Ձվարանները հեռացնելու փոխարեն երեխա է ունեցել
Նոր Զելանդիայի բնակչուհի Ռեբեկա Օլդհեմը որովայնի շրջանում ցավերով տեղական հիվանդանոցներից մեկի բժիշկներին է դիմել, որոնք էլ, մի շարք հետազոտությունների արդյունքում, հավաստիացրել են, թե ցավերի պատճառը հեռացման ենթակա ձվարաններն են, պատմում է FoxNews-ը:
Բայց հանկարծ, արդեն վիրահատարանում պարզվել է, որ 25-ամյա կնոջը հաճելի անակնկալ է սպասվում: Բժիշկները հասկացել էին, որ ձվարանները հեռացնելու փոխարեն հարկ է կեսարյան հատում կատարել` 32 շաբատական, բայց եւ ավելի քան 4 կգ կշիռ ունեցող երեխային լույս աշխարհ հանելու համար: «Քիչ էր մնում` ընդհանրապես զրկվեի երեխա ունենալու պարգեւից, քանի որ ասում էին` ձվարանների հետ կապված խնդիր ունեմ, եւ հանկարծ` արու զավակ է ծնվում» - պատմել է Ռեբեկան` New Zealand Herald-ին տված հարցազրույցին:
Զարմանահրաշ Ջեյմսը նորզելանդուհու միակ երեխան չէ` երկու տարեկան քույր էլ ունի: «Երբ տղաս գիշերները լաց է լինում, ասում եմ, քնիր, Հեյլի, եւ հետո միայն հիշում, որ դա Հեյլին չէ», - պատմել է մայրը:
«Մարդիկ հարցնում են` ինչպե՞ս կարող էիր չիմանալ: Բայց ես իսկապես չգիտեի: Բժիշկներն անգամ զարմացած են, թե ինչպես մի շարք հետազոտությունների (երեքը` համակարգչային, երկուսը` արյան եւ վեցը` հղիության) արդյունքում հղիությունը չի բացահայտվել եւ հիմա են միայն հասկանում, որ ցավերը երեխայի անհարմար դիրքի հետեւանքն էին»:
Հիվանդանոցի ղեկավարությունը ներքին հետաքննություն է սկսել` տեղի ունեցածի պատճառները բացահայտելու համար: Օլդհեմը անհամբեր պատասխանի է սպասում. վիճակագրությունն ասում է, որ 7000 մայրերից ընդամենը մեկը կարող է այդքան ուշ իմանալ իր հղիության մասին:

Woman about to have ovaries removed delivers baby instead
Rebecca Oldham found herself suffering painful cramps, and after multiple tests, New Zealand doctors decided to remove her ovaries in November, believing them to be the cause of the problem, FoxNews reports.
But then they woke the 25-year-old up to deliver some very surprising news: Instead of removing her ovaries, they were about to perform an emergency caesarean section to deliver a 9-pound baby boy, with whom she was 32 weeks pregnant. "I was facing not being able to have any more children because they thought there were problems with my ovaries and all of a sudden we had a son," Oldham told the New Zealand Herald.
She and her partner already had a 20-month-old daughter, Hayley, at the time surprise son James was born. "When he cried at night I would say, 'ssshhhh Hayley,' and then remember it wasn't her and that I had a newborn baby," Oldham said.
"People say 'how could you not know?' But I really didn't." Doctors are baffled as to how the advanced pregnancy didn't show up on any tests (the following were reportedly completed: three scans, two blood tests, and six pregnancy tests), though they told her the cramps were likely caused by the baby being so snugly lodged along her back.
Oldham says she's about to receive findings of the hospital's investigation and says she hopes it will provide some answers. How often does a woman make it so late into pregnancy without knowing she's pregnant? Per Jezebel, estimates range from 1 in 500 pregnancies to 1 in 7,000.