X հիվանդության համաճարակ. ե՞րբ է այն սպասվում, ի՞նչ հարուցիչից է այն առաջանալու. զրույց Մերի Տեր-Ստեփանյանի հետ
23 փետրվարի, 2024  21:29
X հիվանդությունը կարող է գալ, 3, 10 կամ 20 տարի հետո։ Համավարակ, միունույնն է, լինելու է։ Դրան միշտ պետք է պատրաստ լինել։
Եթե 2017-18 թվականներին նախապատրաստական աշխատանքներ չտանեինք, քովիդի ելքերը ավելի վատը կլինեին։
Քովիդի արդյունքում մարդիկ սկսեցին ձեռքերը լվանալ, օգտագործել հականեխիչներ։ Որոշ մարդկանց համար դա սովորություն է դարձել, մինչև հիմա պահում են հականեխիչներն իրենց պայուսակներում։
Քովիդի պատվաստանյութի պատրաստումը պահանջեց 300 օր, հաջորդի համար դրված է պատվաստանյութի պատրաստման 100 օրվա ժամկետ։ Ես առաջինը կպատվաստվեմ այդ պատվաստանյութով, քանի որ գիտեմ, թե որքանով դա փորձարկված և արդյունավետ կլինի։
Մեր շնչած օդից կամ սննդից շատ ավելի մեծ խնդիրներ կարող ենք ունենալ, քան պատվաստանյութերից։
Մեր գիտելիքները հուշում են, որ վիրուսները կենդանական ծագում են ունենալու․ մեծ է հավանականությունը, որ հաջորդը կարող է լինել թռչնագրիպը։
Հաշվարկների համաձայն՝ այսպես շարունակվելու դեպքում 2050 թվականին հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության խնդիրը լինելու է մահվան պատճառների մեջ ավելի առաջ, քան քաղցկեղը։
Հարցազրույց Մերի ՏԵՐ-ՍՏԵՓԱՆՅԱՆԻ հետ NEWS.am-ի նոր՝ «Բա իմացա՞ր» նախագծի շրջանակում:
Մերի Տեր-Ստեփանյան
Մերի Տեր-Ստեփանյանը պրոֆեսոր համաճարակաբան է, ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնի վարիչը։ Հանդիսանում է «Հայ համաճարակաբանների, բժշկական մանրէաբանների և մակաբուծաբանների» հայկական ասոցիացիայի գիտ.քարտուղար, վարակաբանների և կլինիկական մանրէաբանների եվրոպական ասոցիացիայի անդամ (ESCMID): Հեղինակել է ավելի քան 100 գիտական աշխատանք, 3 դասագիրք, 3 մեթոդական ձեռնարկ և 2 գյուտարարական առաջարկ։

Disease X: When is new pandemic expected, what pathogen will it arise from? Interview with Mary Ter-Stepanyan
February 23, 2024  21:29
Disease X can come after 3, 10 or 20 years. There will be a new pandemic anyway. We should always be ready for it.
If we did not carry out preparatory work in 2017-18, the outcomes of covid would have been much worse.
As a result of covid, people started washing their hands and using hand sanitizers. For some people, it has become a habit, until now they keep disinfectant liquidс in their bags.
It took 300 days to prepare the covid vaccine, and the next one is expected to take 100 days. I will be the first to be vaccinated with that vaccine, because I know how it’s tested and how effective it will be.
We can have much bigger problems from the air we breathe or the food we eat than from vaccines.
Most likely, the virus will be of animal origin. There is a high probability that bird flu could be next.
According to calculations, if we go on like this, by 2050, the problem of antibiotic resistance will beat cancer and become the main cause of deaths in the world.
Interview with Mary TER-STEPANYAN as part of NEWS.am's new project.
Mary Ter-Stepanyan
Mary Ter-Stepanyan is a professor of epidemiology, head of the Department of Epidemiology at YSU. He is the Scientific Secretary of the Armenian Association of "Armenian Epidemiologists, Medical Microbiologists and Parasitologists", a member of the European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ESCMID). She has authored more than 100 scientific works, 3 textbooks, 3 methodological manuals and 2 invention proposals.