Որոշ մարդկանց մոտ օրգանիզմը մշակում է գենային մուտացիաները սահմանափակելու հատուկ մեխանիզմներ, պարզել են Նյու Յորքի Ալբերտ Էյնշթեյնի բժշկական քոլեջի գիտնականները:
Հետազոտության ընթացքում, որի արդյունքները նկարագրված են Nature Genetics ամսագրում, փորձագետները կիրառել են առանձին բջիջների գենոմների հաջորդականացման բարելավված մեթոդ՝ SCMDA: Այնուհետեւ գիտնականները բջիջներ են հավաքել բրոնխոսկոպիայի ենթարկված հիվանդների թոքերից, որի նշանակումը կապված չի եղել քաղցկեղի հետ։ Պարզվել է, որ տարիքի հետ մուտացիաները կուտակվում են չծխողների թոքերի բջիջներում, սակայն զգալիորեն ավելի շատ մուտացիաներ են հայտնաբերվել ծխողների թոքերի բջիջներում։
Գիտնականների կարծիքով՝ ծխելը մեծացնում է թոքերի քաղցկեղի առաջացման վտանգը՝ մեծացնելով մուտացիաների հաճախականությունը։ Սա, հավանաբար, պատճառներից մեկն է, որ այդքան քիչ չծխողների մոտ զարգանում է թոքերի քաղցկեղ, մինչդեռ ողջ կյանքի ընթացքում ծխողների մոտ այդ հիվանդության զարգացման ռիսկը 10-20 տոկոս է։
Գիտնականները նաեւ պարզել են, որ թոքերի բջիջներում հայտնաբերված բջջային մուտացիաների թիվն ավելանում է տարիներ շարունակ ծխելու հետ, ինչը նույնպես մեծացնում է թոքերի քաղցկեղի առաջացման վտանգը: Այնուամենայնիվ, 23 տարի ամեն օր մեկ տուփ ծխախոտ ծխելուց հետո բջիջների մուտացիաների աճը սովորաբար դադարում է:

April 13, 2022  22:57
Some people's bodies develop special mechanisms to limit gene mutations, scientists at the Albert Einstein College of Medicine in New York said.
This may explain why not all long-term smokers develop lung cancer.
In the study, the results of which were described in the journal Nature Genetics, the experts used an improved way of sequencing individual cell genomes - SCMDA. The scientists then collected cells from the lungs of patients who had undergone bronchoscopy, the purpose of which was unrelated to cancer. As it turned out, mutations accumulate in the lung cells of nonsmokers as they age, but significantly more mutations were found in the lung cells of smokers.
According to the scientists, smoking increases the risk of lung cancer by increasing the frequency of mutations. This is probably one reason why so few nonsmokers get lung cancer, while people who smoke all their lives have a 10 to 20 percent risk of developing the disease.
Researchers also found that the number of cell mutations found in lung cells increased with the number of years of smoking, which also increased the risk of developing lung cancer. However, after 23 years of smoking a pack of cigarettes daily, the growth of cell mutations usually stops.
The scientists said the study opens a new direction for work related to a person's ability to repair DNA or detoxify, which may offer a new way to assess lung cancer risk.