Շաքարի ի՞նչ փոխարինիչներ կարելի է օգտագործել
Ի՞նչ անվտանգ փոխարինիչներ կարելի է օգտագործել վնասակար շաքարի փոխարեն: Այս մասին իր կարծիքն է հայտնել սննդաբան Մարինա Կոպիտկոն (Ռուսաստան)։
Ura.ru-ի փոխանցմամբ՝ Կոպիտկոն բնական քաղցրացուցիչներ է համարում մեղրն ու տոպինամբուրի օշարակը։ Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ մեղրը, ինչպես սովորական շաքարը, բարձրացնում է գլյուկոզայի մակարդակն արյան մեջ:
«Մե ժամանակներում շաքարի տարբեր փոխարինիչներ կան՝ ստեւիան, էրիթրիտները, էրիթրոլները եւ այլն, եւ՝ ավելի հին տարբերակներ. ֆրուկտոզան, քսիլիտոլը, որոնք, սակայն խորհուրդ չի տրվում օգտագործել»,- ասաց մասնագետը։
Նրա խոսքով՝ շաքարի փոխարինիչները, ինչպիսիք են էրիթրիտը եւ ստեւիան, կարող են օգտագործել ոչ միայն մեծահասակները, այլեւ երեխաները: Կոպիտկոն խորհուրդ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում ընտրել հենց այս քաղցրացուցիչները, քանի որ դրանք փորձարկվել եւ հաստատվել են նույնիսկ մանկական սննդի մեջ օգտագործման համար:

What substitutes can be used instead of sugar?
What safe substitutes can be used instead of unhealthy sugar? Dr. Marina Kopytko, a nutritionist, shared her opinion.
According to Ura.ru, Kopytko considers honey and syrup from topinambour to be natural sweeteners. However, it should be noted that honey, like regular sugar, increases blood glucose levels.
"There are various sugar substitutes of the modern generation - these are stevia, erythrites, erythrols and so on. Well, and older versions are fructose, xylitol, but this is not recommended for use," said the specialist.
According to her, sugar substitutes such as erythritol and stevia can be used not only by adults, but also by children. Kopytko advises to choose these sweeteners if necessary, as they have been tested and approved even for use in children's diets.