphenyl) chroman-3-yl-3,4,5-trihydroxybenzoate successfully inhibited several SARS-CoV-2 targets, including RNA-dependent RNA polymerase.
Further research is needed to find out how clinically effective and safe gallocatechin is for preventing coronavirus infection or treating COVID-19, the scientists said.