Հուլիսի 28-ին Երեւանի կենտրոնում հեպատիտի դեմ պայքարի օրվան նվիրված միջոցառում կանցկացվի
Հուլիսի 28-ին՝ ժամը 19:00-ին Հյուսիսային Պողոտան  տեղի կունենա միջոցառում, որը նվիրված է հեպատիտի դեմ պայքարի միջազգային օրվան: Այս մասին լրագորղներին պատմեց հեպատիտոլոգիայի հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հասմիկ Ղազինյանը:
Միջոցառումը կազմակերպում են ՀՀ ԱՆ-ն եւ հեպատիտոլոգիայի հայկական ասոցիացիան: Ինչպես նշեց Հասմիկ Ղազինյանը, սա առաջին լուրջ եւ լայնամասշտաբ միջոցառումն է, որը նվիրված է հեպատիտ դեմ պայքարին:
Միջոցառման մանրամասները առայժմ հայտնի չեն, սակայն մասնակիցներին խոստաում են հետաքրքիր եւ զվարճալի երեկո, որի ընթացքում հնարավոր կլիի տեղեկություններ ստանալ այն մասին, թե ինչ է հեպատիտը, ինչպես կարելի է դրանով վարակվել, ինչպես խուսափել վարակումից եւ այլն:
«Այս հիվանդության կանխարգելումը բուժումից շատ ավելի հեշտ է եւ մատչելի: Ամեն օր աշխարհում վիրուսային հեպատիտներից մահանում է մոտ 4000 մարդ, այդ պատճառով հեպատիտի դեմ պայքարի կարգախոսն է «կանպարգելիր վարակումը» Դա կարելի է անել պատվաստումների, հիգենայի պահպանման, տեղեկություններ ունենալու միջոցով», - նշեց մասնագետը:
Միջոցառման մասնակիցները հրավիրում են բոլորին առանց բացառության մասնակցելու միջոցառմանը: Հիշեցնենք՝ 28 հուլիսի, 19:00:

28 июля в центре Еревана пройдет мероприятие, посвященное дню борьбы с гепатитами
28 июля в 19:00 на Северном Проспекте пройдет мероприятие, посвященное Всемирному дню борьбы с гепатитами. Журналистам об этом рассказала президент армянской ассоциации гепатологии Асмик Газинян.
Мероприятие организовано армянской ассоциацией гепатологии и министерством здравоохранения. Как отметила Асмик Газинян, это первое серьезное и масштабное мероприятие в Армении, посвященное теме гепатитов.
Подробности мероприятия не разглашаются, однако участникам обещают интересный и веселый вечер, в ходе которого можно будет получить много информации о том, что такое гепатит, как им можно заразиться, как можно избежать заражения и так далее.
«Предотвращение этого заболевания намного легче и намного доступнее, чем его лечение. Каждый день в мире от вирусных гепатитов умирает около 4000 человек, поэтому слоган дня борьбы с гепатитами этого года – предотвратить заражение. Это можно сделать через прививки, соблюдение гигиены и информированность», - отметила специалист.
Организаторы мероприятия приглашают абсолютно всех без исключения 28 июля в 19:00 на Северный проспект.