Հայաստանում աբորտը շարունակում է մնալ ընտանիքի պլանավորման ամենատարածված մեթոդը
Տաս տարիների ընթացքում աբորտների թիվը Հայաստանում մոտ 4 անգամ նվազել է, բայց չնայած դրան, աբորտը շարունակում է ընտանիքի պլանավորման ամենատարածված մեթոդը մնալ: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՀՀ Առողջապահության նախարարության մոր եւ մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը:
Նա նշել է, որ ըստ վիճակագրության, 2000 թվականին մեկ կնոջը 3,6 աբորտ էր բաժին հասնում, իսկ 2010 թվականին՝ 0.8, այսինքն, աբորտների թիվը մոտ 4 անգամ նվազել է, իսկ երիտասարդներն ավելի գիտակից եւ գրագետ են դարձել: Նախկինում կնոջ համար հղիությունն ընդհատելը սովորական մի բան էր, իսկ այսօր մտածելակերպը փոխվել է: Չնայած դրան, Հայաստանում երիտասարդ ընտանիքների ընդամենը 20 տոկոսն է օգտագործում ժամանակից եւ արդյունավետ հակաբեղմնավորիչ միջոցներ, իսկ ընտանիքի պլանավորման ամենատարածված մեթոդը շարունակում է մնալ աբորտը:
Աբորտների թվի նվազեցման խնդիրն այսօր արդիական է ողջ աշխարհում: Հայտնի է, որ աբորտը կարող է երկրորդային անպտղության պատճառ դառնալ՝ նվազեցնելով ծնելիությունը, ինչը կարող է բացասաբար ազդել Հայաստանի պես երկրների դեմոգրաֆիական իրավիճակի վրա:
Սակայն ինչպե՞ս է կարելի նվազեցնել աբորտների թիվը երկրում:
Կարինե Սարիբեկյանի խոսքով, աբորտների դեմ «պայքարել» կամ դրանք արգելել ոչ մի դեպքում չի կարելի: Որոշ երկրներում աբորտն արգելված է, սակայն դա չի նշանակում, որ այնտեղ այն չի արվում: Այդպիսի երկրներում բնակվող կանայք գնում են այլ երկրներ կամ «կրիմինալ աբորտն» են անում՝ ոչ անվտանգ պայմաններում: Մայրական մահացությունը այդպիսի աբորտներից շատ բարձր է, բացասական հետեւանքները առողջության վրա՝ նույնպես:
Կարինե Սարիբեկյանի հաղորդմամբ, մինչ 1955 թվականը, երբ Հայաստանում աբորտներն արգելված էին, մայրական մահացության բարձր ցուցանիշներ էին գրանցվում (քանի որ դրանք վտանգավոր, ոչ հիվանդանոցային պայմաններում էին արվում), որոնք միայն աբորտների օրինականացումից հետո նվազեցին: Իր հերթին ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը հավելել է, որ վերջին տաս տարիների ընթացքում Հայաստանում ոչ մի կին աբորտի պատճառով չի մահացել:
Կարինե Սարիբեկյանի խոսքով՝ Հայաստանում պետք է ոչ թե աբորտների դեմ պայքարել, այլ՝ անցանկալի հղիությունների: Իսկ դրա համար ընդամենը գրագետ սեռական վարքագիծ է անհրաժեշտ:

Аборт остается наиболее популярным методом планирования семьи в Армении
За последние 10 лет в Армении в 4 раза сократилось количество абортов, однако, несмотря на это, аборт по-прежнему остается наиболее популярным методом планирования семьи. Об этом журналистам рассказала глава Управления охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Карине Сарибекян.
По ее словам, в 2000 году на каждую женщину приходилось примерно 3.6 абортов, а в 2010-ом – всего 0.8. Если прежде аборт был частью повседневной рутины среднестатистической женщины, то сегодня молодые люди стали относиться к нему совсем иначе. Однако, несмотря на все это, лишь 20 процентов молодых семей в Армении использует современные средства контрацепции – для всех остальных аборт по-прежнему остается основным методом планирования семьи.
Плохо это по целому ряду причин, и если моральные причины можно игнорировать, то здравоохранительные все равно требуют внимания: аборты могут стать причиной возникновения вторичного бесплодия, тем самым снижая рождаемость в стране. Это может отрицательно сказаться на демографическом положении маленьких стран вроде Армении.
Как же можно уменьшить количество абортов в стране?
По словам Карине Сарибекян, запрещать аборты нельзя, ведь в странах, где они запрещены, женщины прерывают нежелательную беременность, используя небезопасные методы, в результате чего значительно растет материнская смертность и количество осложнений.
В Армении смертность от небезопасных абортов тоже была достаточно высокой, когда аборты в стране были вне закона. Однако за последние десять лет не было зарегистрировано ни единого случая смерти по причине аборта.
По мнению Карине Сарибекян, бороться нужно не с абортами, а с возникновением нежелательной беременности. Для этого нужно так немного – всего лишь информация, образование и грамотное половое поведение.