Արյան քաղցկեղը հաղթահարած պատանին սկսել է բոդիբիլդինգով զբաղվել (ֆոտո)
2010 թվականին Զաք Զեյլերը 15 տարեկան է եղել, երբ նրա մոտ Հոջքինսի լիմֆոմա են ախտորոշել: Պատանին ոչ միայն չի հանձնվել եւ հաղթահարել է հիվանդությունը, այլեւ սկսել է բոդիբիլդինգով զբաղվել:
Նա սկսել է մարզվել դեռեւս բուժման ընթացքում՝ պարապմունքներին օրական 2 ժամ տրամադրելով: Dailymail.co.uk-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ հույս ուներ մարզումների օգնությամբ մի քիչ քաշ հավաքել եւ ավելի պակաս հիվանդագին տեսք ունենալ: Նա չի էլ մտածել, որ մարզումներն այնքան դուր կգան իրեն, որ շուտով կդառնան իր կյանքի անբաժանելի մասը:
Հոդքինսի լիմֆոման մահացու հիվանդություն է, հատկապես, եթե այն ուշ են հայտնաբերում: Զաքի մոտ այն հայտնաբերվել է 1B փուլում, երբ հիվանդության մասին միայն անուղղակի նախանշաններ են ակնարկել (օրինակ՝ ուժեղ քրտնարտադրություն գիշերը): Բժիշկներն անմիջապես ագրեսիվ քիմիաթերապիայի եւ ռադիոթերապիայի են անցել:
Այդ ամբողջ ընթացքում Զաքի ընկերուհին՝ Տարա Հարլին, սիրելիի կողքին է եղել: Սկզբում Զաքի հիվանդության մասին լուրը ցնցել է նրան, քանի որ զույգը կարճ ժամանակ է, ինչ հանդիպում էր, եւ ապագան նրանց անամպ էր թվում: Սակայն աղջիկը մնացել է Զաքի կողքին եւ օգնել ու աջակցել՝ ինչով կարողացել է:
Երիտասարդներն արդեն 5 տարի միասին են: Զաքը 20 տարեկան է, առողջ է եւ շարունակում է զբաղվել բոդիբիլդիգով: Նա հոգ է տանում իր առողջության մասին՝ հույս ունենալով իր օրինակով ոգեշնչել բազմաթիվ մարդկանց:
Զաքը համացանցում բազմաթիվ երկրպագուներ է ձեռք բերել. YouTube-ում տեղադրված նրա նյութերն ավելի քան 11 մլն մարդ է դիտել, իսկ Facebook-ում երկրպագուների թիվը գերազանցում է 68 հազարը:

Поборовший рак крови юноша выжил и стал бодибилдером (фото)
Заку Зейлеру (Zach Zeiler) было 15 лет, когда у него в 2010 году диагностировали лимфому Ходкинса. Парень не только не сдался и поборол болезнь, но и стал бодибилдером.
Заниматься он начал еще во время лечения и уделял тренировкам по 2 часа в день. Как он сказал в интервью Dailymail.co.uk, он надеялся, что с помощью тренировок он сможет набрать немного веса и выглядеть не столь больным. Он и не думал, что тренировки так понравятся ему, что вскоре станут неотъемлемой частью его жизни.
Лимфома Ходкинса – обычно смертельно заболевание, особенно если его обнаруживают на поздних стадиях. У Зака оно было обнаружено на стадии 1B, когда на заболевание пока еще намекали косвенные симптомы (как, например, сильное потоотделение ночью). Врачи сразу же начали агрессивную химиотерапию и радиотерапию.
Все это время подруга Зака, Тара Харли (Tara Hurley), находилась рядом с ним. Сначала известие о болезни Зака шокировало ее, ведь они совсем недавно начали встречаться, и будущее казалось совершенно безоблачным. Однако девушка осталась рядом с ним и помогала и поддерживала его, как могла.
Пара уже 5 лет как вместе. Заку уже исполнилось 20 лет, он здоров и продолжает заниматься бодибилдингом и заботиться о своем здоровье, надеясь своим примером вдохновить многих других людей. У Зака в самом деле появилось много поклонников в Интернете: его материалы на YouTube смотрят более 11 миллионов человек, а количество его поклонников на Фейсбук превысило 68 000.