Ալկոհոլի չարաշահումը 4 անգամ մեծացնում է քաղցկեղի զարգացման վտանգը
Գիտնականներն արդեն վաղուց զգուշացնում են, որ օրական  1 գավաթից ավել գինի կամ գարեջուր խմող կանանց մոտ զգալիորեն մեծանում է կրծքի քաղցկեղի զարգացման վտանգը:  Սակայն այժմ նոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ խնդիրն անհամեմատ ավելի լուրջ է, քան համարվում էր նախկինում. ալկոհոլային խմիչքների չարաշահումը չորս անգամ մեծացնում է քաղցկեղի զարգացման վտանգը:
Իսպանական 5 համալսարան հետազոտություն են իրականացրել, որը համակարգել է International Agency for Research on Cancer-ը եւ ֆինանսավորել Եվրամիությունը:  Հետազոտության շրջանակում գիտնականները հետեւել 10 երկրից  300 000 կնոջ առողջությանը: Նրանցից 11 576-ի մոտ 11 տարվա ընթացքում կրծքի քաղցկեղ է հայտնաբերվել: Ընդ որում, նրանց մոտ, ովքեր օրական մեկ բաժին ալկոհոլից ավելի են օգտագործել, քաղցկեղի հավանականությունն ավելի մեծ է եղել:
«Օրական ալկոհոլի ամեն ավելորդ 10 գրամի հետ կնոջ մոտ կրծքի քաղցկեղի զարգացման ռիսկը աճում է 4 տոկոսով»,- ասել է University of Murcia համալսարանի հետազոտող Մարիա Դոլորես Չառլակը: «Այլ կերպ ասած, եթե կինը օրական  1 բաժակ գինի կամ գարեջուր է խմում կամ պակաս, քաղցկեղի ռիսկը  1 է: Եթե 2 բաժակ խմի, ռիսկը կաճի 4 տոկոսով: Իսկ եթե օրական 15 լրացուցիչ գրամ խմի, կրծքի քաղցկեղի ռիսկը կաճի  5.9 տոկոսով»:

Злоупотребление алкоголем в 4 раза повышает риск развития рака
Ученые давно уже предупреждают, что у женщин, пьющих более 1 бокала вина или пива в день, риск развития рака груди значительно увеличивается. Однако теперь новое исследование показало, что проблема гораздо серьезнее, чем считалось раньше: злоупотребление алкогольными напитками увеличивает риск развития рака в ЧЕТЫРЕ раза.
5 испанских университетов провели исследование, которое координировало International Agency for Research on Cancer и финансировал Европейский Союз. В рамках исследования ученые следили за состоянием здоровья 300 000 женщин из 10 стран. У 11 576 из них в течение 11 лет был обнаружен рак груди. При этом, у тех, кто пил более 1 порции алкоголя в день, вероятность рака была значительно выше.
«С каждыми лишними 10 граммами алкоголя в день риск развития рака груди у женщины растет на 4 процента», - сказала Мария Долорес Чирлак, исследователь из University of Murcia. - «Иными словами, если женщина пьет 1 бокал вина или пива в день – или меньше – риск у нее – 1. Если она выпьет 2 бокала, риск растет на 4 процента. А если она пьет 15 дополнительных граммов алкоголя в день, ее риск рака груди увеличивается аж на 5.9 процентов».