Ամերիկացի նույնասեռականներին թույլատրել են արյան դոնորներ լինել
ԱՄՆ-ի իշխանությունները որոշել են հանել նույնասեռական տղամարդկանց համար դրված արյան դոնոր հանդիսանալու սահմանափակումների մեծամասնությունը: Այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ սննդի եւ դեղամիջոցների որակի վերահսկման վարչությունը:
Եթե նախկինում հոմոսեքսուալ եւ բիսեքսուալ տղամարդկանց ցմահ արգելվել էր արյան դոնոր հանդիսանալ, հիմա արգելքը կսահմանափակվի 12 ամսով՝ վերջին միասեռ կապի պահից սկսած:
«Այս պահին դեռ համոզիչ գիտական տվյալներ չկան, որոնք կապացուցեին, որ արյունն անվտանգ է 12 ամսից էլ քիչ ժամանակահատվածում»,-ասվում է ԱՄՆ սննդի եւ դեղամիջոցների որակի վերահսկման վարչության հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ-ում արյան դոնոր հանդիսանալու ցմահ արգելքը նույնասեռականների համար ընդունվել է 1983 թ.՝ այդ ժամանակ հիմնականում հոմոսեկսուալ տղամարդկանց շրջանում տարածվող ՄԻԱՀ/ՁԻԱՀ-ի համաճարակների առաջին փուլում: Մինչեւ հիմա նույնասեռականները վիրուսի վարակման նոր դեպքերի ավելի քան 60%-ն են կազմում:
Հիմա նրանց դոնորային իրավունքները հավասարեցրել են բարձր ռիսկային այլ խմբերի հետ՝ ներառյալ ներերակային թմրամիջոցներ օգտագործող մարդկանց եւ մարմնավաճառների ծառայություններինց օգտվող հետերոսեքսուալ տղամարդկանց:

Американским геям разрешили быть донорами крови
Власти США решили снять большинство ограничений на донорство крови для мужчин-геев. Об этом сообщило Управление по надзору за качеством продуктов питания и лекарственных средств правительства США (FDA).
Если ранее гомосексуальным и бисексуальным мужчинам пожизненно запрещалось выступать донорами крови, теперь запрет будет ограничен 12 месяцами с момента последнего однополого контакта.
«На данный момент нет убедительных научных данных, которые бы доказывали, что кровь безопасна в период менее 12 месяцев», — говорится в заявлении FDA.
Пожизненный запрет на донорство крови был введен для геев в США в 1983 году, на первом этапе эпидемии ВИЧ/СПИД, распространявшегося тогда преимущественно среди гомосексуальных мужчин. Геи до сих пор составляют более 60% новых случаев заражения вирусом.
Теперь геев уравняли в правах донорства с другими группами повышенного риска, включая людей, принимающих наркотики внутривенно, и гетеросексуальных мужчин, прибегающих к услугам проституток.