Գիտնականները պարզել են, որ մարդկանց հակվածությունը վնասակար սովորություններին, ինչպիսին են ծխելը, ալկոհոլն ու թմրանյութերը, անմիջականորեն պայմանավորված է տարիքային, ազգային ու ռասայական գործոններով: Համապատասխան հոդվածի հետ կարելի է ծանոթանալ Addictive Behaviors ամսագրում:
Իրենց հետազոտությունում գիտնականներն օգտագործել են 1994 թվականին National Longitudinal Study of Adolescent Health-ի կողմից անցկացված հարցման արդյունքները: Այդ ժամանակ հարցմանը մասնակցել են դեռահասները, միջին ու ավագ դպրոցների աշակերտները: Այնուհետեւ այդ նույն մարդիկ հարցմանը մասնակցել են նաեւ 1996, 2001 եւ 2008 թվականներին: Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ հակվածությունը վնասակար սովորություններին կախված է մարդու տարիքից եւ նրա ազգությունից: Այսպես, 18 տարեկան հասակում ծխում էր սպիտակ ամերիկացիների 44 տոկոսը, լատինոամերիկյան արմատներով մարդկանց 27 տոկոսը եւ աֆրիկացիների ընդամենը 18 տոկոսը: 30 տարեկանում եվրոպեոիդ ռասայի ներկայացուցիչները թողնում էին ծխելը, իսկ ահա լատինոմաերիկացիների եւ աֆրոամերիկացիների շրջանում ծխողների քանակը, ընդհակառակը, աճում էր: Նույն միտումները վերաբերվում են նաեւ թմրամոլությանն ու ալկոհոլիզմին:
Գիտնականները համոզված են, որ նրանց հետազոտության արդյունքները կօգնեն բժիշկներին կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել: Այս տվյալների շնորհիվ կդյուրանա նաեւ կառավարության կողմից վնասակար սովորությունների հետեւանքների մասին տեղեկացնող նպատակային ծրագրերի իրականացումը:

Пристрастие к наркотикам и алкоголю имеет расовые и гендерные различия
Подверженность человека пагубным привычкам, таким как курение, употребление алкоголя и наркотиков, напрямую зависит от его возраста, национальности и расы, выяснили ученые.
В своей работе исследователи использовали данные опроса National Longitudinal Study of Adolescent Health, проведенного в США в 1994 году. Тогда в нем приняли участие подростки, учащиеся средней и старшей школы. Затем эти же люди были опрошены в 1996, 2001 и 2008 годах. Результаты работы ученых показали, что пристрастие к вредным привычкам в значительной степени зависит от возраста человека и его национальности. Так, в возрасте 18 лет курили 44% белых американцев, 27% латиноамериканцев и лишь 18% афроамериканцев. К 30 годам представители европеоидной расы бросали курить, а вот число курящих выходцев из Латинской Америки и темнокожих американцев, наоборот, увеличивалось. Специалисты выявили похожие закономерности и в употреблении людьми алкоголя и наркотиков.
Ученые уверены, что результаты их работы помогут врачам в профилактической работе с пациентами, а также позволят правительству разрабатывать целевые программы, направленные на информирование людей о последствиях вредных привычек. Подробнее с отчетом о работе ученых можно ознакомиться в журнале Addictive Behaviors.