Գիտնականները պարզել են, որ մարդիկ, ովքեր ինտենսիվ բուժում են ստանում արյան բարձր ճնշումն իջեցնելու համար, ինչպիսիք են դեղորայքը և ֆիզիկական վարժությունները, դեմենցիայի զարգացման ավելի քիչ ռիսկ ունեն:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ 2021 թվականին աշխարհում 57 միլիոն մարդ տառապելու է դեմենցիայով։
Սակայն, մասնագետները վաղուց են ընդգծել, որ դեմենցիան ծերացման անխուսափելի հետևանք չէ։
Գիտնականները պարզել են, որ դեպքերի մոտ կեսը կարելի է կանխել կամ հետաձգել՝ անդրադառնալով 14 ռիսկային գործոններին, ներառյալ լսողության կորուստը, ծխելը, գիրությունը, ալկոհոլի չափից ավելի օգտագործումը և սոցիալական մեկուսացումը, ինչպես նաև արյան բարձր ճնշումը:
Այժմ հետազոտողները ասում են, որ դրանցից վերջինի վերացումը կարող է 15%-ով նվազեցնել դեմենցիայի զարգացման ռիսկը:
Nature Medicine ամսագրում հրապարակված հոդվածի հեղինակները՝ գիտնականներ Չինաստանից և ԱՄՆ-ից, հայտնել են, որ հետազոտությանը մասնակցել են 40 և ավելի բարձր տարիքի 33995 մարդ, ովքեր անվերահսկելի արյան բարձր ճնշմամբ էին ապրում, ովքեր ապրում էին Չինաստանի գյուղական 326 գյուղերում:
Թիմը պատահականության սկզբունքով ընտրեց այս գյուղերից 163-ը, և այնտեղ ապրող 17407 մասնակիցներ արյան ճնշման ինտենսիվ բուժում ստացան ոչ բժիշկ բուժաշխատողներից, որոնց հաճախ անվանում են «գյուղի բժիշկներ»:
Սա ներառում էր արյան ճնշումը իջեցնող անվճար կամ էժան դեղամիջոցներ, որոնք նշանակվում են առանձին չափաբաժիններով, բժշկական խորհրդատվություն, որը կօգնի մարդկանց պահպանել իրենց դեղերը և ապրելակերպի փոփոխությունները, ինչպիսիք են քաշը կորցնելը, ալկոհոլ խմելը և քիչ աղ ուտելը, և սարքավորումներ և հրահանգներ՝ տանը արյան ճնշումը վերահսկելու համար:
Մնացած 163 գյուղերը, որտեղ ապրում է 16,588 մասնակից, ստացել են «սովորական խնամք», այսինքն՝ մասնակիցների արյան ճնշումը վերահսկվել է իրենց սովորական կլինիկական պայմաններում: Թեև մասնակիցներին խորհուրդ է տրվել փոխել ապրելակերպը, իսկ ոմանք ընդունել են արյան ճնշումը իջեցնող դեղամիջոցներ, այս խումբը չի ստացել արյան ճնշման տնային անվճար մոնիտորներ, դեղամիջոցներ կամ հրահանգներ:
Երբ հետազոտողները չորս տարի անց հետևեցին մասնակիցներին, նրանք պարզեցին, որ արյան ճնշման ինտենսիվ վերահսկման խմբում 668 հոգի ունեցել է դեմենցիա, մինչդեռ սովորական խնամքի խմբում 734 հոգի ունեցել է դեմենցիա, ընդ որում վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նախկին խմբում դեմենցիայի ռիսկը 15%-ով ցածր է եղել: Հետագա աշխատանքը ցույց է տվել, որ այս խմբի մոտ 16%-ով ցածր է եղել իմացական խանգարումների ռիսկը՝ առանց դեմենցիայի:

Nature Medicine: Intensive care to lower high blood pressure may reduce risk of dementia by 15%
People who receive intensive help to lower high blood pressure, such as medication and exercise, have a lower risk of developing dementia, researchers have found.
According to the World Health Organization, dementia will affect 57 million people worldwide in 2021.
However, experts have long emphasized that dementia is not an inevitable consequence of aging.
Researchers have found that about half of cases can be prevented or delayed by eliminating 14 risk factors, including hearing impairment, smoking, obesity, excessive alcohol consumption and social isolation, and high blood pressure.
Researchers now claim that eliminating the last of these could reduce the risk of developing dementia by 15%.
The authors of the paper in Nature Medicine, researchers from China and the US, said the study involved 33,995 people aged 40 and older with uncontrolled high blood pressure who lived in 326 villages in rural China.
The team randomly selected 163 of these villages, and 17,407 participants who lived there received intensive blood pressure treatment from non-physician health care providers, often referred to as “village doctors.”
This included free or low-cost blood pressure medication prescribed in individualized doses, medical counseling to help adhere to medication and lifestyle changes - such as weight loss, alcohol and salt intake - and equipment and instructions to control blood pressure at home.
The remaining 163 villages, with 16,588 participants, received “usual care” - that is, participants' blood pressure was monitored in their usual clinical setting. Although participants were advised to make lifestyle changes and some were taking blood pressure-lowering medications, this group did not receive free home blood pressure monitors, medications, or instructions.
When the researchers followed up with the participants after four years, they found that 668 people in the intensive blood pressure monitoring group had dementia, while 734 people in the usual care group had dementia, with the analysis showing that the risk of dementia was 15% lower in the former group. Further work showed that this group had a 16% lower risk of cognitive impairment without dementia.