Ծխելու մասին ո՞ր առասպելներն են պսակազերծվել
Ռուս հոգեբան Դիանա Լոբանովան Газета.ру-ի հարցազրույցում նշել է, որ ծխելու մասին որոշ հավաստիացումներն առասպելներ են։
Մասնագետն առաջին հերթին ցրել է առասպելն այն մասին, թե ծխախոտից հրաժարվելը կարող է հանգեցնել ավելորդ քաշի առաջացման։ Լոբանովայի խոսքով՝ նիկոտինից հրաժարվելը չի ազդում քաշ հավաքելու վրա ֆիզիոլոգիայի պատճառով։ Որոշ ծխողներ պարզապես ծխախոտը փոխարինում են ուտելիքով, ինչի պատճառով  որոշ ժամանակ սկսում են ավելի շատ ուտել։
Հոգեբանը նաեւ նշել է, որ նիկոտինին փոխարինող թերապիան կարող է օգնել հրաժարվել ծխելուց, բայց այդ դեպքում արժե միանգամից թողնել ծխելը, այլապես մեծ է վնասակար սովորությանը վերադառնալու հավանականությունը։
Լոբանովան նշել է, որ ամեն տարի պակասում է մարդու՝ ծխելը թողնելու ցանկությունը։ Վիճակագրության համաձայն՝ ծխախոտից ինքնուրույն հրաժարվել կարողանում են այն մարդիկ, որոնք հինգ տարուց քիչ են ծխում։
Մասնագետն ավելացրել է, որ  ծխելն օգնում է ցրել լարվածությունը, բայց այդպես կարող է ազդել միայն նիկոտինի այն ոչ մեծ չափաբաժինը, որը մեկ օրում օրգանիզմում հայտնվում է առաջին ծխախոտի հետ։ Այնուհետեւ մարդը սթրես է զգում նիկոտինի էլի մի չափաբաժին ընդունելու պատճառով, տեղեկացրել է NVL-ը։

Российский психолог Диана Лобанова в интервью Газете. ру развенчала некоторые мифы о курении.
В первую очередь специалист развеяла миф о том, что отказ от сигарет может привести к набору лишнего веса. По словам Лобановой, отказ от никотина не влияет на набор веса из-за физиологии. Некоторые курильщики просто заменяют сигареты едой, из-за чего на некоторое время начинают больше есть.
Психолог также отметила, что никотинозаместительная терапия может помочь отказаться от курения, однако в этом случае стоит бросить сигареты сразу, иначе велика вероятность возвращения к вредной привычке.
Лобанова отметила, что с каждым годом уменьшается желание человека бросить курить. Согласно статистике, самостоятельно отказаться от сигарет могут люди, которые курят меньше пяти лет.
Специалист добавила, что курение помогает снять напряжение, но так может повлиять лишь небольшая доза никотина, попадающая в организм с первой сигаретой за день. Затем человек ощущает стресс из-за желания принять еще одну дозу никотина, передает NVL.