Վիագրայի պահանջարկի նվազումը պայմանավորված է ռուսաստանցիների պոտենցիայի մեծացմամբ. Օնիշչենկո
Ռուսաստանում վիագրայի պահանջարկի նվազումը ռուսաստանցիների պոտենցիայի ավելացման մասին է վկայում, պնդում է վարչապետի օգնական, Ռուսաստանի նախկին գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գենադի Օնիշչենկոն։ Նա նման կարծիք է հայտնել РСН-ի եթերում՝ մեկնաբանելով «Իզվեստիա» պարբերականում հրապարակված հետազոտության արդյունքները, որի համաձայն, վիագրայի եւ պոտենցիայի այլ խթանիչների նկատմամբ պահանջարկը նվազել է  6%-ով։
«Ուղղակի հասարակությունն առանց արհեստական խթանիչների վերադառնում է իր գլխավոր գործառույթի նորմային վիճակին՝ այն գործառույթի, հանուն որի մարդիկ աշխարհ են եկել՝ սերնդարտադրության գործառույթի», - հայտարարել է Օնիշչենկոն։
Նրա կարծիքով, վիագրայի պահանջարկի նվազումը չի կարելի կապել Ռուսաստանի տնտեսական ճգնաժամի հետ, որովհետեւ դրանք երկու անկախ մեծություններ են։
«Երբ տղամարդկանց եւ այլ բարձրագույն պրիմատների մոտ սթրես է առաջանում, ակտիվանում է նաեւ բազմացման գործառույթը», - ասել է Ռուսաստանի նախկին գլխավոր սանիտարական բժիշկը։
Պարբերականը փորձագետներին վկայակոչելով պնդել էր, որ պոտենցիան խթանող դեղամիջոցների հանդեպ պահանջարկի նվազումը պայմանավորված է տնտեսական ճգնաժամով եւ տղամարդկանց ձգտմամբ՝ ավելի շատ մտածել ընտանիքի եւ կենսական խնդիրների մասին, քան սեքսի։ Հետաքրքիր է, որ Ռուսաստանում վիագրայի հանդեպ պահանջարկի նվազումից բացի, նվազել է նաեւ հակաբեղմնավորիչ դեղահաբերի (4,5%) եւ պահպանակների (6%) նկատմամբ պահանջարկը։

Снижение спроса на виагру связано с повышением потенции у россиян – Онищенко
Снижение в России спроса на виагру свидетельствует о повышении потенции у россиян, утверждает помощник председателя правительства, бывший главный санитарный врач России Геннадий Онищенко. Такое мнение он выразил в эфире РСН, комментируя итоги исследования, опубликованного в издании «Известия», согласно которому спрос на виагру и иные средства для повышения потенции упал на 6%.
«Общество просто, без всяких там искусственных стимуляторов, возвращается к норме своей главной функции, ради которой они пришли в мир — функции продления своего рода», — заявил Онищенко.
По его мнению, снижение спроса на виагру нельзя связывать с экономическим кризисом в России, так как это две независимые величины.
«У мужчин, как и у всех представителей высших приматов, когда наступает стресс, наоборот, функция размножения повышается, а не снижается», — отметил бывший главный санитарный врач России.
Издание со ссылкой на экспертов утверждало, что снижение спроса на стимулирующие потенцию препараты связано с экономическим кризисом и стремлением мужчин больше волноваться о семье и жизненных проблемах, нежели о сексе. Интересно, что помимо снижения спроса на виагру в России упал спрос и на противозачаточные таблетки (4,5%), а также презервативы (6%).