Մենք նշել ենք մեր երկրներում առաջիկա տարիների համար հանրային առողջապահության զարգացման վեկտորները: Մեր կողմից ստորագրված հուշագիրը սահմանել է, որ հանրային առողջապահությունը առաջնահերթություն է առողջապահության մեջ, մենք կշարունակենք մեր որոնումներն այդ ոլորտում, կհամատեղենք ծխելու, ալկոհոլի, հիպոդինամիայի, սխալ սննդի եւ ռիսկի այլ գործոնների դեմ պայքարի մեր ջանքերը: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը` փակելով Երեւանում տեղի ունեցած «Հանրային առողջապահություն. նոր մարտահրավերներ» նախարարական համաժողովը:
Հիշեցնենք, որ համաժողովին մասնակցում էին Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովան, Իրանի Իսլամական Հանրապետության առողջապահության եւ բժշկական կրթության նախարար Հասան Հաշեմին, Վրաստանի աշխատանքի, առողջապահության եւ սոցիալական գործերի նախարար Դավիթ Սերգեյենկոն, Բելառուսի առողջապահության նախարար Վասիլի Ժարկոն, Ղազախստանի առողջապահության փոխնախարար Ելժան Բիրտանովը եւ նրանց ղեկավարած պատվիրակությունները: Պատվավոր հյուրերի թվում էր նաեւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպական բյուրոյի քաղաքականության վարչության պետ Պիրոժկա Օստլինը:
Արմեն Մուրադյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է, որ հանրային առողջապահության ծրագրերը երկարաժամկետ են, եւ դժվար է դրանք մեկ տարում գնահատել: Փաստացիորեն այդ ծրագրերն իրենց էությամբ մի քիչ հեռու են առողջապահության ավանդական ընկալումից, որը առողջության վերականգնումն է, բայց դրանք թույլ չեն տալիս խաթարել առողջությունը: Հենց այստեղ է պետք փնտրել խնդիրների արմատը:
Արմեն Մուրադյանը հիշեցրել է, որ դեռեւս 38 տարի առաջ Ալմա Աթայում աշխարհի բոլոր երկրները հռչակել են, որ հանրային առողջապահությունը եւ առաջնային բուժական օղակը առողջապահության ոլորտում առաջնահերթություններ են, բայց մինչ օրս ամբողջ աշխարհում ոլորտի ֆինանսավորման 95-97 տոկոսն ուղղվում է ախտորոշմանը եւ բուժմանը:
Մինդչեռ, հայ նախարարի խոսքով, խնդիրների լուծումն այն փուլում է, երբ պետք է առողջություն ստեղծել եւ պահպանել:
«Մենք նպատակահարմար ենք համարում մեր գործընկերներին ներգրավել այդ պայքարում` հասկանալով, որ կարճաժամկետ հեռանկարում դա անշնորհակալ աշխատանք է: Դա երկարաժամկետ աշխատանք է, որի արդյունքները տեսանելի կլինեն շատ տարիներ անց», - ասել է նա` մարհեստավարժներին եւ հանրային հատվածին, մասնավորապես` մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներին կոչ անելով միավորել ջանքերն այդ հարցում:

Мы обозначили векторы развития общественного здравоохранения на ближайшие годы в наших странах. Подписанный нами меморандум обозначил, что общественное здравоохранение является приоритетным в здравоохранении, мы будем продолжать наши изыскания в этой области, будем совмещать наши усилия в борьбе с курением, алкоголем, гиподинамией, неправильным питанием и другими факторами риска. Об этом заявил министр здравоохранения Армен Мурадян, закрывая министерскую конференцию «Общественное здравоохранение: новые вызовы», которая состоялась в Ереване.
Напомним, в конференции приняли участие министр здравоохранения России Вероника Скворцова, министр здравоохранения и медицинского образования Исламской Республики Иран Гасан Хашеми, министр труда, здравоохранения и социальных дел Грузии Давид Сергеенко, министр здравоохранения Беларуси Василий Жарко, заместитель министра здравоохранения Казахстана Елжан Биртанов и возглавляемые ими делегации. Среди почетных гостей была также начальник управления политики Европейского бюро Всемирной организации здравоохранения Пирожка Остлин.
В беседе с журналистами Армен Мурадян подчеркнул, что программы общественного здравоохранения долгосрочные, и за один год сложно их оценить. Фактически, эти программы по своей сути несколько далеки от традиционного понимания здравоохранения, а именно, восстановления здоровья, но они не позволяют испортить здоровье. Именно здесь следует искать корень проблем.
Армен Мурадян напомнил, что еще 38 лет назад в Алма-Ате все страны мира декларировали, что общественное здравоохранение и первичное медицинское звено являются приоритетами в сфере здравоохранения, но до сегодняшнего дня 95-97% финансирования сферы здравоохранения во всем мире направляется на диагностику и лечение.
Между тем, решение проблемы, по словам армянского министра, находится на том этапе, когда здоровье надо создавать и охранять.
«Мы считаем целесообразным привлечь всех наших партнеров к этой борьбе, понимая, что в краткосрочной перспективе это неблагодарная работа. Это долгосрочная работа, результаты которой будут видны через много лет», - сказал он, призвав профессионалов и общественный сегмент, в частности, представителей медиа-сферы объединить в этом вопросе свои усилия.