X հիվանդության համաճարակ. ե՞րբ է այն սպասվում, ի՞նչ հարուցիչից է այն առաջանալու. զրույց Մերի Տեր-Ստեփանյանի հետ
23 փետրվարի, 2024  21:29
X հիվանդությունը կարող է գալ, 3, 10 կամ 20 տարի հետո։ Համավարակ, միունույնն է, լինելու է։ Դրան միշտ պետք է պատրաստ լինել։
Եթե 2017-18 թվականներին նախապատրաստական աշխատանքներ չտանեինք, քովիդի ելքերը ավելի վատը կլինեին։
Քովիդի արդյունքում մարդիկ սկսեցին ձեռքերը լվանալ, օգտագործել հականեխիչներ։ Որոշ մարդկանց համար դա սովորություն է դարձել, մինչև հիմա պահում են հականեխիչներն իրենց պայուսակներում։
Քովիդի պատվաստանյութի պատրաստումը պահանջեց 300 օր, հաջորդի համար դրված է պատվաստանյութի պատրաստման 100 օրվա ժամկետ։ Ես առաջինը կպատվաստվեմ այդ պատվաստանյութով, քանի որ գիտեմ, թե որքանով դա փորձարկված և արդյունավետ կլինի։
Մեր շնչած օդից կամ սննդից շատ ավելի մեծ խնդիրներ կարող ենք ունենալ, քան պատվաստանյութերից։
Մեր գիտելիքները հուշում են, որ վիրուսները կենդանական ծագում են ունենալու․ մեծ է հավանականությունը, որ հաջորդը կարող է լինել թռչնագրիպը։
Հաշվարկների համաձայն՝ այսպես շարունակվելու դեպքում 2050 թվականին հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության խնդիրը լինելու է մահվան պատճառների մեջ ավելի առաջ, քան քաղցկեղը։
Հարցազրույց Մերի ՏԵՐ-ՍՏԵՓԱՆՅԱՆԻ հետ NEWS.am-ի նոր՝ «Բա իմացա՞ր» նախագծի շրջանակում:
Մերի Տեր-Ստեփանյան
Մերի Տեր-Ստեփանյանը պրոֆեսոր համաճարակաբան է, ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնի վարիչը։ Հանդիսանում է «Հայ համաճարակաբանների, բժշկական մանրէաբանների և մակաբուծաբանների» հայկական ասոցիացիայի գիտ.քարտուղար, վարակաբանների և կլինիկական մանրէաբանների եվրոպական ասոցիացիայի անդամ (ESCMID): Հեղինակել է ավելի քան 100 գիտական աշխատանք, 3 դասագիրք, 3 մեթոդական ձեռնարկ և 2 գյուտարարական առաջարկ։

Эпидемия болезни Х: Когда она ожидается и какой возбудитель будет «виноват»? Интервью с Мери Тер-Степанян
23 февраля, 2024  21:29
Эпидемия болезни Х может начаться через 3 года, 10 или 20 лет. Эпидемия, так или иначе, будет. К этому всегда нужно быть готовыми.
Если бы мы не провели подготовительную работу в 2017-18 годах, последствия COVID были бы хуже.
Из-за COVID люди начали мыть руки и использовать дезинфицирующие средства для рук. У некоторых это вошло в привычку, до сих пор они держат в своих сумках антисептики.
На подготовку вакцины от COVID ушло 300 дней, для следующей вакцины установлен срок в 100 дней. Я буду первой, кто вакцинируется, поскольку знаю, насколько вакцина будет эффективной и проверенной.
У нас могут быть гораздо более серьезные проблемы из-за воздуха, которым мы дышим, или еды, которую мы едим, чем из-за вакцины.
Наши знания позволяют предположить, что причиной новой пандемии станет вирус животного происхождения. Существует высокая вероятность того, что следующим может стать птичий грипп.
По расчетам, если все продолжится так, как сейчас, то к 2050 году проблема устойчивости к антибиотикам опередит рак и станет главной причиной смертности.
Интервью с Мери ТЕР-СТЕПАНЯН в рамках нового проекта NEWS.am «Знаете ли вы?» («Բա իմացա՞ր»).
Мери Тер-Степанян
Мери Тер-Степанян — профессор, эпидемиолог, заведующая кафедрой эпидемиологии Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци, ученый секретарь Ассоциации армянских эпидемиологов, медицинских микробиологов и паразитологов, член Европейского общества клинической микробиологии и инфекционных заболеваний (ESCMID), автор свыше 100 научных работ, 3 учебников, 3 методических пособий и 2 рационализаторских предложений.