Ո՞ր ըմպելիքներն են օգտակար նիհարելու համար
Մարդիկ, որոնք ցանկանում են ազատվել ավելորդ քաշից, չպետք է մոռանան օրական 8 բաժակ ջուր խմել։ Այս խորհուրդը կիսել են սննդաբաններ Լորեն Մանաքերը եւ Բրիթանի Դանը (ԱՄՆ):
Eat This, Not This!-ի հաղորդմամբ՝ ջուրը չի պարունակում կալորիաներ, շաքարավազ եւ նատրիում եւ ավելի լավ է օգնում պահպանել օրգանիզմում ջրային բալանսը։ Բրիթանի Դանի խոսքով՝ ջուրը նաեւ առանցքային դեր է խաղում լիպոլիզի գործընթացում, որն օրգանիզմն օգտագործում է ճարպերն այրելու համար: Համի համար ջրի մեջ կարելի է ավելացնել կիտրոն եւ անանուխ։
Սակայն ջուրը միակ ըմպելիքը չէ, որը կարելի է խմել նիհարելիս։
Կանաչ թեյը նույնպես նիհարելու համար օգտակար ըմպելիքների ցանկում է։ Այն հարուստ է հակաօքսիդանտներով եւ կատեխիններով: Ենթադրվում է, որ վերջիններս նույնպես նպաստում են նյութափոխանակության արագացմանը։
Մասնագետները նաեւ խորհուրդ են տալիս խմել մատչա՝ հակաօքսիդանտների եւ կատեխինների ավելի մեծ կոնցենտրացիայով կանաչ թեյ, քան տերեւավոր կանաչ թեյը:
Մեկ այլ առողջարար ըմպելիք նիհարելու սննդակարգում կարող է լինել կեֆիրը։
Կեֆիրը պարունակում է նաեւ կոնյուգացված լինոլաթթու, որն օգնում է նվազեցնել  ճարպը եւ բարելավել իմունային ֆունկցիան:
Սննդաբանների կարծիքով՝ կարելի է երբեմն խմել սմուզիներ եւ սպիտակուցային կոկտեյլներ. սա լավ միջոց է թարմանալու համար։ Բացի այդ, սմուզիում պարունակվող մրգերն ու բանջարեղենը կօգնեն բարձրացնել օրգանիզմի ջրային բալանսը։
«90-ից 100 տոկոս ջուր պարունակող մթերքների թվում են մուշկի դդումը, ձմերուկը, ելակը եւ սպանախը: 70-ից 89 տոկոս ջուր պարունակող մթերքները ներառում են նաեւ բանան, նարինջ, տանձ, արքայախնձոր, ավոկադո, գազար եւ մածուն: Այս ամենը կարելի է ավելացնել շեյքերին՝ ջրի եւ վիտամինների ընդունումը խթանելու համար»,-ասել է Դանը:
Սննդաբանները ավելացրել են նաեւ սեւ սուրճը նիհարելու համար նախատեսված ըմպելիքների ցանկում, քանի որ այն պարունակում է սննդակարգի համար անհրաժեշտ հակաօքսիդանտներ։

What drinks are good for losing weight?
People who want to get rid of excess weight should not forget to drink 8 glasses of water a day, nutritionists Lauren Manaker and Brittany Dunn (USA) said.
According to the Eat This, Not This! publication, water does not contain calories, sugar and sodium, and best of all it helps to maintain water balance in the body. According to Brittany Dunn, water also plays a key role in lipolysis, a process the body uses to burn fat. You can add lemon and mint to water for flavor.
However, water is not the only beverage one can drink to lose weight.
Green tea is also on the list of healthy drinks for weight loss. It is high in antioxidants and catechins. The latter are also believed to help speed up the metabolism.
Experts also advise drinking matcha, a type of green tea with a higher concentration of antioxidants and catechins than leafy green tea.
Kefir can be another healthy drink in a weight-loss diet.
"Probiotics promote weight loss because of the role they play in reducing inflammation, balancing the gut microbiome, insulin resistance and fat storage," Dunn noted.
Kefir also contains conjugated linoleic acid, which helps reduce fat deposits and improve immune function.
According to nutritionists, sometimes you can also drink smoothies and protein shakes: it is a good way to refuel on the go, and the protein content of the drink will contribute to quick satiety, which, in turn, can be useful for weight loss. In addition, the fruits and vegetables in a smoothie can help increase the body's water balance.
"Foods with 90 to 100 percent water content include muskmelon, watermelon, strawberries and spinach. Foods containing 70 to 89% water also include bananas, oranges, pears, pineapples, avocados, carrots and yogurt. All of these can be added to smoothies to promote water and vitamin intake," Dunn said.
Nutritionists also added black coffee to the list of weight-loss drinks because it contains the antioxidants needed for the diet.
"As long as you don't overload it with sugar, fatty cream and other unpleasant ingredients, coffee can be an important part of the weight loss diet," Manaker said.