Շաքարի ի՞նչ փոխարինիչներ կարելի է օգտագործել
Ի՞նչ անվտանգ փոխարինիչներ կարելի է օգտագործել վնասակար շաքարի փոխարեն: Այս մասին իր կարծիքն է հայտնել սննդաբան Մարինա Կոպիտկոն (Ռուսաստան)։
Ura.ru-ի փոխանցմամբ՝ Կոպիտկոն բնական քաղցրացուցիչներ է համարում մեղրն ու տոպինամբուրի օշարակը։ Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ մեղրը, ինչպես սովորական շաքարը, բարձրացնում է գլյուկոզայի մակարդակն արյան մեջ:
«Մե ժամանակներում շաքարի տարբեր փոխարինիչներ կան՝ ստեւիան, էրիթրիտները, էրիթրոլները եւ այլն, եւ՝ ավելի հին տարբերակներ. ֆրուկտոզան, քսիլիտոլը, որոնք, սակայն խորհուրդ չի տրվում օգտագործել»,- ասաց մասնագետը։
Նրա խոսքով՝ շաքարի փոխարինիչները, ինչպիսիք են էրիթրիտը եւ ստեւիան, կարող են օգտագործել ոչ միայն մեծահասակները, այլեւ երեխաները: Կոպիտկոն խորհուրդ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում ընտրել հենց այս քաղցրացուցիչները, քանի որ դրանք փորձարկվել եւ հաստատվել են նույնիսկ մանկական սննդի մեջ օգտագործման համար:

Какие заменители можно использовать вместо сахара?
Какие безопасные заменители можно использовать вместо вредного для здоровья сахара? Своим мнением об этом поделилась врач-диетолог Марина Копытько (Россия).
Как сообщает Ura.ru, мед и сироп из топинамбура Копытько считает натуральными сахарозаменителями. Однако следует отметить, что мед, как и обычный сахар, повышает уровень глюкозы в крови.
«Есть различные сахарозаменители современного поколения — это стевия, эритриты, эритролы и так далее. Ну и более старые варианты — это фруктоза, ксилит, но это не рекомендуем к использованию», — сказала специалист.
По ее словам, такие заменители сахара, как эритрит и стевия, можно употреблять не только взрослым, но и детям. Копытько советует при необходимости выбирать именно эти сахарозаменители, так как они проверены и разрешены даже для использования в детском питании.