Տասնյակ երեւանցիներ դարձել են պոտենցիալ դոնոր. Երեւանում նշում են Ոսկրածուծի դոնորի համաշխարհային օրը (ֆոտո)
19 սեպտեմբերի, 2015  21:55
Լիանան՝ անցնելով Գաֆեսճյան արվեստների կենտրոնի քանդակների պուրակով նկատել է Հայաստանի դրոշի գույներով շապիկներ հագած դպրոցականների եւ մեծահասակների: Մոտենալով նա ճշտել է, որ այդտեղ կազմակերպվել է Ոսկրածուծի դոնորների Համաշխարհային օրվան նվիրված Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստրի եւ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) համատեղ միջոցառումը։
Միջոցառման շրջանակներում բոլոր ցանկացողները կարող էին համալրել ռեեստրը եւ դառնալ ոսկրածուծի ցողունային բջիջների պոտենցիալ դոնոր: Դրա համար նրանք պետք է ընդամենը  բերանից քսուք հանձնեին: Լիանան միանգամից շտապեց սեղաններից մեկի մոտ: Նա քաջ գիտակցում էր, որ իր ցողունային բջիջները կարող են երբեք էլ ոչ մեկին չօգնել, բայց բացառված չէ նաեւ, որ երբեւէ դրանք կարող են փրկել արյան քաղցկեղով հիվանդ երեխային մահվան ճիրաններից:
«Ես հասկացա, որ մի անգամ մի քիչ արյուն հանձնելով, կարող եմ փրկել որեւէ մարդու կամ նույնիսկ երեխայի կյանքը: Ինչու՞ դա չանել, եթե դա ինձանից ոչինչ չի խլում»,-ասել է Լիանան NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում, ռեեստրում գրանցվելուց հետո։
Լիանայի նման տասնյակ երեւանցիներ նույնպես ցանկություն են հայտնել դառնալ պոտենցիալ դոնոր:
«Մեր գլխավոր նպատակն է դոնորության մասին տեղեկությունը տարածել եւ որքան հնարավոր է շատ մարդկանց պոտենցիալ դոնորներ դառնալու կոչ անել,- ասել է ոսկրածուծի դոնորների Հայկական ռեեստրի ղեկավար Սեւակ Ավագյանը եւ ավելացրել.– Ցանկացած դոնոր՝ լեյկեմեյայով եւ արյան մյուս հիվանդություններով տառապող մարդկանց բուժվելու շանս է»:
Դոնորության մասին հանրությանը իրազեկելու նպատակով միջոցառմանը ներկա էին նաեւ շոու բիզնեսի մի շարք աստղեր եւ այլ հայտնի մարդիկ, որոնց թվում էին դաշնակահար Տիգրան Համասյանը, ռոք–երգիչ Գոռ Սուջյանը, բժիշկ Վահե Տեր-Մինասյանը, շախմատիստ Տիգրան Պետրոսյանը, երգահան Արթուր Իսպիրյանը,  դիջեյ Վակցինան, երգչուհիներ Արմինկան, Ալլա Լեւոնյանը եւ շատ ուրիշներ:
Երգչուհի Ալլա Լեւոնյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է. «Ես այստեղ եմ, որովհետեւ այսպիսի հարցերում մենք բոլորս պետք է միասնական լինենք»: Նա նաեւ ավելացրել է, որ մոտ ապագայում պատրաստվում է գրանցվել ռեեստրում եւ դառնալ պոտենցիալ դոնոր:
11-րդ դասարանի աշակերտ, Լեռնագոգ գյուղի բնակիչ Ժենյա Ղազարյանը նույնպես իր դասարանցիների հետ եկել էր միջոցառմանը: Նրանք լավ հասկանում են միջոցառման նպատակը եւ փորձում են օգնել հնարավորինս շատ պոտենցիալ դոնորներ ներգրավելու հարցում: Ինքը՝ Ժենյան նույնպես ցանկացել է դառնալ պոտենցիալ դոնոր եւ նույնիսկ հայտ է լրացրել, բայց ավաղ նա պետք է սպասի մինչեւ 18 տարին լրանալը, որպեսզի միանա ռեեստրին:
Իհարկե, միջոցառումը չէր կարող անցնել առանց այն մարդկանց, ովքեր կարող են այս օրը համարել իրենց տոնը: Վահե Վարդանյանը եւ Վարդուհի Շահինյանը մի քանի տարի առաջ դարձել էին իտալացի եւ հույն հիվանդ աղջիկների դոնորներ եւ ի շնորհիվ նրանց ցողունային բջիջների այդ աղջիկները այժմ ողջ եւ առողջ են: Միջոցառման ժամանակ նրանք իրենց փորձով կիսվեցին մասնագիցների հետ եւ կոչ արեցին դոնորությունից չվախենալ. «ոսկրածուծի դոնոր» միայն ասելիս է վախենալու հնչում, իրականում պետք է ընդամենը արյուն հանձնել, որից մասնագետները կանջատեն ցողունային բջիջները եւ կփոխպատվաստեն քաղցկեղով հիվանդին:
«Նվիրաբերել կարելի է ոչ միայն այն, ինչ նյութական է, ոչ միայն փող: Սա ոչ նյութական նվիրատվության օրինակ է»,- նշել է Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի հիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի ատենապետ դոկտոր Կարո Արմենը, ավելացնելով, որ երկու օր առաջ Հիմնադրամն ու Ռեեստրը ակցիաներ են կազմակերպել մի շարք հայկական համայնքներում եւ կարողացել են երկու հարյուրից ավելի նոր պոտենցիալ դոնորներ ներգրավել:
Միջոցառման ժամանակ ցուցադրկան եույթներ են ունցեցել Street Workout Federation-ի սաները, եղել են նաեւ պարեր: Դպրոցականներին եւ հյուրերին, որոնք քոչարի էին պարում, միացել է Հայաստանի առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը:
Քիչ անց պարողներին միացան նաեւ արտասահմանից ժամանած հյուրերը, որոնց գրավել էին հայկական մեղեդիները եւ հավաքվածների բարձր տրամադրությունը:
Հիշեցնենք, որ աշխարհում ոսկրածուծի 25 միլիոն դոնոր կա, որոնցից 27000-ը՝ հայկական ռեեստրում: Դրանց 65 տոկոսը Հայատսանից են, մնացածը այլ երկրներից են, որտեղ հայկական համայնքներ կան:

Десятки ереванцев стали потенциальными донорами: в Ереване отмечают Всемирный день донора костного мозга
19 сентября, 2015  21:55
Лиана проходила по парку скульптур Центра искусств Гафесчяна в Ереване и заметила людей, собравшихся у основания «Каскада» – взрослых и школьников в майках цветов армянского флага. Подойдя ближе, Лиана узнала, что там проходило мероприятие, организованное Фондом дети Армении (COAF) и Армянским реестром доноров костного мозга по случаю Всемирного дня донора костного мозга, отмечаемого сегодня, 19 сентября.
В рамках мероприятия все желающие могли пополнить реестр и стать потенциальными донорами стволовых клеток костного мозга – для этого им нужно было всего лишь сдать мазок изо рта. Лиана сразу же поспешила к одному из столиков. Она прекрасно понимала, что, может, ее стволовые клетки никогда никому не пригодятся, но не исключено также, что однажды они выдернут какого-нибудь ребенка с раком крови из лап смерти.
«Я поняла, что однажды, сдав немного крови, смогу спасти жизнь какому-нибудь человеку или даже ребенку. Почему бы не сделать этого, если от меня ничего не убудет?» - сказала Лиана в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine после того, как зарегистрировалась в реестре.
Десятки ереванцев, подобно Лиане, тоже выразили желание стать потенциальными донорами.
«Наша главная цель – распространить информацию о донорстве и призвать как можно больше людей стать потенциальными донорами», - отметил руководитель Армянского реестра доноров костного мозга Севак Авагян. - «Каждый донор – это шанс на излечение людей, страдающих лейкемией и другими заболеваниями крови».
На мероприятие, чтобы помочь распространить информацию о донорстве костного мозга, пришли также многие звезды шоу-бизнеса и известные люди, в числе которых – пианист Тигран Амасян, рок исполнитель Гор Суджян, врач Ваге Тер-Минасян, шахматист Тигран Петросян, музыкант Артур Испирян с супругой Мадлен Минасян, диджей Вакцина, певицы Арминка, Алла Левонян и многие другие.
Алла Левонян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine отметила: «Я здесь, потому что думаю, что в таких вопросах мы все должны быть едины!»
Она также добавила, что в ближайшем будущем тоже планирует зарегистрироваться в реестре и стать потенциальным донором.
Женя Казарян из села Лернагог, ученица 11 класса, тоже пришла на мероприятие вместе со своими одноклассниками. Все они прекрасно понимают цель мероприятия и потому пытаются помочь привлечь как можно больше потенциальных доноров. Сама Женя, как она рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine, хотела бы стать потенциальным донором и даже подала заявку, но, к ее величайшему сожалению, ей придется ждать своего 18-летия, чтобы присоединиться к реестру.
Конечно, не обошлось без людей, которые могут считать сегодняшний день своим праздником: Ваге Варданян и Вардуи Шаинян несколько лет назад стали донорами для больных девочек из Италии и Греции, и благодаря их стволовым клеткам девочки выжили и сегодня здоровы. Во время мероприятия они рассказали о пережитом опыте и призвали людей не бояться донорства: «донор костного мозга» - это только звучит страшно. На деле же нужно просто сдать кровь, из которой специалисты извлекут стволовые клетки и пересадят их больному раком крови пациенту.
«Дарить можно не только что-то материальное, не только деньги. Это – пример такого нематериального дара», - в свое очередь отметил основатель Фонда дети Армении (COAF) Каро Армен, добавив, что 2 дня назад обе организации провели акции в нескольких армянских селах и смогли собрать более 200 новых потенциальных доноров.
Были на мероприятии и показательные выступления ребят из федерации стрит-уоркаута, и танцы. К школьникам и гостям, танцующим «кочари», присоединился заместитель министра здравоохранения Армении Сергей Хачатрян.
А чуть позже к танцующим присоединились зарубежные гостьи, привлеченные армянскими мелодиями и веселым настроением собравшихся.
Напомним, что в мире есть 25 миллионов доноров костного мозга, из них 27 000 – в армянском реестре. 65 процентов из них – из Армении и Карабаха, а остальные – из других стран, где есть армянские общины.