Սթրեսային վիճակներում ինչպե՞ս խուսափել շատ ուտելուց
Ինչպե՞ս ճիշտ սնվել եւ օգնել օրգանիզմին սթրեսի ժամանակ։ Ինչպե՞ս խուսափել շատ ուտելուց սթրեսային վիճակներում։ Այս մասին իր կարծիքն է հայտնել սննդաբան Իրինա Պիսարեւան (Ռուսաստան)։
RT-ի հարցազրույցում մասնագետն ասել է, որ հիմա շատ մարդիկ խուճապի, վախի են մատնվում եւ այլ բացասական զգացողություններ ունենում, որոնք նպաստում են շատ ուտելուն։ Եթե դուք էլ եք բախվել նման խնդրի, խորհուրդ է տրվում հրաժարվել քաղցրեղեններից, հետեւել ճիշտ սնվելու կանոններին, ինչպես նաեւ ջանալ պահել ջրի ճիշտ քանակությունը։
Մասնագետը նաեւ նշել է, որ օրգանիզմին կարելի է օգնել ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությամբ։ Նա խորհուրդ է տվել զբաղվել սպորտով, զբոսնել մաքուր օդում, զբաղվել յոգայով, ինչպես նաեւ դիմել արոմաթերապիային եւ շնչառական վարժություններին։
«Վիտամինների պակասը կարող է բարդացնել իրավիճակը։ В խմբի վիտամինները մասնակցում են նյարդային համակարգի փոխանակային գործընթացներին, հանգստացնում եւ ամրացնում են այն։  Կալիումը, մագնիումը, յոդը, ցինկը նույնպես նպաստում են նյարդային ազդակների փոխանցմանը եւ բարելավում ուղեղի աշխատանքը»,- նշել է Պիսարեւան։
Նա խորհուրդ է տվել սթրեսային վիճակներում սննդաբաժնում ներառել ապուրներ, հաց,  ոչ յուղոտ միս, ծովամթերքներ, մրգեր, բանջարեղեններ, ծովային կաղամբ եւ դառը շոկոլադ։

Как избежать переедания при стрессе?
Как правильно питаться и поддержать свой организм при стрессе? Как избежать переедания в стрессовых ситуациях? Своим мнением об этом поделилась диетолог Ирина Писарева (Россия).
В интервью RT специалист сказала, что сейчас многие люди испытывают панику, страх и другие негативные чувства, которые способствуют перееданию. Если и вы столкнулись с такой проблемой, рекомендуется отказаться от сладостей, придерживаться правильного питания, а также стараться соблюдать водный баланс.
Специалист также отметила, что поддержать организм можно с помощью физической нагрузки. Она порекомендовала заниматься спортом, гулять на свежем воздухе, практиковать йогу, а также ароматерапию и дыхательные практики.
«Дефицит витаминов может усугубить ситуацию. Витамины группы В участвуют в обменных процессах нервной системы, также успокаивают и укрепляют её. Минералы, такие как калий, магний, йод, цинк, также способствуют передаче нервных импульсов и улучшают работу мозга», — отметила Писарева.
Она посоветовала в стрессовых ситуациях включить в рацион каши, хлеб, нежирное мясо, морепродукты, фрукты, овощи, морскую капусту и горький шоколад.