Ամուսնությունը մեծացնում է քաղցկեղը հաղթահարելու շանսերը
Ուռուցքային հիվանդություններով հիվանդները քաղցկեղը հաղթահարելու ավելի մեծ շանսեր ունեն, եթե ամուսնական հարաբերությունների մեջ են, պնդում են Սան Դիեգոյում Կալիֆորնիական համալսարանի գիտնականները:
Գիտնականներն իրենց հետազոտության մեջ Կալիֆորնիայի նահանգի ուռուցքային հիվանդությունների ռեեստրի տվյալներ են օգտագործել: Աշխատանքում վերլուծվել են տվյալներ մոտ 800 հազար մարդու մասին, որոնց մոտ ախտորոշվել էր քաղցկեղային այն տասը հիվանդություններից մեկը, որն ամենամեծ հավանականությամբ մահացու ելք կունենա: Հետազոտությունն ընդգրկում է այնպիսի հիվանդների, որոնց ախտորոշում է արվել 2000-ից 2009-ին, գիտնականները նրանց հետեւել են մինչեւ 2012-ի վերջը:
«Մենք ենթադրում ենք, որ գործ ունենք այնպիսի գործոնների հետ, որոնք ավելի շատ վերաբերում են սոցիալական աջակցությանը, քան տնտեսական կողմին», —հետազոտության հեղինակներից մեկի` Սան Դիեգոյում Կալիֆորնիական համալսարանի պրոֆեսոր Մարիա Ելենա Մարտինեսի խոսքերն է մեջբերում The Guardian թերթը:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ ամուսնությունը դրականորեն է ազդում ինչպես կանանց, այնպես էլ տղամարդկանց վրա, բայց քաղցկեղի դեմ պայքարի գործում ամուսնացածության արդյունավետությունը փոխվում է` կախված սեռից, ռասայից եւ էթնիկ պատկանելիությունից: Գիտնականները պարզել են, որ ամուսնությունն ամենամեծ ազդեցությունը թողել է ոչ լատինաամերիկյան ծագմամբ հիվանդների վրա:
Պարզվել է, որ ամուրիների մոտ քաղցկեղից մահանալու հավանականությունը 24 տոկոսով ավելի բարձր է, քան ամուսնացած տղամարդկանց, իսկ չամուսնացած հիվանդների մոտ մահացության մակարդակը 17 տոկոսով ավելի բարձր է, քան ամուսնացածների մոտ:
Այժմ գիտնականներին անհրաժեշտ է պարզել, թե որն է ամուսնացած լինելու առավելությունը: Պատճառը գուցե սոցիալական աջակցությունն է այնպիսի իրավիճակներում, երբ ամուսիններից մեկը մյուսին հնարավորություն է տալիս հաղթահարել դեպրեսիան, հիվանդության ախտանիշների առկայության դեպքում համոզում է գնալ բժշկի կամ էլ ուղղակի հիշեցնում է դեղերը ժամանակին խմելու մասին, հայտնել է Մարիա Ելենա Մարտինեսը:

Брак увеличивает шансы справиться с раком
У пациентов с онкологическими заболеваниями больше шансов победить рак, если они состоят в супружеских отношениях, утверждают ученые из Калифорнийского университета в Сан-Диего.
В своем исследовании ученые использовали данные из реестра онкологических больных в штате Калифорния. В работе проанализирована информация о примерно 800 тысячах людей, у которых диагностирована одна из десяти разновидностей раковых заболеваний, с наибольшей вероятностью вызывающих летальный исход. Исследование охватывает пациентов, которым был поставлен диагноз в период с 2000 по 2009 годы, ученые следили за ними до конца 2012 года.
«Мы полагаем, что имеем дело с факторами, в большей степени относящимся к социальной поддержке, нежели к экономике», — приводит газета The Guardian слова одного из авторов исследования, профессора Калифорнийского университета в Сан-Диего Марии Елены Мартинес.
Результаты исследования показали, что брак положительно влияет как на женщин, так и на мужчин, но эффективность супружества в борьбе с раком варьируется в зависимости от пола, расы и этнической принадлежности. Ученые обнаружили, что наибольший эффект брак оказывал на пациентов нелатиноамериканского происхождения.
У холостяков вероятность погибнуть от рака оказалась выше на 24%, чем у женатых мужчин, а уровень смертности незамужних пациенток оказался на 17% выше, чем у женщин, находившихся в браке.
Теперь ученым необходимо выяснить, в чем заключается преимущество супружества. Возможно, речь идет о социальной поддержке — ситуациях, когда один из супругов позволяет другому справиться с депрессией, убеждает сходить к врачу при наличии симптомов болезни либо просто напоминает вовремя принимать лекарства, отметила Мария Елена Мартинес.