Ինչո՞վ է վտանգավոր թուրինջը
Թուրինջը՝ գրեյպֆրուտը, այնքան էլ օգտակար ու անվտանգ չէ, որքան շատերն են կարծում։ Այս մասին նախազգուշացնում է սննդաբան, գաստրոէնտերոլոգ Մահոմեդթաղիր Իբրահիմովը (Ռուսաստան)։
Ինչպես նշում է «Հինգերորդ ալիքի» կայքը, գրեյպֆրուտը իրականում ճարպ չի այրում, դա ընդամենը առասպել է։ Բժիշկը նախազգուշացրել է, որ «հրաշք» ազդեցությունը տեղի է ունենում ջրի մեծ քանակության պատճառով, որը պարունակվում է մրգի մեջ։ Հենց հեղուկի առատության շնորհիվ է միրգն օգտագործելուց հետո հագեցածության զգացողություն առաջանում։
Բայց մասնագետը նախազգուշացնում է, որ եթե չափից ավելի շատ թուրինջ ուտեք, կարող եք հայտնվել հիվանդանոցում կամ նույնիսկ մահանալ։
«Թուրինջը պարունակում է քիմիական նյութեր, որոնք կարող են փոխգործակցել որոշակի դեղամիջոցների հետ, եւ այդ փոխգործակցությունը դրանք ավելի հզոր է դարձնում»,- ասել է մասնագետը։
Ըստ նրա, եթե շատ թուրինջ ուտեք, կարող եք ունենալ այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսին են երիկամային անբավարարությունը, օդի պակասը շնչելիս, ներքին արնահոսությունն ու անգամ հանկարծակի մահը։
Մասնագետի խոսքով՝ թուրինջը կարող է հատկապես վտանգավոր լինել պացիենտների որոշակի խմբի համար, քանի որ միրգը գրգռում է լորձաթաղանթները եւ, որպես հետեւանք, էապես դժվարացնում բորբոքային հիվանդությունների բուժումը։ Նա բացատրել է, որ մրգի մեջ պարունակվող քիմիական նյութերն ազդում են աղիների ֆերմենտների վրա, որոնք սովորաբար նվազեցնում են դեղամիջոցների ազդեցության էֆեկտը օրգանիզմի վրա։ Որպես հետեւանք՝ որոշ դեղամիջոցների չափաբաժինը կարող է էապես ավելանալ։

The potential dangers of grapefruit
Grapefruit is not as healthy and safe as many people think, a gastroenterologist and nutritionist, Magomedtagir Ibragimov (Russia) said.
According to Channel 5's website, grapefruit does not actually burn fat - this is just a myth. The doctor suggests that the "miracle effect" occurs due to the large amount of water contained in the fruit: it is due to the excess fluid after eating a grapefruit that a feeling of fullness occurs.
However, the expert warns that if you eat too much grapefruit, you could end up in hospital or even die.
"Grapefruit contains chemicals that can interact with certain medicines, making them more powerful," said the specialist.
Eating too much grapefruit can lead to problems such as acute kidney failure, respiratory failure, internal bleeding and even sudden death.
According to the specialist, grapefruit can be particularly dangerous for certain categories of patients as the fruit irritates mucous membranes and, as a result, significantly complicates the treatment of inflammatory diseases. He explained that the chemicals in the product affect enzymes in the intestines, which normally reduce the effect of drugs on the body.