Հղիության ընթացքում ծխելը կարող է բարձրացնել երեխաների մոտ հիպերտոնիայի ռիսկը: Սիրտ-անոթային հիվանդությունների ուսումնասիրմանն ուղղված ECHO խոշոր նախագծի շրջանակներում նման եզրակացության են եկել ԱՄՆ-ի հետազոտողները: Աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են Circulation ամսագրում:
Գիտնականները վերլուծել են 1999-2020 թվականներին ԱՄՆ-ի և Պուերտո Ռիկոյի 52 բժշկական կենտրոններում ծնված 13,120 երեխաների տվյալները: Հղիության ընթացքում ծխելու մասին տեղեկությունները հավաքվել են հարցաթերթիկների, բժշկական գրառումների և մեզի մեջ կոտինինի (ծխախոտի վերջին օգտագործման մարկեր) առկայության անալիզների միջոցով: Երեխաների զարկերակային ճնշումը չափվել է 3-ից 18 տարեկան հասակում:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ այն մայրերի երեխաների մոտ, ովքեր ծխել են հղիության ընթացքում, ավելի հաճախ են արձանագրվել ինչպես սիստոլիկ, այնպես էլ դիաստոլիկ ճնշման բարձր ցուցանիշներ: Բացի այդ, նրանց մոտ ավելի ուշ տարիքում ավելի հաճախ է ախտորոշվել հիպերտոնիա (զարկերակային գերճնշում): Ամենաարտահայտված կապը նկատվել է այն դեպքերում, երբ ակտիվ ծխելը հաստատվել է լաբորատոր հետազոտություններով: Ազդեցությունն ավելի ուժեղ է եղել աղջիկների մոտ և մեծացել է երեխայի տարիքին զուգընթաց:
Ընդ որում, պասիվ ծխելը, ըստ ինքնահայտարարագրման տվյալների, վիճակագրորեն նշանակալի կապ չի ցուցաբերել բարձր ճնշման հետ։
Հեղինակներն ընդգծում են, որ մանկական տարիքում բարձր զարկերակային ճնշումը մեծացնում է չափահաս տարիքում սիրտ-անոթային հիվանդությունների հավանականությունը: Նրանց կարծիքով՝ ծխող հղիների թվի կրճատումը կարող է հիպերտոնիայի և դրա հետ կապված ռիսկերի կանխարգելման կարևոր միջոց դառնալ ապագայում:

Circulation: Smoking During Pregnancy Increases Risk of Hypertension in Children
Smoking during pregnancy may increase the risk of hypertension in children, according to researchers in the United States involved in the large ECHO project focused on studying cardiovascular diseases. The study results were published in the journal Circulation.
Scientists analyzed data from 13,120 children born between 1999 and 2020 at 52 medical centers across the United States and Puerto Rico. Information about smoking during pregnancy was collected using questionnaires, medical records, and urine tests measuring cotinine — a marker of recent tobacco use. Children’s blood pressure was measured between the ages of three and 18.
The analysis showed that children whose mothers smoked during pregnancy were more likely to have higher levels of both systolic and diastolic blood pressure. In addition, they were more frequently diagnosed with hypertension later in life. The strongest association was observed in cases where active smoking was confirmed by laboratory tests. The effect was more pronounced in girls and became stronger as children grew older.
At the same time, passive smoking, based on self-reported data, did not demonstrate a statistically significant association with elevated blood pressure.
The authors emphasize that elevated blood pressure in childhood increases the likelihood of cardiovascular disease in adulthood. According to the researchers, reducing the number of pregnant women who smoke could become an important preventive measure against hypertension and related health risks in the future.