Ինչո՞վ է վտանգավոր թուրինջը
Թուրինջը՝ գրեյպֆրուտը, այնքան էլ օգտակար ու անվտանգ չէ, որքան շատերն են կարծում։ Այս մասին նախազգուշացնում է սննդաբան, գաստրոէնտերոլոգ Մահոմեդթաղիր Իբրահիմովը (Ռուսաստան)։
Ինչպես նշում է «Հինգերորդ ալիքի» կայքը, գրեյպֆրուտը իրականում ճարպ չի այրում, դա ընդամենը առասպել է։ Բժիշկը նախազգուշացրել է, որ «հրաշք» ազդեցությունը տեղի է ունենում ջրի մեծ քանակության պատճառով, որը պարունակվում է մրգի մեջ։ Հենց հեղուկի առատության շնորհիվ է միրգն օգտագործելուց հետո հագեցածության զգացողություն առաջանում։
Բայց մասնագետը նախազգուշացնում է, որ եթե չափից ավելի շատ թուրինջ ուտեք, կարող եք հայտնվել հիվանդանոցում կամ նույնիսկ մահանալ։
«Թուրինջը պարունակում է քիմիական նյութեր, որոնք կարող են փոխգործակցել որոշակի դեղամիջոցների հետ, եւ այդ փոխգործակցությունը դրանք ավելի հզոր է դարձնում»,- ասել է մասնագետը։
Ըստ նրա, եթե շատ թուրինջ ուտեք, կարող եք ունենալ այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսին են երիկամային անբավարարությունը, օդի պակասը շնչելիս, ներքին արնահոսությունն ու անգամ հանկարծակի մահը։
Մասնագետի խոսքով՝ թուրինջը կարող է հատկապես վտանգավոր լինել պացիենտների որոշակի խմբի համար, քանի որ միրգը գրգռում է լորձաթաղանթները եւ, որպես հետեւանք, էապես դժվարացնում բորբոքային հիվանդությունների բուժումը։ Նա բացատրել է, որ մրգի մեջ պարունակվող քիմիական նյութերն ազդում են աղիների ֆերմենտների վրա, որոնք սովորաբար նվազեցնում են դեղամիջոցների ազդեցության էֆեկտը օրգանիզմի վրա։ Որպես հետեւանք՝ որոշ դեղամիջոցների չափաբաժինը կարող է էապես ավելանալ։

Чем опасен грейпфрут?
Грейпфрут вовсе не так полезен и безопасен, как многие считают. Об этом предупреждает диетолог, гастроэнтеролог Магомедтагир Ибрагимов (Россия).
Как рассказывает сайт «Пятого канала», грейпфрут на самом деле не сжигает жир – это всего лишь миф. Врач предположил, что «чудо-эффект» происходит из-за большого количества воды, которая содержится во фрукте: именно благодаря избытку жидкости после употребления грейпфрута возникает чувство насыщения.
Однако специалист предупреждает, что если съесть слишком много грейпфрута, можно оказаться в больнице или даже умереть.
«Грейпфрут содержит химические вещества, которые могут взаимодействовать с определенными лекарственными средствами, что делает их более мощными», — сказал специалист.
По его словам, если съесть много грейпфрута, можно столкнуться с такими проблемами как острая почечная недостаточность, дыхательная недостаточность, внутренние кровотечения и даже внезапная смерть.
По словам специалиста, грейпфрут может быть особенно опасен для определенной категории пациентов, поскольку фрукт раздражает слизистые оболочки и, как следствие, существенно осложняет лечение воспалительных заболеваний. Он объяснил, что содержащиеся в продукте химические вещества влияют на ферменты в кишечнике, которые обычно уменьшают эффект воздействия препаратов на организм. Как следствие, доза некоторых препаратов может существенно увеличиться.