Վեյփի հեղուկների գոլորշիները շարժունակությունից զրկում են բջիջները
Բիրմինգհեմի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ էլեկտրոնային սիգարետի գոլորշիների կարճ ներքաշումը կարող է խանգարել նեյտրոֆիլների իմունային բջիջների աշխատանքին, եւ հնարավոր է, որ բարձրացնի շնչառական հիվանդությունների հավանականությունը։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Journal of Allergy and Clinical Immunology-ում։
Հետազոտողները վերցրել են արյան նմուշներ առողջ մարդկանցից, որոնք երբեք չեն ծխել եւ վեյփ չեն օգտագործել։ Հետո թիմը նեյտրոֆիլների իմունային բջիջները, որոնք վերցվել են արյունից, ենթարկել են արոմատիզատոր չպարունակող վեյփի 40 ներքաշման ազդեցությանը, ինչը համապատասխանում է ամենօրյա ցածր ներգործությանը։
Թեստերի կեսում օգտագործվել են նիկոտին պարունակող գոլորշիներ, կեսում՝ առանց դրա։ Թեստերի արդյունքները ցույց են տվել, որ երկու խմբերում նեյտրոֆիլները ողջ են մնացել, բայց կորցրել են շարժվելու եւ վարակիչ սպառնալիքների դեմ պայքարելու ունակությունը։
Նախորդ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նեյտրոֆիլների վնասումը, որն առաջ է եկել սովորական սիգարետներ ծխելուց, կարող է հանգեցնել թոքերի երկարաժամկետ վնասման։ Հետեւաբար, գիտնականները կարծում են, որ էլեկտրոնային սիգարետների մշտական օգտագործումը կարող է մեծացնել շնչառական հիվանդությունների հավանականությունը։ Հեղինակները նշել են, որ էլեկտրոնային սիգարետները կարող են օգնել հրաժարվել ծխելուց, բայց իրենց արդյունքները ցույց են տալիս, որ այդ սարքերն անվնաս չեն։
Նեյտրոֆիլների հետ կատարված հետագա փորձերը ցույց են տվել, որ դրանց շարժունակության խախտումը կապված է եղել բջիջների ներսում միկրոֆիլամենտների (F-ակտին) կուտակման հետ։ Ակտինը սովորաբար գտնվում է բջիջների ներսում ոչ մեծ թելերի տեսքով եւ ձեւավորում է ցանց, որը պահպանում է բջջի ձեւը։

Ученые из Университета Бирмингема выяснили, что короткое вдыхание паров электронной сигареты может помешать работе иммунных клеток нейтрофилов и потенциально повышает риск респираторных заболеваний. Исследование опубликовано в Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Исследователи взяли образцы крови у здоровых доноров, которые никогда не курили и не употребляли вейпы. Затем команда подвергла иммунные клетки нейтрофилы, взятые из крови, воздействию 40 затяжек неароматизированного вейпа, что соответствует низкому ежедневному воздействию.
В половине тестов использовались пары с никотином, в половине — без него. Результаты тестов показали, что в обеих группах нейтрофилы остались живы, но потеряли способность передвигаться и эффективно бороться с инфекционными угрозами.
Предыдущие исследования показали, что повреждение нейтрофилов, вызванное курением обычных сигарет, может привести к долгосрочному повреждению легких. Поэтому ученые считают, что регулярное использование электронных сигарет может увеличивать риск респираторных заболеваний. Авторы отметили, что электронные сигареты могут помочь бросить курить, но их результаты подтверждают, что эти устройства не безвредны.
Дальнейшие эксперименты с нейтрофилами показали, что нарушение подвижности нейтрофилов было связано с накоплением микрофиламентов (F-актина) внутри клеток. Актин обычно находится в виде небольших нитей внутри клеток и образует сеть, поддерживающую форму клетки.