Ի՞նչ մրգեր եւ բանջարեղեն պետք է ավելացնել սննդակարգում մինչեւ ձմռան վերջ
Ի՞նչ մրգեր եւ բանջարեղեն պետք է ավելացնել սննդակարգում մինչեւ ձմռան ավարտը։ Այս մասին կարծիք է հայտնել թերապեւտ, սննդաբան Յուլիա Պիգարեւան (Ռուսաստան)։
«Прайм»-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ սեզոնային բանջարեղենն ավելի օգտակար հատկություններ ունի, քան ոչ սեզոնայինը։ Օրինակ՝ կարտոֆիլն ավելի շատ ածխաջրեր է պարունակում, քան լոլիկը՝ համապատասխանաբար 17 գրամ եւ 3,2 գրամ։
Մասնագետի խոսքով՝ խորհուրդ է տրվում մինչեւ ձմռան վերջ ուտել խնձոր, ճակնդեղ, կարտոֆիլ եւ գազար։ Կարող եք նաեւ ուտել ջերմոցային լոլիկ եւ վարունգ։ Բացի այդ, սննդաբանը խորհուրդ է տալիս աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում վիտամիններ ընդունել։
«Որպես կանոն մենք չենք կարողանում սննդից ստանալ մեզ անհրաժեշտ բոլոր վիտամիններն ու հանքանյութերը, ուստի ավելի լավ է դրանք լրացնել: Կարող եք ընտրել մուլտիվիտամինային համալիր, բայց նախ պետք է խորհրդակցել բժշկի հետ»,- ասել է մասնագետը։

Какие овощи и фрукты стоит добавить в рацион до конца зимы?
Какие фрукты и овощи остаются полезными до конца весны? Своим мнением об этом поделилась терапевт, диетолог Юлия Пигарева (Россия).
В интервью агентству «Прайм» специалист рассказала, что сезонные овощи обладают более полезными свойствами, чем несезонные. Однако нельзя сравнивать помидоры и огурцы с морковью, картошкой и свеклой, так как эти продукты обладают разным составом и количеством витаминов. Например, в картофеле содержится больше углеводов, чем в помидорах — 17 граммов и 3,2 грамма, соответственно.
По словам специалиста, до конца зимы рекомендуется есть яблоки, свеклу, картофель и морковь. Также можно употреблять тепличные помидоры и огурцы. Кроме того, диетолог посоветовала принимать витамины и витаминные комплексы осенне-зимний период.
«Как правило мы не можем получить все необходимые витамины и минералы из пищи, поэтому лучше восполнять их добавками. В идеале — сделать анализы и подобрать комплекс на основе результатов. Если такой возможности нет, можно выбрать поливитаминный комплекс, но предварительно также нужна консультация врача», — сказала Пигарева.