Կանաչ թեյի մեջ հայտնաբերվել է նյութ, որն արդյունավետ է կորոնավիրուսի դեմ
Կանաչ թեյի մեջ պարունակվում է նյութ, որը, հնարավոր է, կարող է օգտակար լինել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, պարզել են Սոունսիի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա) գիտնականները։
Ինչպես տեղեկացնում է MedicalXpress-ը, գիտնականներն ուսումնասիրել են տարբեր ֆիտոքիմիական նյութերի կառուցվածքը՝ հայտնաբերելու համար այն նյութերը, որոնք կարող են ճնշել SARS-CoV-2 կորոնավիրուսով վարակումը՝ ազդելով վիրուսի որոշակի բաղադրիչների վրա։ Նրանք վերցրել են 132 նյութ, որոնք ստուգել են կորոնավիրուսի հիմնական պրոտեազայի (Mpro) հետ փոխգործակցությունը պարզելու համար։ Պարզվել է, որ դրանցից երկուսը՝ ցինամտանին-В-ն եւ գալոկատեխին գալատը, ֆիտոմիացություններ են, որոնք ամենաարդյունավետ ձեւով են արգելափակում Mpro-ն։
Հինգի կանոնի համաձայն (անվանվում է նաեւ Լիպինսկու կանոն)՝ միացությունը պետք է ունենա մի շարք մոլեկուլյար հատկություններ, որոնք այն դարձնում են հարմար պերորալ ընդունելու համար, օրինակ՝ ունենա 5-ից ոչ ավելի դոնորային ջրածնային կապեր կամ 10-ից ոչ ավելի ակցեպտոր ջրածնային կապեր։ Քանի որ գալոկատեխին գալատը համապատասխանում է հինգի կանոնին, հենց միացությունն ու նրա անալոգներն են վերցրել հետագա հետազոտության համար։
Գալոկատեխինի (2R, 3R)-2-(3,4-դիհիդրօքսիֆենիլ) անալոգը՝ խրոման-3-ը կամ 3, 4, 5 տրիհիդրօքսիբենզոնատը, հաջողությամբ զսպել է SARS-CoV-2-ի մի քանի թիրախների, այդ թվում՝ ՌՆԹ կախյալ ՌՆԹ պոլիմերազային։
Գիտնականների խոսքով՝ անհրաժեշտ են հետագա ուսումնասիրություններ՝ պարզելու համար, թե որքանով է գալոկատեխինը արդյունավետ եւ անվտանգ կորոնավիրուսով վարակվելը կանխարգելելու կամ COVID-19-ը բուժելու համար։

В зеленом чае нашли вещество, эффективное против коронавируса
В зеленом чае содержится вещество, которое потенциально может быть полезным в борьбе против коронавируса, как выяснили ученые из Университета в Суонси (Великобритания). Результаты их нового исследования были опубликованы в журнале RSC Advances.
Как сообщает MedicalXpress, ученые проанализировали структуру различных фитохимических веществ, чтобы выявить те, что способны подавлять заражание коронавирусом SARS-CoV-2, воздействуя на определенные компоненты вируса. Они отобрали 132 вещества, которые проверяли на взаимодействие с основной протеазой (Mpro) коронавируса. Оказалось, что два из них — циннамтаннин-В и галлокатехин галлат — оказались фитосоединениями, наиболее эффективно блокирующими Mpro.
Согласно правилу пяти (также называемому правилом Липинского), соединение должно обладать рядом молекулярных свойств, делающим его подходящим для перорального приема, например, иметь не более 5 донорных водородных связей или не более 10 акцепторных водородных связей. Поскольку галлокатехин галлат соответствует правилу пяти, само соединение и его аналоги взяли для дальнейшего анализа.
Аналог галлокатехина (2R, 3R)-2-(3,4-дигидроксифенил) хроман-3-ил-3,4,5-тригидроксибензоат успешно ингибировал нескольких мишеней SARS-CoV-2, в том числе РНК-зависимую РНК-полимеразу.
По словам ученых, необходимы дальнейшие исследования, чтобы выяснить, насколько галлокатехин клинически эффективен и безопасен для профилактики заражения коронавирусом или лечения COVID-19.