Դպրոցական արձակուրդը երկարաձգելու որոշումը հիմնված է միջազգային փորձի վրա. գլխավոր մանկաբույժ
Հայաստանի դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում արձակուրդի երկարաձգումը կարող է օգնել կանխել երեխաների շրջանում գրիպի եւ ՍՇՎ-ի տարածումը: Ինչպես նշել է Հայաստանի Առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկաբույժ Սերգեյ Սարգսյանը, նման որոշման ընդունման համար մասնագետներն ուսումնասիրել են  այլ երկրների փորձը, մասնավորապես` ԱՄՆ-ի եւ մի շարք եվրոպական երկրների, եւ  պարզել են, որ արձակուրդի երկարաձգումն իրոք արդյունավետ է սովորողների շրջանում հարուցիչի տարածումը կանխելու համար:
Գլխավոր մանկաբույժի խոսքով, առայժմ դժվար է ասել` հունվարի  25-ին դպրոցներում կսկսվեն արդյոք պարապմունքները, թե արձակուրդը կերկարաձգեն մինչեւ փետրվար: Արձակուրդը եւս մի շաբաթով երկարաձգելու որոշումը կարող է ընդունվել այս շաբաթվա ընթացքում հավաքված հիվանդացման տվյալների հիման վրա:
Եթե պարապմունքները սկսվեն, երեխաները պիտի հասկանան, որ չի կարելի հիվանդ երեխային ուղարկել դպրոց կամ մանկապարտեզ, ընդգծել է մանկաբույժը, չէ՞ որ դա վտանգավոր է ինչպես երեխայի, այնպես է; շրջապատի համար, որոնց նա կարող է վարակել: Վատ չէր լինի, եթե դպրոցներում բժշկական դիմակներ կրեին, սակայն դա իրականացնելը կարող է հեշտ չլինել:
Ցանկալի է նաեւ, որ բժշկական բուժքույրերը դասից առաջ զննեն դպրոց եկող բոլոր հիվանդներին: Դա կօգնի ի հայտ բերել հիվանդ երեխաներին, նախ` ժամանակին կազմակերպել նրանց բուժումը եւ երկրորդ` թույլ չտալ, որ մյուսներին վարակեն:

Решение продлить школьные каникулы основано на международном опыте – главный педиатр
Продление каникул в школах и детских садах в Армении может помочь предотвратить распространение гриппа и ОРВИ среди детей. Как отметил главный педиатр Минздрава Армении Сергей Саргсян, для принятия этого решения специалисты изучили опыт других стран, в частности, США и ряда европейских стран, и выяснили, что продление каникул действительно эффективно для предотвращения распространения вируса среди учащихся.
По словам главного педиатра, пока трудно сказать, начнутся ли занятия в школах 25 января, как было запланировано, или же каникулы продлят до февраля. Решение продлить каникулы на еще одну неделю может быть принято на основе данных по заболеваемости, собранных на этой неделе.
Если занятия начнутся, родители должны понимать, что отправлять в школу или в детсад больного ребенка нельзя, подчеркнул педиатр, ведь это опасно как для самого ребенка, так и для окружающих, которых он может заразить. Было бы неплохо, если бы в школах носили медицинские маски, однако осуществить это может быть нелегко.
Желательно также, чтобы школьные медсестры осматривали всех детей, приходящих в школу, до начала занятий. Это поможет выявить больных детей и, во-первых, вовремя организовать их лечение, а во-вторых, не дать им заразить остальных.