ԱՄՆ-ում ստեղծել են նեյրոցանց, որը կարող է պարզել կարիեսը ատամների լուսանկարներով
ԱՄՆ մաթեմատիկոսները եւ բուժաշխատողները ստեղծել են նեյրոցանց, որը կարող է լուսանկարներում պարզել քիչ նկատելի կարիեսի հետքերը մեքենայական տեսողության ալգորիթմերի օգնությամբ։ Դրա ստեղծումը կհեշտացնի ատամնաբույժների աշխատանքը, շաբաթ օրը տեղեկացրել է Գիտնական ատամնաբույժների միջազգային ասոցիացիայի (IADR) մամուլի ծառայությունը։
«Գիտնականների ստեղծած ալգորիթմը հասել է ճշգրտության 79,5 տոկոս մակարդակի կարիեսի հետքեր որոնելիս վերին եւ ստորի ծնոտների լուսանկարներում, որոնք ստացվել են ատամների լուսանկարահանման կլինիկական համակարգերի օգնությամբ։ Դա թույլ է տալիս համակարգերը կիրառել նման ալգորիթմերի հիման վրա ինչպես ատամնաբույժների աշխատանքի ավտոմատացման, այնպես էլ սմարթֆոնների համար հավելվածներ ստեղծելու համար»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Արհեստական բանականության այդ համակարգը ստեղծվել է ամերիկացի մաթեմատիկոսների եւ բուժախատողների խմբի կողմից՝ Ֆիլադելֆիայի (ԱՄՆ) Թեմփլ համալսարանի դոցենտ Չուկվու Օգվոյի ղեկավարությամբ։ Այն YOLOv7 հանրահայտ նեյրոցանցի ադապտացված տարբերակն է, մեքենայական տեսողության բաց համակարգ, որին կարելի է սովորեցնել ճանաչել օբյեկտների մեծ թվով տեսակներ լուսանկարներում եւ տեսահոլովակներում։
Այս խնդրի լուծման համար Օգվոն  ու նրա գործընկերները պատրաստել են վերին եւ ստորին ծնոտների լուսանկարների հավաքածու, որոնք ստացվել են մի քանի հարյուր պացիենտների բուժզննման ընթացքում, որոնք բուժում էին ստանում Թեմփլ համալսարանի ատամնաբուժության բաժանմունքում։ Բուժաշխատողները մանրամասն ուսումնասիրել են այդ լուսանկարները, նշել դրանց վրա կարիեսով ախտահարված բոլոր տեղերը եւ օգտագործել այդ լուսանկարները նեյրոցանցին սովորեցնելու եւ աշխատանքի հետագա ստուգման համար։
Ինչպես նշել են հետազոտողները, արհեստական բանականության իրենց համակարգի առաջին տարբերակը  բավական լավ է գլուխ հանել իր առջեւ դրված խնդրից։ Այն պարզել է կարիեսի առկայության կամ բացակայության հետքերը լուսանկարների 79,5 տոկոսում, դրանց վրա հայտնաբերել է ավելի քան 83 տոկոս ախտահարված ատամներ եւ ճիշտ է որոշել կարիեսի սահմանները վնասված էմալի մոտ 80 տոկոսի համար։
Դա թույլ է տալիս այն օգտագործել ինչպես կարիեսի ախտորոշման եւ բուժման ավտոմատացված կլինիկական համակարգ ստեղծելու, այնպես էլ սմարթֆոնների համար հավելվածներ մշակելու համար, որոնք կգնահատեն պացիենտների ատամների վիճակը, եւ անհրաժեշտության դեպքում կապ կհաստատվի պրոֆեսիոնալ բժիշկների հետ՝ հետագա թերապիայի կամ կանխարգելիչ հրահանգների համար։

В США создали нейросеть, способную выявлять кариес на снимках зубов
Математики и медики из США создали нейросеть, способную выявлять малозаметные следы развития кариеса на фотографиях зубов при помощи открытых алгоритмов машинного зрения. Ее разработка упростит работу дантистов, сообщила в субботу пресс-служба Международной ассоциации ученых-стоматологов (IADR).
«Созданный учеными алгоритм достиг 79,5% уровня точности при поисках следов кариеса на снимках верхних и нижних челюстей, полученных при помощи клинических систем фотографирования зубов. Это позволяет применять системы на базе подобных алгоритмов как для автоматизации работы стоматологов, так и для создания телемедицинских приложений для смартфонов», - говорится в сообщении.
Эта система искусственного интеллекта была создана группой американских математиков и медиков под руководством доцента Университета Темпл в Филадельфии (США) Чукву Огво. Она представляет собой адаптированную версию популярной нейросети YOLOv7, открытой системы машинного зрения, которую можно обучить распознавать большое число типов объектов на фотоснимках и видеороликах.
Для решения этой задачи Огво и его коллеги подготовили набор фотографий верхних и нижних челюстей, полученных в ходе обследования нескольких сотен пациентов, которые проходили лечение в отделении стоматологии Университета Темпл. Медики детально изучили эти снимки, отметили на них все области, пораженные кариесом, и использовали эти фотографии для обучения и последующей проверки работы нейросети.
Как отмечают исследователи, первая версия их системы искусственного интеллекта достаточно неплохо справилась с возложенной на нее задачей. Она выявила следы присутствия или отсутствия кариеса на 79,5% снимков, обнаружила на них свыше 83% пораженных зубов и правильно определила границы кариеса для примерно 80% поврежденных регионов эмали.
Это позволяет использовать ее как для создания автоматизированных клинических систем, упрощающих диагностику и лечение кариеса, так и для разработки приложений для смартфонов, которые будут оценивать состояние зубов пациентов и при необходимости связываться с профессиональными врачами для получения дальнейшей терапии или профилактических инструкций.